Bayreuth – perełka Frankonii

archiwum DZT

 W 2018 roku Bayreuth odwiedziło 180 tys. turystów, o ponad 25 tys. więcej niż rok wcześniej. Wykupili oni 400 tys. noclegów, o ponad 18 tys. noclegów więcej niż w roku 2017. Liczba Polaków wzrosła o 45 proc.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Niemiecką Centralę Turystyki (DZT) w Warszawie, Frank Nicklas, odpowiedzialny za marketing w Bayreuth, powiedział: „Jesteśmy małym miastem we Frankonii, ale dzięki świetnemu położeniu odwiedza nas coraz więcej turystów. Co godzinę kursują pociągi z Norymbergi, gdzie znajduje się najbliższy nam port lotniczy.
W Bayreuth wszystko, co związane z turystyką związane jest z literą „W”.”

Po pierwsze – W… jak Wilhelmina i jej świat – ermitaż. Zbudowany na polecenie siostry Fryderyka Wielkiego i jednocześnie margrabinę Bayreuth pałac stojący na obrzeżach miasta, to perła stylu rokoko, ale i jeden z piękniejszych ogrodów pałacowych. Sama Wilhelmina była osobą o wielu zainteresowaniach i talentach (m.in. komponowała, malowała, pisała)

Po drugie – W… jak Wilhelmina i jej świat–zabytki UNESCO. Bayreuth zawdzięcza księżnej również swój najwspanialszy zabytek miasta – Operę Margrabiów. Zbudowana w stylu barokowo-rokokowym znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Po trzecie – W… jak Wagner i festiwal. To impreza (Bayreuther Festspiele) muzyczna odbywająca się od 1876 roku, na która przyjeżdżają melomani z całego świata. Wagner, chociaż większość swego życia spędził w Berlinie oraz w Monachium, polubił Bayreurh i tutaj tworzył i tutaj też zmarł.

Po czwarte – W… jak Wagner i jego willa Wahnfried. W willi znajduje się od 1976 roku muzeum poświęcone Wagnerowi i historii festiwalu wagnerowskiego. Ryszard Wagner mieszkał w Bayreuth do końca życia, na tyłach willi znajduje się jego grób.

Po piąte – W… jak Wurst-kiełbaski i pszeniczne piwo Bayreuth leży w sercu regionu smakoszy, GórnejFrankonii, znanej z szeregu specjałów lokalnych i regionalnych, zaś największa ilość browarów przypadająca na kilometr kwadratowy stanowi swoisty rekord świata. Najsłynniejszym piwem jest Maisel’s Weisse. Region słynie też z produkcji kiełbasek.

Po szóste – W… jak wellness. Miejscowe termy Lohengrin szczycą się swoim mottem “Zdrowie i dobre samopoczucie sprawia radość” to powinno zachęcić dostatecznie do wizyty.

Po siódme – W… jak JeWish Bayreuth.W mieście znajdują się dwie synagogi a jedna z nich, barokowa pochodząca z 1760 roku, to najstarsza, działająca bez przerwy do dzisiaj synagoga w Niemczech.

Bayreuth to miasteczko warte odwiedzin, choćby na jeden dzień, choćby nie tylko dla Wagnera.