Bach, Goethe i Napoleon – Lipsk miastem dla całej rodziny

Lipsk - miasto idealne na weekendowy wypad
Znak „Szlaku nut” w Lipsku/fot. AG

Lipsk oddalony dwie i pół godziny jazdy samochodem od polskiej granicy wydaje się idealnym celem na pierwsze wyjazdy po covidzie. Zwłaszcza, że w mieście tym każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy historii, muzyki, dobrej kuchni i dobrej zabawy.

Czy zacząć od Bacha?

Lipsk to miasto muzyki, czemu trudno się dziwić, skoro urodzili się tu, lub osiedlili i pracowali, należący do najwybitniejszych niemieckich przedstawicieli tego gatunku sztuki, Johann Sebastian Bach, Richard Wagner, Felix Mendelssohn-Bartholdy czy Til Lindemann, wokalista zespołu Rammstein.

Nic więc dziwnego, że w tym właśnie mieście powstała w 2012 roku szlak “Śladami nut”. Pomysłodawcą trasy był pracownik Uniwersytetu Lipskiego, miłośnik muzyki klasycznej. Werner Schneider. Jednak Obecnie to jedna z popularniejszych szlaków w mieście i doskonały pomysł na poznanie najważniejszych miejsc w Lipsku.

Podczas pokonywania pięciokilometrowej trasy (5 100 metrów) turyści odwiedzają 23 punkty, ważne z punktu widzenia muzycznej historii. Szlak jest oznakowany umieszczonymi na bruku lub chodnikach stylizowanymi falkami – nutami.
Istnieje także wersja rowerowa szlaku. Liczy 37 kilometrów i prowadzi nie tylko po centrum miasta, ale i po jego okolicach

23 punkty na szlaku

Szlak ma start i metę przed budynkiem sali koncertowej Gewendhaus. Potem prowadzi do domu, w którym żył do śmierci Feliks Mendelsson Bartholdy a następnie do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Kolejnym punktem jest stary cmentarz Johannisfriedhof, potem zaś – dom Roberta Schumanna, w którym mieszkał z żoną Clarą Wieck .

Innymi punktami na szlaku są:
Centrum Pamięci Edwarda Griega
Biblioteka Muzyczna Petersa (manuskrypty Bacha, Haydna, Handel’a i Mendelssona
Graphics Quarter – domy wydawców muzycznych Breitkopfa i Härtla, aPetersa oraz Hofmeistra
Pomnik Wagnera
Opera Lipska
Stara Szkoła św. Mikołaja (uczył się tutaj Wagner)
Kościół św. Mikołaja (jeden z dwóch w Lipsku, w których grywał Bach)
Stary Ratusz (sale na piętzre poświęcone muzyce, wielkim muzykom, m.in. model sali koncertowej Gewendhaus)
Muzeum sztuki (rzeźba Bethovena autorstwa Maxa Klingera)
Dom Kawy – Zum Arabischen Coffee Baum (ulubione miejsce spotkań muzykłów lipaskich, m.in Schumanna)
Hotel Saski (autograf Requiem Mozarta)
Kościól św. Tomasza (miejsce koncertów muzyki Bacha, tutaj też kompozytor gtrywał, grób Bacha)
Muzeum Bacha
Miejsce urodzenia Clary Wieck, pianistki, żony Schumanna
Stare Konserwatorium (przebywali tu m.in. Grieg, Schumann, Mendelsson
Pierwsza Sala Koncertowa (m.in. miejsce debiutu Clary Wieck)
Paulinum – audytorium i kościół uniwersytecki św. Pawła
MDR Cube (budynek chóru rozgłośni radiowej).

Pomnik Bacha w Lipsku/fot. AG

Bach ponad wszystko

Dwoma najważniejszymi i najbardziej obleganymi obiektami na tym szlaku są: kościół św. Tomasza i muzeum Bacha. Oba budynki dzieli kilkadziesiąt metrów
Kościół to gotycka świątynia, której historia sięga 1212 roku a w 1723 roku Johann Sebastian Bach został tu kantorem i funkcję tę piastował aż do śmierci w roku 1750. Dzisiaj można tu wysłuchać koncertów chóru św. Tomasza i orkiestry, a doprawdy szczególnie w tych wnętrzach brzmią dzieła Bacha oraz Felixa Mendelssohna, który nie tylko sam był kompozytorem, ale też niestrudzonym propagatorem dzieł Bacha. Gdyby nie Mendelssohn być może utwory Bacha byłyby dziś zapomniane. Wspaniałe organy mają możliwość przełączania dźwięku ze zwykłego na barokowy, co sprawia, że podczas koncertu przenosimy się w inną epokę. Przed kościołem stoi pomnik Johanna Sebastiana Bacha dłuta Carla Seffnera, a w samym kościele możemy odwiedzić grób kompozytora.

