Apel IGHP do rządu o o ciągłość i przewidywalność prowadzenia naszych działalności

Apel IGHP do rządu

W trakcie VI Forum Hotelarzy IGHP, które odbyło się 8 września, ponad 100 hotelarzy złożyło podpis pod kolejnym apelem do rządu o ciągłość i przewidywalność prowadzenia działalności hotelarskiej w okresie jesienno-zimowym. Do 20 września pod Stanowiskiem Polskich Hotelarzy można jeszcze składać podpisy online, następnie pismo zostanie przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

W świetle ogromnych strat poniesionych od początku pandemii i braku stanowiska rządu dotyczącego dalszych ograniczeń po 30 września hotelarze cały czas obawiają się o przyszłość swoich obiektów. Hotele w Polsce przez prawie półtora roku podlegały drastycznym obostrzeniom i w przeciwieństwie do większości gałęzi gospodarki dopiero podczas tegorocznych wakacji uzyskały możliwość działalności. Pomimo poprawienia się sytuacji epidemicznej, nawet podczas ostatnich miesięcy hotele nie mogły działać bez ograniczeń.

Sygnatariusze stanowiska oraz wcześniejszego apelu branży z lipca bieżącego roku – skupiający przedstawicieli większości hoteli w Polsce – oczekują, że rząd potwierdzi możliwość działalności hoteli przynajmniej dla osób zaszczepionych, tak jak to ma miejsce w Europie Zachodniej.

Hotelarze proszą też o dialog z branżą oraz stworzenie ram prawnych pozwalających na bezpieczną obsługę pozostałych gości. Podczas spotkań branżowych oraz przy wypracowaniu wspólnego stanowiska hotelarze wielokrotnie podkreślali, jak wiele miejsc pracy, w tym przede wszystkim dla osób zarabiających najniższe stawki, zależy od ciągłości działalności ich firm.

Równocześnie hotelarze deklarują bezpieczną obsługę w obiektach hotelowych także gości niezaszczepionych oraz zobowiązują się do podejmowania działań na rzecz popularyzacji szczepień przeciwko SARS-Cov-2 wśród pracowników hoteli.

IGHP udostępniła stanowisko na platformie online, gdzie do 20 września hotelarze mogą składać swoje podpisy, wyrażając w ten sposób poparcie dla inicjatywy Izby. Stanowisko jest dostępne pod linkiem: https://www.petycjeonline.com/stanowisko_polskich_hotelarzy. Po zakończeniu akcji zbierania podpisów stanowisko zostanie oficjalnie przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

Pełna treść stanowiska:

STANOWISKO  POLSKICH  HOTELARZY

W imieniu firm zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz sygnatariuszy reprezentujących podmioty działające i współpracujące z polskim rynkiem hotelarskim, mając na uwadze pojawiające się coraz częściej informacje o możliwych ograniczeniach w związku z wirusem SARS-CoV-2, pragniemy raz jeszcze zaapelować o ciągłość i przewidywalność prowadzenia naszych działalności w okresie jesienno-zimowym. Chcemy z całą mocą podkreślić, iż od tego właśnie zależeć będzie przetrwanie branży, która w wyniku pandemii poniosła od marca 2020 roku ogromne straty i która w przeciwieństwie do większości gałęzi gospodarki dopiero podczas tegorocznych wakacji uzyskała możliwość nieco bardziej swobodnej (choć cały czas podlegającej ograniczeniom) działalności.

Mamy świadomość, że w najbliższych miesiącach sytuacja epidemiczna może ulec pogorszeniu i że w związku z tym Rząd musi brać pod uwagę różne scenariusze. Zakładamy jednak, że – zgodnie z deklaracjami publicznymi poczynionymi przez Ministra A. Niedzielskiego w dniu 2 września 2021 roku oraz podążając kierunkiem obranym przez zdecydowaną większość krajów Unii Europejskiej – nie będzie ograniczeń dla osób zaszczepionych. Apelujemy zatem o potwierdzenie ram prawnych, w jakich w tym kontekście działać będą hotele.

Równocześnie deklarujemy bezpieczną obsługę w obiektach hotelowych także gości niezaszczepionych oraz zobowiązujemy się do podejmowania działań na rzecz popularyzacji szczepień przeciwko SARS-Cov-2 wśród pracowników hoteli.

Zgodnie z naszym Apelem z 27 lipca 2021 roku – ponawiamy chęć współpracy z Ministerstwem Zdrowia w celu wypracowania takich norm i standardów, by każdy gość mógł korzystać z usług hoteli w Polsce.

Hotelarze: wyzwaniem najbliższych lat będzie rynek i utrzymanie marży