Białka Tatrzańska rowerowa
Znana miłośnikom sporów zimowych Białka Tatrzańska zdobywa coraz więcej zwolenników aktywnego wypoczynku także latem. Szczególnie polubili tutejsze trasy rowerzyści.
Choć okolice Białki Tatrzańskiej to już sporej wysokości wierchy, to trasy i ścieżki poprowadzone w okolicy są oferta dla każdego. Zarówno początkujący i preferujący lekkie trasy, jak i wyczynowcy znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Najbardziej ambitni moga spróbowac swóich sił na odcinku znanym z wyścigu Tour de Pologne. Asfaltowy odcinek przez Rusiński Wierch biegnący do stacji CPN można pokonywać w obie strony. W górę jest to wielkie wyzwanie, przy zjeździe osiąga się wielkie prędkości (uwaga: przed końcowym zakrętem i wyjazdem na głowna drogę trzeba duzo wczesniej przyhamować).
Dużo łagodniejaszą ścieżkę wyznaczono wzdłuż rzeki Białki. Sześciokilometrowy szlak jest iodealny dla rodzin dziećmi – trudnośc niewielka a widoki – jedne z pięknieszych w okolicy.
Kto nabierze wprawy na pewno pokusi się o jazde po wierchach. Nie trzeba wjeżdżać na nie rowerem. Na Kotelnicy Białczańskiej latem uruchamiany jest wyciąg krzesełkowy, nim można wywieźć na górę rower i rozpocząć jazdę np. na Skałki (długa trasa) lub do pobliskiej Bukowiny lub Gronia.
Wielką zaletą Białki Tatrzańskiej jest to, że popularność turystyki rowerowej sprawiła, że nie tu na miejscu kłopotu z wypożyczeniem sprzętu. Można dobrać sobie rower i kask i rozpocząć zwiedzanie okolicy.
Z Białki Tatrzańskiej i jej okolicach poprowadzono 16 tras.
Oto jak je opisuje portal: www.bialkatatrzanska.atrakcje.pl
Trasa numer 1 – krótki 1,3 km odcinek zjazdowy na Kotelnicy Białczańskiej
Trasa numer 2 to 5,3 km trasa o łatwym poziomie trudności, prowadząca do Bukowiny Tatrzańskiej.
Trasa numer 3 łączy się w Bukowinie Tatrzańskiej z trasą numer 2. Prowadzi przez Rusiński Wierch i kończy się przy trasie numer 7. Długość – 4,3 km, poziom trudności – łatwy.
Trasa numer 4 – jadąc trasą 7, w stronę Jurgowa, dostaniemy się do trasy o średnim poziomie trudności, z dwoma trudniejszymi podjazdami. Szlak o długości 12 km, doprowadzi nas do rozwidlenia na trasę numer 2 i 11.
Trasa numer 5 to trasa bardzo trudna, prowadząca przez Czarną Górę, aż do Trybusza, gdzie łączy się z numerem 8. Do trasy tej dojedziemy kierując się numerem 7 i 4. Długość szlaku to 7,5 km.
Trasa numer 6 to droga łącząca Niedzice na trasie numer 9 i Frydman na 8. Trasa ma długość 10 km, średni poziom trudności i posiada dwa trudniejsze podjazdy.
Trasa numer 7 – rozpoczyna się od trasy numer 1, jest to szlak łatwy i prowadzi wzdłuż rzeki białki. Długość – 3,8 km.
Do trasy numer 8 i 9 doprowadzi was trasa numer 1, następnie zjeżdżacie trasą numer 7 i kierujecie się na Czarną Górę aż do Trybsza, gdzie znajduje się rozwidlenie na trasy 8 i 9.
Trasa numer 8 – o długości 34 km prowadzi przez Krempachy, Frydman, Dębno, Nową Białą i kończy się tuż pod Kotelnicą. Poziom trudności trasy – łatwa.
