Austriackie przyczółki słowackiego giganta turystycznego

Lodowiec Moelltaler-Gletscher/ fot. FRANZGERDL-NPHT

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts, mająca ośrodki również w Polsce I Czechach, weszła na trudno dostępny teren, przejmując stacje w austriackiej Karyntii i Tyrolu. To m.in. jedyny karyncki lodowiec oraz stacja narciarska i rowerowa, do której ze stolicy Tyrolu dojeżdża się tramwajem. Do 2024 roku ma być połączona miejscem, gdzie rozgrywano konkurencje alpejskie zimowych igrzysk olimpijskich w Innsbrucku.

Dziennikarze z Polski mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą TMR w Karyntii oraz Tyrolu, jednych z najbardziej turystycznych regionów Europy.

Lodowcowa perła w koronie

Takim klejnotem w zasobach TMR wydaje się być karyncki lodowiec Moelltaler, gdzie można uprawiać narciarstwo również w lecie. Oczywiście w tym czasie funkcjonuje tylko górna część lodowca (Schareck 2700 – 3100 m), ale I tak trasy są zróżnicowane – od łatwych, rekreacyjnych niebieskich po stromą, biegnącą wzdłuż wyciągu kanapowego czerwoną nartostradę, na której często można spotkać trenujących zawodników. W połowie lipca pokrywa śnieżna miała grubość 290 cm.

Lodowiec Moelltaler-Gletscher/fot. FRANZGERDL-NPHT

W zimie tereny narciarskie zwiększają się do 16 km dostępnych nartostrad I 7 km tras freeride’owych a biegnąca w wykutym w skale tunelu kolejka (tzw. „kret”) służy za wyciąg a nie tylko jako dojazd I powrót z terenów narciarskich.

Z nartostrad I wyciągów można korzystać na ten sam Gopass, który jest doskonale znany polskim narciarzom korzystającym z narciarskich tras w Szczyrku, czeskim Szpindlerowym Młynie i Libercu oraz słowackiej Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy, Strbskim Plesie oraz Smokovcu.
Na Gopass TMR w zimie można szusować również w klimatycznym ośrodku Mallnitz – Ankogel w sercu Parku Narodowego Wysokich Taurów. 13 km tras to niewiele w porównaniu z wielkimi alpejskimi resortami, ale nie powinno to odwieść świetnie jeżdżących na nartach od zaplanowania tu urlopu, bądź choćby odwiedzenia ośrodka, bo aż 5 km nartostrad oznaczono kolorem czarnym zaś niebieskim zaledwie niecałe 3 km.

Autor zachwala GoPass/fot. JK

Letnie atrakcje w Parku Narodowym

Oddalona od lodowca o ok. 20 km stacja narciarska Ankogel – Mallnitz od wiosny do późnej jesieni to doskonałe tereny do wędrówek górskich. Mallnitz to najlepsze miejsce startowe na Tauernhöhenweg, 400-kilometrowy, legendarny szlak w Parku Narodowym Wysokich Taurów (łączna długość oznakowanych ścieżek to ponad 4000 km). Po drodze wodospady i skały, przypominające te w Dolinie Yosemite w Kalifornii. Jedno z 13 zjawiskowych schronisk, należących do Austriackiego i Niemieckiego Związku Alpejskiego znajduje się nieco poniżej górnej stacji kolejki gondolowej Ankogelbahn. To Hannoverhaus, kamienna chata, w której znajduje się restauracja i miejsca noclegowe. Jest prowadzona przez Słowaków.

fot. JK

Bodaj największa atrakcja pomiędzy lodowcem Molltaler a szczytem Ankogel znajduje się w miejscowości Flattach.
To Raggaschlucht, udostępniony turystom w 1882 roku i uznany za pomnik przyrody w latach 70. XX wieku. Ten “Wąwóz Wąwozów” to jeden z najpiękniejszych w Austrii o długości około 800 metrów, ale także jednym z najbardziej fascynujących ze względu na szczególną zwężenie i głębokość do 200 metrów. Strumień wije się z hukiem przypominając tor bobslejowy, zachwycają tu liczne wodospady i strome skalne ściany. ścieżka prowadzi przez drewniane chodniki, schody i drewniane mosty.
Powrót leśną ścieżką, z której można podziwiać wspaniały widok na panoramę góry Hohe Tauern.

fot. JK

We Flattach znajduje się również najwyżej położona w Karyntii winnica. Jej nazwa GrafenBergerin to gra słów – miejsce nazywa Grafenberg, winiarz to pani Berger. Pierwsze winorośle posadzono w 2012 na wysokości 880 metrów nad poziomem morza. Dziś rośnie tu 1600 winorośli odmian Regent, Zweigelt, Merlot i Rösler a winnice można zwiedzać z przewodnikiem od czerwca do października.

