Apel rzecznika MŚP do premiera: skończmy lockdown najpóźniej 30 kwietnia

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP
Adam Abramowicz, rzecznik MŚP / fot. rzecznikmsp.gov.pl/

Wydane 200 mld zł na ratowanie polskiej gospodarki pójdzie na nic, jeśli firmy nie przetrwają. A nie przetrwają, jeśli nie będą znały ostatecznej daty zniesienia restrykcji w gospodarce. Program szczepień idzie dobrze, dużo osób przeszło infekcję, mamy wytyczne GIS i reżim sanitarny. Zacznijmy uwalniać branże od 19 kwietnia i skończmy lockdown najpóźniej 30 kwietnia – apeluje w imieniu TOO Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

„W imieniu Turystycznej Organizacji Otwartej – organizacji przedsiębiorców wchodzących w skład Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP oraz swoim własnym zwracam się do Pana z apelem o wyznaczenie i pilne ogłoszenie ostatecznej daty zakończenia ograniczeń w działaniu firm i powrotu do sytuacji sprzed 10 października 2020 roku, czyli pracy przedsiębiorstw w reżimie sanitarnym” – pisze do Premiera Mateusza Morawieckiego rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Czas ogłosić koniec restrykcji

„Polski Rząd podjął bezprecedensowy wysiłek finansowy, przeznaczając ogromne środki na rekompensaty dla zamkniętych firm. Kosztowało to budżet – a tym samym wszystkich Polaków – ponad 200 mld zł, co na czteroosobową rodzinę daje 20 tysięcy złotych długu. Każdy dodatkowy tydzień blokady gospodarki to kolejne miliardy złotych obciążenia. Unijna bezzwrotna dotacja do wykorzystania przez Polskę w Krajowym Planie Odbudowy wynosi 24 mld euro – czyli nieco ponad 100 mld złotych. Jest to zatem dwa razy mniej środków niż wydane do dzisiaj na rekompensowanie zamknięcia części gospodarki. W takich realiach każdy dzień utrzymywania blokady utrudnia nam osiągniecie celu, jakim jest odbudowa gospodarki po pandemii.

Najwyższy czas ogłosić koniec restrykcji. Program szczepień przebiega sprawnie, osoby z grup ryzyka zostały już lub będą w najbliższych dniach zaszczepione, a wielu Polaków zetknęło się z wirusem i posiada naturalną odporność; zostały wybudowane szpitale tymczasowe, oddziały covidowe wyposażono w sprzęt, opracowano i wdrożono odpowiednie procedury. Przedsiębiorcy z kolei są dobrze przygotowani do pracy w reżimie sanitarnym, zainwestowali duże kwoty w środki ochrony, a wszystkie branże mają zatwierdzone w GIS protokoły sanitarne, według których można bezpiecznie prowadzić działalność gospodarczą.

Agonia małych i średnich firm

Ostateczny termin zakończenia „operacji odmrażania” całości gospodarki nie powinien przekroczyć daty 30 kwietnia. Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu. Przedsiębiorcy już teraz muszą otrzymać wiążącą informację, do kiedy maksymalnie będą musieli finansować dalszy przestój. Środki pomocowe, wynikające z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, pozwalają bowiem jedynie na częściowe sfinansowanie utrzymania miejsc pracy w firmach, które zmuszone zostały do zaprzestania działalności albo jej ograniczenia.

Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ostatecznej daty zniesienia restrykcji w gospodarce jest istotne również dlatego, że bez finansowego wsparcia (pomimo apeli Rzecznika MŚP) pozostają przedsiębiorcy, których obroty z powodu ograniczeń drastycznie spadły (nawet o 70 proc.), ale ich działalności nie znalazły się w koszyku numerów PKD uprawniających do rekompensat. Wobec braku konkretnej informacji, jak długo będą musieli dokładać do swych firm, przedsiębiorcy ci mogą być zmuszeni do dawania wypowiedzeń pracownikom, co już wkrótce może skutkować skokowym wzrostem bezrobocia.

Od 19 kwietnia wracajmy do pracy

Rząd – kierując się opinią Rady Medycznej przy Premierze – ogłosił, że przedłuża obecne ograniczenia do 18 kwietnia. Proszę Pana Premiera, aby już następnego dnia – od 19 kwietnia kolejne branże mogły wracać do pracy. I proszę, żeby następny komunikat w tej sprawie zawierał konkretne daty uwalniania sektorów gospodarki, a cały proces wychodzenia z lockdownu zakończył się 30 kwietnia.”

Lockdown przedłużony do 18 kwietnia

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center