Apel Polskiej Rady Turystyki o przełożenie rozpoczęcia spłat TFZ

Polska Rada Turystyki wystosowała w dniu dzisiejszym (31 grudnia) apel do ministra o przełożenie rozpoczęcia spłat pożyczek z Turystycznego Funduszu Zwrotów do momentu ustabilizowania się sytuacji pandemicznej w Europie i na świecie. Autorzy apelu wskazują na ciężką sytuację w branży i fakt, że aktualne wpływy pozwalają w większości na bieżące funkcjonowanie biur i ich utrzymanie.

Cała treść apelu została opublikowana poniżej.

Szanowny Panie Ministrze, 

W związku z trwającą nadal epidemią wirusa SARS-COV-2, oraz bardzo niestabilną sytuacją w Europie i na świecie, która wpływa na dalszy kryzys w branży turystycznej, wiele biur podróży ma problemy. Latem 2021 roku w polskich mediach pojawiła się informacja o tym, że branża turystyki wyjazdowej radzi sobie dobrze nawet w obliczu obowiązujących wówczas ograniczeń w podróżowaniu. Mówiło się wtedy o odbudowie rynku wyjazdowego na poziomie ok. 70% wolumenu z 2019 roku. Dane te dotyczyły jednak wyłącznie sektora turystyki wypoczynkowej. W segmencie turystyki kulturowej i wyjazdów  grupowych (wycieczki, pielgrzymki, wyjazdy aktywne, turystyka specjalistyczna itp.) notuje się wyraźny spadek w stosunku do lat poprzednich, mowa bowiem o obrotach na poziomie 20-25% z czasu sprzed pandemii. Z kolei biura zajmujące się turystyką przyjazdową do Polski poświadczają obroty na poziomie ok. 10% obrotów z 2019 roku.

Dodatkowo restrykcje obowiązujące zarówno w Polsce (na przykład testy przy powrotach z krajów nienależących do strefy Schengen / UE), jak i w innych krajach (przykładowo obowiązek testów nawet dla osób zaszczepionych) w dalszym ciągu zniechęcają turystów do zapisywania się na wyjazdy organizowane przez touroperatorów w sezonie zimowym 2021/22 oraz letnim 2022. Co więcej, szereg krajów jest albo całkowicie zamkniętych dla podróżujących (m.in. Izrael, Maroko), albo uniemożliwia podróże osobom nieszczepionym, których jest w Polsce aż ok. 45%. Wymienione czynniki powodują, że ogromna część organizatorów turystyki nie jest obecnie w stanie rozpocząć spłat TFZ, gdyż aktualne wpływy pozwalają jedynie na bieżące funkcjonowanie biur i ich utrzymanie, bez istotnych nakładów na rozwój, uniemożliwiają także spłaty zobowiązań publiczno-prawnych.

Z uwagi na różniącą się sytuacje w poszczególnych segmentach rynku turystycznego, docierają do również dobre informacje o wzrostach ilości obsłużonych turystów w roku 2021, dlatego zwracamy się z prośbą o przełożenie rozpoczęcia spłat TFZ dla firm które w tym roku odnotowały spadki do momentu, kiedy sytuacja pandemiczna w Europie i na świecie nie będzie zniechęcać podróżnych do zapisów na wyjazdy touroperatorów, co przełoży się na bardziej stabilną sytuację finansową biur podróży. Z uwagi na nie miarodajny rok 2020, proponujemy przyjąć jako rok porównawczy 2019, który powinno się przyjąć za podstawę wyliczenia spadku.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center