Tramwajem na „słowackie” stoki

Jeszcze bardziej imponujący niż przejęcie lodowca w Karyntii był zakup tyrolskiego ośrodka Muttereralm, który TMR przejął w maju 2021 roku. Przepisy tego austriackiego kraju związkowego nie sprzyjają wchodzeniu tu zagranicznego kapitału, z podobną ostrożnością do wspólnych interesów podchodzi miejscowy biznes.

Słowakom z TMR udało się nie tylko przejąć ośrodek, do którego z Innsbrucku można dojechać tramwajem, ale i zagwarantować sobie, że zostanie on połączony wyciągiem (kanapa lub gondola) z sąsiednim, legendarnym i doskonale znanym polskim narciarzom Axamer Lizum, gdzie w 1976 rozgrywano konkurencje alpejskie w ramach Igrzysk Olimpijskich.

Muttereralm/fot. archiwum Innsbruck.Tourismus

Na razie Muttereralm to 16 km nartostrad, schodzących do Mutters I sąsiedniego Gotzens, ale po połączeniu – jak zapewnia Stefan Klotz, dyrektor ośrodka – najdalej w 2024 roku z Axamer Lizum, na Gopass bedzie można jeździć po 60 km nartostrad. No I zdecydowanie skróci się droga do olimpijskiego ośrodka – z centrum Innsbrucka będzie tam można dojechać w zasadzie tramwajem przez Mutters I dalej już na nartach a nie jak teraz wspinać się ze stolicy Tyrolu ponad 20 km krętą górzystą drogą.

Muttereralm/fot. archiwum Innsbruck.Tourismus

Muttereralm to co prawda ośrodek narciarski, ale w lecie cieszy się daleko większą renomą jako centrum kolarstwa górskiego. BikePark Innsbruck to 17 km tras od rodzinnych dla początkujących fanów downhillu (do dolnej stacji można zjechać również gokartmi – trasa, która w zimie jest torem saneczkarskim, ma 5 km długości), po niezwykle wymagające. Prestiżowy Crankworx World Tour, na którym co roku spotykają się najlepsi zawodnicy z całego świata, gromadzi w Muttereralm zawsze dziesiątki tysięcy widzów.

Bike Park/fot. archiwum MUTTERERALM-INNSBRUCK-

Według prezesa TMR, Igora Rattaja, nabycie kolejnego ośrodka wpisuje się również w strategię rozszerzenia programu GOPASS. To nie tylko dostęp do stoków narciarskich I parków wodnych, ale również rozbudowany program lojalnościowy I zniżkowy – jedno z ciekawszych rozwiązań to zniżki na karnety w innych austriackich ośrodkach, z którymi współpracuje TMR (Heiligenblut, Silian, Kals – Matrei, Innerkrems, St. Jakob in Defereggental).

Spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR)

Jest liderem w branży turystycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, który posiada I zarządza atrakcyjnymi ośrodkami górskimi, parkami rozrywki, restauracjami, punktami usługowymi i sklepami sportowymi I hotelami.
W Tatrach Niskich TMR posiada i zarządza ośrodkiem Jasná Tatry Niskie oraz hotelami Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta i Hotel Rotunda.

TMR jest również właścicielem Aquaparku Tatralandia. Jest to największy słowacki park wodny otwarty całorocznie, który poza zabawą w wodzie oferuje również Tropical Paradise – kompleks tropikalny z wodą morską oraz zabawę w Fun Parku i noclegi w bungalowach i apartamentach Holiday Village Tatralandia.

W Tatrach Wysokich spółka TMR posiada i zarządza ośrodkiem Tatry Wysokie z resortami Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec oraz Jezioro Szczyrbskie. W słowackich Tatrach Wysokich TMR posiada również hotele Grandhotel Praha Tatranská Lonica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso i Noc na Łomnicy.

W Austrii grupa posiada i zarządza alpejskim ośrodkiem na lodowcu Mölltaler Gletscher oraz siostrzanym ośrodkiem Ankogel Mallnitz. W Czechach TMR pośrednio posiada udziały w spółce, która wynajmuje i zarządza ośrodkiem Szpindlerowy Młyn. TMR wynajmuje i zarządza czeskim ośrodkiem narciarskim Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice oraz wynajmuje Kaskada Golf Rezort Brno, gdzie zapewnia obsługę hotelu, restauracji i centrum kongresowego.

Menadżer TMR w Polsce i dziennikarz Piotr Burda podziwiają słowacki ośrodek w Austrii/fot. JK

W Polsce TMR posiada i zarządza ośrodkiem górskim Szczyrk Mountain Resort oraz Śląskim Wesołym Miasteczkiem Legendia. W ramach inwestycji w nieruchomości grupa koncentruje się przede wszystkim na rozwoju, budowie i sprzedaży apartamentów i przestrzeni komercyjnych oraz wynajmie hoteli w ośrodkach TMR. Do końca roku obrotowego 2019 spółka TMR zainwestowała w rozwój i modernizację ośrodków ok. 400 mln EUR.

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts kupiła ośrodek Muttereralm pod Innsbruckiem