Azerska Organizacja Turystyczna gospodarzem roadshow w Warszawie i Krakowie

fot. materiały prasowe

W dniach 20-21 września Azerska Organizacja Turystyczna (Azerbaijan Tourism Board, ATB) była gospodarzem roadshow, zorganizowanego w dwóch polskich miastach: w Warszawie i Krakowie. W wydarzeniu wzięło udział 15 przedstawicieli z sektora hotelarskiego i turystycznego.

Głównym celem roadshow było odświeżenie kontaktów i nawiązanie nowych relacji z branżowymi partnerami z Polski.

„Cieszymy się, mogąc brać udział w naszym inauguracyjnym Roadshow i zaprosić Polaków do odkrywania bogatej oferty kulturalnej Azerbejdżanu oraz korzystania ze wszystkich przeżyć i doświadczeń, jakich ten kraj może dostarczyć zwiedzającym. Będąc jednym z wiodących ośrodków kulturalnych regionu, Azerbejdżan oferuje turystom odwiedzającym ten kraj coś zupełnie nowego, a jednocześnie znajomego” – powiedział Bahruz Asgarov, zastępca dyrektora generalnego ATB.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Azerbejdżan i Polskę łączy wspólne dziedzictwo, czego znakomitym dowodem jest architektura Baku. Organizowane przez nas Roadshow jest kolejnym kamieniem milowym, który umożliwi zacieśnienie więzi pomiędzy naszymi krajami” – dodał Asgarov.

Początki współpracy z Polską

Początek XX wieku był momentem przełomowym w urbanistycznej transformacji Baku, która podłożyła fundamenty pod bliską współpracę pomiędzy Polską i Azerbejdżanem. Przebudowa Baku nastąpiła pod nadzorem architektów miasta posiadających polskie korzenie. Wśród nich znaleźli się Józef Gosławski (1892-1904), Józef Płoszko (1907-1925), Kazimierz Skórewicz (1904-1907) oraz Eugeniusz Skibiński, który pracował w biurze architektonicznym rady miejskiej w Baku.

Do stworzonych przez nich pereł architektury zalicza się gmach Urzędu Miasta w Baku, Muzeum Historii Naturalnej Azerbejdżanu, Instytut Manuskryptów oraz Pałac Szczęścia. Polskie dziedzictwo rozsiane jest po całym kraju – można je także odnaleźć w takich miastach, jak Shamakhi, Gandża, Gusar i Zaqatala.

Wycieczki i szlaki turystyczne w Azerbejdżanie

Azerbejdżan oferuje turystom setki różnorodnych przeżyć. Stolica, Baku, jest pełnym życia, kosmopolitycznym miastem, łączącym w sobie nowoczesną architekturę i pomniki starożytności, bogate życie nocne oraz restauracje proponujące znakomitą kuchnię lokalną. Azerbejdżan znany jest również z doskonałych lokalnych win oraz tworzącego się przemysłu winiarskiego. Będąc nagradzanym ośrodkiem uprawy winorośli, Azerbejdżan zaprasza odwiedzających do degustacji lokalnych win w barach i restauracjach lub bezpośrednio w położonych na wzgórzach winnicach.

Wycieczki po dalszych regionach Azerbejdżanu, umożliwiające podziwianie bujnej natury, są idealnym dopełnieniem dni spędzonych w Baku. Ponadto w różnych regionach Azerbejdżanu znajdują się nowo utworzone szlaki piesze, prowadzące przez malownicze krajobrazy gór Kaukazu Wielkiego i Kaukazu Małego. Dla fanów sportów zimowych, znużonych tradycyjnymi stokami, przyjazd w narciarskie rejony Azerbejdżanu stanowić będzie spektakularną zmianę krajobrazu i prawdziwy powiew świeżego powietrza.

Poza skorzystaniem ze szlaków turystycznych, podróżujący mają również możliwość zatrzymania się u lokalnych rolników i bliższego poznania ich w trakcie degustacji ekologicznych produktów lokalnych w ramach koncepcji Slow Food Travel.

Wymagania wjazdowe

W chwili obecnej do Azerbejdżanu podróżować mogą obywatele ponad 100 krajów. Aby wjechać do kraju, obywatele Polski i Czech muszą złożyć wniosek o udzielenie wizy elektronicznej na stronie  www.evisa.gov.az przynajmniej trzy dni przed planowaną datą przybycia do Azerbejdżanu. Połączenia lotnicze pomiędzy Baku i Warszawą zapewniają Polskie Linie Lotnicze LOT, loty odbywają się cztery razy w tygodniu – we wtorki, środy, piątki i niedziele. Dostępne są również bezpośrednie loty do Baku z Pragi, organizowane przez linie lotnicze Azal dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.