Po drugiej stronie małego placyku, w szeregu kilku kamienic, stoi dom z XVI wielu a w nim muzeum Bacha. Na kilku poziomach interaktywnej placówki oglądamy instrumenty z epoki, modele domów Bacha, a co najważniejsze dla melomanów, możemy w kilku miejscach posłuchać w słuchawkach muzyki kompozytora. Można też obejrzeć fragmenty filmów o Bachu.

Muzeum Bacha/fot. AG

Chwila z historią najnowszą

Chociaż od czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej minęły już trzy dekady, to nadal Runde Ecke, czyli Okrągły Narożnik jest znanym adresem w Lipsku. Tu mieściła się regionalna siedziba Stasi – czyli Służby Bezpieczeństwa NRD. Dziś zamieniona w muzeum nie pozwala zapomnieć o katach i ich ofiarach, o pseudodemokratycznym państwie i metodach Wielkiego Brata.

Fragment ekspozycji o Stasi/fot. AG

Jeżeli wydaje się nam, że o sztuczkach rodzimej Służby Bezpieczeństwa wiemy wszystko, to wizyta w Okrągłym Narożniku zmieni tę opinię. Metody indoktrynacji i inwigilacji stosowane przez Stasi wykraczają poza te ogólnie znane. Ot, choćby przechowywane w starannie zamkniętych pojemnikach konserwy zapachowe – zbierane w tajemnicy zapachy opozycjonistów lub osób podejrzewanych o nielojalność wobec systemu. Kiedy w ręce Stasi trafiały np. nielegalnie kolportowane materiały, specjalnie wyszkolone psy sprawdzały po zapachu, kto miał z nimi kontakt. Są tu też urządzenia podsłuchowe, zestawy do charakteryzacji, specjalne urządzenia do otwierania i zaklejania korespondencji oraz liczne archiwalia. Przerażający, ale zarazem pouczający obraz niedalekiej przeszłości i przestroga przed totalitarnym systemem. Krótko mówiąc – lektura obowiązkowa. Zwiedzanie ułatwia audiobook dostępny także w języku polskim.

Śladami Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego

Bitwa pod Lipskiem w roku 1813 była jednym z najważniejszych starć kampanii niemieckiej i niestety jedną z przegranych przez cesarza. Nazwana Bitwą Narodów przyniosła porażkę armii napoleońskiej i śmierć m.in. księcia Józefa Poniatowskiego. Miejsc upamiętniających bitwę jest w Lipsku mnóstwo, zaproponujemy te najważniejsze.
Największym monumentem upamiętniającym bitwę pod Lipskiem jest największy pomnik Europy – Pomnik Bitwy Narodów, usytuowany na południe od dawnych terenów wystawowych przy Carl-Hampel-Platz. U jego podstawy znajduje się pawilon muzealny Forum 1813 z pamiątkami, w wartowni zaś eksponaty oraz diorama z tysiącami figurkami żołnierzy w skali 1:72, domami i fragmentami pola bitwy.

Pomnik Bitwy pod Lipskiem/fot. AG

Na tarasy widokowe pomnika można dostać się windą, na sam szczyt stromymi schodami. Pomnik ma wysokość 91 metrów, hala wewnętrzna wysoka jest na 68 metrów. Podstawa ma wymiary 70 na 80 metrów. Liczba schodów to 500, zaś cały pomnik waży 300 tysięcy ton, zużyto na jego budowę 120 tysięcy metrów sześciennych betonu oraz 26 500 płyt granitowych.
Czterysta metrów od kamiennego olbrzyma znajduje się dużo mniejszy pomnik – Kamień Napoleoński – z tego miejsca 18 października 1813 roku Napoleon obserwował pole bitwy i Miejsce dawnego młyna tytoniowego Quandta, punkt dowodzenia Napoleona.

