Arabia Saudyjska: tu tradycja łączy się z nowoczesnością

 

Rijad. Fot. materiał partnera

Arabia to kraj który wciąż czeka na odkrycie. Rijad, Jeddah, Al-Ula – to miejsca, w których tradycja przeplata się z nowoczesnością. Niezależnie od tego, czy szukamy przygody, wypoczynku na wodzie czy artystycznych przeżyć, każde z miast Arabii oferuje coś wyjątkowego.

Bogate dziedzictwo kulturowe, pustynne krajobrazy, wybrzeże Morza Czerwonego oferujące wyjątkowe warunki do nurkowania, cuda natury – to tylko jedna z twarzy Arabii Saudyjskiej. Inna – to nowoczesne metropolie, inwestycje w infrastrukturę, międzynarodowe wydarzenia sportowe, artystyczne i kulturalne. O tym, jak bogate jest tutejsze życie kulturalne, łatwo przekonać się, eksplorując miasta Arabii Saudyjskiej.

Fascynujący Rijad

Podróż po Arabii warto zacząć od Rijadu. Ta tętniąca życiem stolica Arabii Saudyjskiej, oferuje bogatą gamę wrażeń czekających na odkrycie. Od architektury wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO i muzea po oszałamiające krajobrazy, wśród których każde doświadczenie staje się przygodą. Wystarczy wspomnieć choćby Diriyah, miejsce założenia pierwszego państwa saudyjskiego, położone kilka kilometrów od stolicy, także wpisane na listę UNESCO.

Liczący prawie osiem milionów mieszkańców Rijad jest jednym z największych miast na Półwyspie Arabskim. A przy tym centrum nowoczesnej wizji Arabii Saudyjskiej, której symbolem jest dzielnica finansowa King Abdullah Financial District. To tu wyrastają w niebo nowoczesne budynki. Ikoną miasta pozostaje jednak Kingdom Tower, trzeci co do wielkości wieżowiec w Rijadzie, z którego tarasu na 77. piętrze rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.

Znajdziemy tu także ślady wielowiekowej historii kraju. Jej świadkiem była np. twierdza Masmak – jedna z głównych atrakcji Rijadu. Zbudowana w 1865 roku została zdobyta przez założyciela kraju w 1902 roku, co stało się początkiem konsolidacji Arabii Saudyjskiej. Jest to jeden z najważniejszych punktów kraju, otwarty dla zwiedzających (wstęp jest bezpłatny). Koniecznie trzeba też zajrzeć do Muzeum Narodowego, w którym zgromadzono blisko 3700 eksponatów obrazujących historię Królestwa.

Jeddah – morska brama do Arabii

Drugim co do wielkości miastem Królestwa jest Jeddah, położone na wybrzeżu Morza Czerwonego, nazywane czasem „bramą do Mekki” lub „oblubienicą Morza Czerwonego”. Także tu znajdziemy skarby wpisane na listę UNESCO – czyli starą dzielnicę miasta Al-Balad, w której zachowały się osmańskie domy zbudowane na rafach koralowych. Spacer promenadą nadmorską dostarcza niezapomnianych wrażeń – turystów przyciąga miasto pełne świateł, wydarzeń kulturalnych i restauracji serwujących najlepsze lokalne potrawy czy po prostu piękno słońca zachodzącego nad Morzem Czerwonym.

To także raj dla wielbicieli nurkowania, snorklowania i wszystkich tych, którzy wolą poruszać się łodziami. Jeddah Yacht Club i marina oferują wprost nieskończone możliwości eksploracji morza zarówno prze nowicjuszy, jak i zaprawionych w bojach żeglarzy. Marina dostępna jest dla wszystkich – można tu zasiąść do kolacji w jednej z licznych restauracji lub zajrzeć do któregoś ze sklepów znanych projektantów, przy okazji podziwiając luksusowe jachty cumujące w jachtklubie.

Al-Ula – śladami nomadów

Al-Ula to obszar, który oddycha starożytną kulturą. Położone na skrzyżowaniu szlaków miasto – oaza stanowiło punkt, w którym mieszały się tu kultury i cywilizacje. Otacza je labirynt kanionów i gigantycznych formacji skalnych, które tworzą niezapomniany krajobraz. Największą atrakcją są tu jednak liczące ponad 2000 lat grobowce Nabatejczyków w Hegrze. To koczownicze plemię nomadów wzbogaciło się głównie dzięki handlowi kadzidłem, mirrą i przyprawami. Pełna grobowców wykutych w skałach Hegra przypomina Petrę w Jordanii i również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przy tych niezwykłych formacjach skalnych, jak choćby przy jednej z najczęściej fotografowanych zwanej Elefant Rock (skałą Słonia), można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca.
Z kolei starówka Al-Uli to labirynt ciasnych uliczek, otoczonych domami z cegły mułowej, sklepami i placami. Nad całym miastem i malowniczą pustynną doliną góruje fort z X wieku.

To właśnie w Al-Ula znajduje się największy na pustyni lustrzany budynek na świecie Maraya, w którym ulokowano salę koncertową. AI-Ula jest również gospodarzem festiwalu znanego jako AI-Ula Season, który łączy muzykę i taniec, pokazy świetlne i parady historyczne. Sztuka jest zresztą tu wszechobecna – prawdziwa uczta dla zmysłów, z głośną muzyką rozlewającą się po balkonach i zapachem świeżo upieczonego chleba unoszącym się w powietrzu. Warto się wybrać na spacer po dzielnicy Al-Jadidah, gdzie każda uliczka pełna jest galerii, dzieł sztuki, restauracji i sklepów.

Dammam – miasto na wodzie

Położone nad Zatoką Perską Dammam łączy sztukę uliczną z zielonymi parkami i piaszczystymi plażami. To idealne miejsce dla osób, które chcą cieszyć się odpoczynkiem na plaży i zwiedzaniem. Miasto słynie z lokalnego targu Share Al Hob (z lokalnym rzemiosłem i biżuterią) oraz parku króla Fahada – jednego z największych w Arabii.

To tu powstała pierwsza sztuczna wyspa w Królestwie – Al Marjan o powierzchni 53 tys. metrów kwadratowych. Wybudowana w 1991 roku przyciąga zielenią, specjalnie przygotowaną infrastrukturą sportową i spiralną wieżą, z której podziwiać można całe Dammam.

Materiał partnera