Trasa numer 9 – prowadzi przez Łapsze Wyżne / Niżne, Niedzicę, z której niedaleko już do przejścia granicznego w Sromowcach Wyżnych. Jadąc dalej dotrzemy do Sromowców Niżnych, gdzie znajduje się przejście graniczne tylko dla pieszych i rowerzystów. Stąd mijając Pieniny, dotrzemy aż do Szczawnicy. Jest to trasa długa – 44 km.
Kierując się trasami numer 7 i 4 przy Jurgowie, dojedziemy do trasy numer 10, gdzie znajdują się dwa przejścia graniczne na Tatranskiej Jaworinie i jeden trudniejszy podjazd. Trasa jest łatwa o długości 19 km i po przejechaniu pętli, łączy się na końcu z powrotem z trasą 4 blisko Bukowiny Tatrzańskiej.
Trasa numer 11 – rozpoczyna się 5,3 km trasą łatwą numer 2 i prowadzi do Gliczarowa Górnego. Następnie jadąc 24 km trasą o łatwym poziomie trudności przez Gliczarów Dolny docieramy do Szaflar, Gronków i kończymy trasę tuż pod Kotelnicą.
Trasa numer 12 prowadzi przez Rzepiska i po 12 km znajdziemy się na trasie numer 9, przy Łapszach Wyżnych. Trasa jest bardzo trudna. Doprowadzi nas do niej trasa numer 7 i trasa numer 4 aż do rozwidlenia przed Jurgowem.
Trasa numer 13 to pętla prowadząca od trasy 11 w Gronkowie i 8 w Nowej Białej. Długość trasy to 11 km, a poziom trudności jest łatwy. Szlak prowadzi przez Łopuszną i Ostrowsko.
Trasy 14 i 15 łączą się ze sobą, a doprowadzi nas do nich trasa numer 2 i kawałek trasy numer 4, gdzie w Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się rozwidlenie na te dwie trasy. Trasa numer 14 jest o długości 7 km i jest trasą łatwą. Numer 15, który łączy się w Poroninie z czternastką to trasa o długości 10,4 km i posiada łatwy poziom trudności. W Szaflarach szlaki łączą się z numerem 11.
Do trasy numer 16 dojedziemy, kierując się trasą numer 2. Po przejechaniu ok 4 km tą właśnie trasą, zmierzamy w stronę Gronia, Leśnicy, gdzie rozpoczyna się już 16. Szlak ma długość 12 km i posiada łatwy poziom trudności. Na końcu trasa łączy się z numerem 11.
{gallery}4124{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
W promocji Mazowsza staramy się być o „krok przed”. Punktem odniesienia są najlepsze regiony turystyczne na świecie
Mazowsze z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, także…
0 Komentarzy9 Minuty
12 grudnia 2024
W tych muzeach Mazowsza dzieci się nie nudzą
Mazowsze to region pełen wyjątkowych atrakcji dla dzieci. To wiele miejsc, gdzie…
0 Komentarzy7 Minuty
11 grudnia 2024
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych – świeże spojrzenie na tworzenie produktów turystycznych
Laboratorium Inicjatyw Turystycznych to długofalowy projekt Mazowieckiej Regionalnej…
0 Komentarzy4 Minuty
9 grudnia 2024
10 lat z Modą na Mazowsze
Moda na Mazowsze obchodzi 10 urodziny. W tym czasie projekt realizowany przez MROT…
0 Komentarzy5 Minuty
9 grudnia 2024
Aktywna zima na Mazowszu
Oto trzy wybrane propozycje na aktywne spędzenie zimowych dni w Warszawie i na Mazowszu.
0 Komentarzy3 Minuty
6 grudnia 2024
Świąteczna iluminacja Warszawy
Jak zwykle w okolicach Mikołajek Warszawa rozbłyska świąteczną iluminacją. To znak, że…
0 Komentarzy3 Minuty