Z tego miejsca Napoleon dowodził bitwą pod Lipskiem/fot. AG

W samym centrum współczesnego Lipska znajduje się miejsce, w którym w 1813 roku zginął książę Józef Poniatowski.
Od kilku lat miejsce to nosi nazwę Skwer Poniatowskiego. Na głównych płytach skromnego pomnika znajduje się inskrypcja łacińska z krótką historią życia i śmierci księcia. U podstawy pomnika polski tekst: KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI 6.V.1761 – 19.X.1813 i obok: WÓDZ NACZELNY WOJSK POLSKICH ZGINĄŁ W NURTACH ELSTERY. Inne miejsce związane z księciem znajduje się kwadrans jazdy od centrum, w bramie Torhaus Doelitz. W samym budynku mieści się muzeum figur cynowych, w którym znajduja się m.in., dioramy bitwy pod Grunwaldem, bitwy pod Wiedniem a także wjazdu księcia Poniatowskiego do Krakowa w 1809 roku. W samej bramie wisi tablica poświęcona korpusowi polskiemu walczącemu w 1813 roku pod dowództwem Poniatowskiego w najbliższej okolicy.

Pomnik w miejscu śmierci księcia Poniatowskiego/fot. AG

Kilka godzin zabawy dla najmłodszych

Położony na południu Lipska park rozrywki BELANTIS, położony wśród zielonego parkowego krajobrazu, oferuje ponad 60 atrakcji dla całej rodziny. Jest to jedno z popularniejszych miejsc turystycznych w Lipsku.
Od otwarcia w roku 2003 BELANTIS stał się ulubionym miejscem wycieczek dla rodzin w środkowych Niemczech. Park rozrywki BELANTIS porywa odwiedzających do ośmiu bajecznych światów tematycznych. Oprócz „Doliny Faraonów” na wszystkich lubiących podróżować po świecie czekają „Zamek BELANTIS”, „Plaża bogów”, „Kraina hrabiów”, „Rycerska wyspa”, „Indiańska preria”, „Wybrzeże odkrywców” i „Królestwo Świątyni Słońca”.
Na grzbiecie „Kobry boga Amun Ra” można uciec z mrocznej świątyni, jadąc w górę i w dół na nowej, rodzinnej kolejce górskiej, osiągającej na zakrętach prędkość do 50 km/h.
Jesienią 2015 roku, w uznaniu pozytywnego rozwoju. BELANTIS zajął czwarte miejsce wśród „Najlepszych parków rozrywki w Europie” podczas rozdania nagród European Star Awards w Göteborgu.

Jedna z kolejek w Belantis/fot. archiwuem Belantis

Lunch w piwnicy z Fausta

W Lipsku bowiem znane jest powiedzenie: Nie zna Lipska, kto nie zna Piwnicy Auerbacha. Kiedy w 1525 r. Heinrich Stromer von Auerbach zaczynał potajemnie sprzedawać wino studentom nie przypuszczał, że miejsce to w przyszłości stanie się prawdziwą ikoną Lipska. Rozsławił je jeden ze stałych bywalców lokalu Johann Wolfgang Goethe, który opisał piwnicę w „Fauście”.
Dzisiaj kuszenie Fausta przez Mefista upamiętnia rzeźba przed wejściem. Dotknięcie stopy Fausta podobno przynosi szczęście. Niby nikt nie wierzy w takie przesądy, ale stopa błyszczy się z daleka.

Dekoracja najsłynniejszej restauracji w Lipsku/fot. AG

Ta najbardziej znana restauracja Lipska znajduje się w samym centrum starej części miasta, tuż obok ratusza. To nie tylko lokal słynny świetną saksońską kuchnia i winami, ale ważne miejsce na mapie historycznej i kulturalnej Lipska.
Większość grup zasiada przy stołach w największej sali – “Großer Keller“, warto jednak skręcić na prawo od wejścia, by zwiedzić mniejsze sale.
Jedna z sal, zdobiona w stylu gotyckim Piwnica Goethego poświęcona jest poecie właśnie. Umieścił on piwnicę w „Fauście“, wspomina ją także w swoich listach. Z kolei sala „Faßkeller“ (piwnica beczek) opisana w dziele poety zachowała wystrój sprzed wieków: beczka, na której Faust wyjechał z piwnicy, wisząca rzeźba przedstawiająca zlot czarownic.
W innej sali można obejrzeć półokrągłe obrazy autorstwa Andreasa Bretschneidera, na których widać życie miasta w XVII wieku. Na jednym z obrazów ukazano jazdę Fausta na beczce, na innym sekretne spotkanie Marcina Lutra, właśnie w tej piwnicy z jego zwolennikiem, właścicielem lokalu Heinrichem Stromerem von Auerbach.

To tylko kilka propozycji spędzenia czasu w Lipsku. Przy pierwszej wizycie można łatwo się zorientować, że jedna wizyta to za mało. Tak więc pozostaje czekać na koniec covidu i w drogę – do Lipska.

Skwer Poniatowskiego w Lipsku/fot. AG

Więcej na stronie germany.travel

Krótka wizyta w Norymberdze

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center