Austria: od dzisiaj hotele, gastronomia, kolejki linowe i atrakcje tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców

 

Lodowiec Moeltaller/fot. archiwum TMR

Od poniedziałku 8 listopada w Austrii obowiązuje zasada 2-G (dowód szczepienia lub przebycia infekcji). Obowiązuje ona w restauracjach, hotelach, gastronomii nocnej, obiektach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych oraz w kolejkach linowych i na jarmarkach.

Te konsekwentne zasady są niezbędne i mają na celu ograniczenie liczby infekcji. Jednocześnie dzięki nim turystyka zimowa w Austrii będzie możliwa. Ponadto badanie przeprowadzone we wrześniu przez Österreich Werbung wykazało, że wskaźnik wyszczepienia wśród osób planujących urlop w Austrii wynosi około lub ponad 80 procent (były to dane ankietowe z Austrii, Niemiec, Holandii, Polski, Czech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii).

Austria udowodniła już latem, że odpowiedzialna turystyka podczas pandemii jest możliwa. Austria jako odpowiedzialny kraj podejmuje teraz wszelkie niezbędne środki, aby chronić zarówno gości, jak i pracowników branży turystycznej również zimą.

Lisa Weddig, dyrektor zarządzająca Österreich Werbung, powiedziała: „Dzięki surowym, jasnym i przewidywalnym przepisom wchodzimy w sezon zimowy z dużym poczuciem odpowiedzialności. Branża turystyczna jest bardzo dobrze przygotowana do realizacji tychże postanowień. Jasne jest, że osoby zaszczepione w przyszłości prawie nie odczują żadnych ograniczeń. Oczywiście dotyczy to również turystyki i naszych zimowych gości z zagranicy.”

Tym samym w poniedziałek 8 listopada weszły w życie następujące przepisy:

· Zasada 2-G obowiązuje:
– w obiektach noclegowych
– w obiektach gastronomicznych
– w obiektach rekreacyjno-sportowych
– w instytucjach kulturalnych
– w kolejkach linowych
– na jarmarkach
– podczas korzystania z usług wymagających bliskiego kontaktu (np. fryzjer)
– na imprezach dla 25 osób lub więcej

Wszelkiego rodzaju testy na koronawirusa (zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe) nie są już honorowane jako dokument upoważniający do wstępu.

W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów zasady 2-G obowiązuje 4-tygodniowy okres przejściowy. W tym okresie pierwsza dawka szczepionki w połączeniu z testem PCR będzie jeszcze służyć jako dowód wstępu – nie ma więc potrzeby pełnej immunizacji w okresie przejściowym.

Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach.

Ważność certyfikatów szczepień zostaje skrócona od 6 grudnia do dziewięciu miesięcy od momentu przyjęcia pełnego szczepienia (poprzednio 12 miesięcy). Następnie konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki (zwykle trzeciej) dla utrzymania ważności certyfikatu. Uwaga! Jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym konieczna będzie szczepionka przypominająca.

Dzieci do 12. roku życia są obecnie zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dowodu wstępu.

Austria – startuje kampania promocyjna „Z miłości do zimy”