Bezpestkowe winogrona z Doliny Róż

fot. AG

Kilka kilometrów od miasteczka Ferreira do Alentejo w Portugalii znajduje się gospodarstwo Vale da Rosa – największy producent winogron bez pestek w regionie. Na miejscu można kupić zarówno winogrona, jak i przetwory z nich.

Uprawa bezpestkowych winogron w tym miejscu byłą znana już w latach 60. XX wieku. To konkretne gospodarstwo rozpoczęło działalność w 2017 roku a już rok później zdobyło nagrodę dla najlepszej atrakcji agroturystycznej w Alentejo.

Vale da Rosa można odwiedzać od marca do listopada. W 2017 roku zrobiło to pięć tysięcy osób, rok później już 15 tysięcy a w 2019 roku – 20 tysięcy. Po covidzie, w 2022 roku odnotowano 7 tysięcy gości.

fot. AG

Turystom proponowane są dwa rodzaje wizyty: sama degustacja miejscowych wyrobów (winogron, migdałów, rodzynek i dżemów) oraz degustacja połączona ze zbiorem na plantacji. Standardowa wycieczka (zwiedzanie traktorem winnicy, prezentacja i degustacja) kosztuje 3 euro od osoby (cena dla grup). Wycieczka ze zbiorem kilograma winogron – 7,5 euro.

W Dolinie Róż wszystkie odmiany winogron zbiera się ręcznie. Jak mówi oprowadzająca nas przewodniczka „Nie ma winogron bez pestek. Nasze odmiany zaduszają pestki w początkowej fazie tworzenia się kiści, przez co pestka nie rośnie i nie twardnieje. Jest miękka i stąd nie wyczuwamy jej podczas jedzenia.”

fot. AG

Winogrono bezpestkowe jest w 100 proc. naturalne i powstaje w wyniku braku rozwoju zarodka w niektórych odmianach. Pierwsze odmiany winogron bezpestkowych pojawiły się naturalnie w regionie Mezopotamii, przy czym najpopularniejsze znane są jako Sultana lub Sultanina.

W Dolinie Róż winogronami obsadzonych jest 300 hektarów. Dodatkowe 300 hektarów znajduje się w okolicy. Przy zbiorach pracuje 1080 osób a z jednego hektara zbierane jest od 40 do 60 ton winogron. Wiele z nich idzie na eksport

Wśród gości przeważają grupy szkolne i seniorów, grupy przysyłane przez touroperatorów mających w ofercie region Alentejo. Gospodarstwo oferuje również miejsca na eventy. Do tej pory nie było tutaj gości z Polski.

fot. AG
fot. AG
fot. AG

valedarosa.com

Żelazo i wino w Ferreira de Alentejo