Biura podróży – ceny lekko wyższe od zeszłorocznych

AG

Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek rok do roku już szósty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 173 złote, a wcześniej była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.
Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 24 czerwca.
W minionym tygodniu ceny wzrosły o średnio 17 złotych, a największe zniżki wystąpiły na Lanzarote. Największe zniżki cen miały miejsce na Chalkidiki, Tureckiej Riwierze i w Marsa Alam – o 130, 50 i 30 złotych.

Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego wzrostu cen, stały się one ponownie wyższe od poziomu ubiegłorocznego, a mianowicie o 20 złotych. Warto zaznaczyć, że już od pewnego czasu oscylują one w pobliżu średnich cen z sezonu 2015 stając się od nich na przemian nieco niższe lub nieco wyższe.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek rok do roku już szósty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 173 złote, a wcześniej była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych. Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji, a szczególnie Kanarów zanotowały wówczas dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje nadal pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 108 złotych, przy czym z jej wysp konsekwentnie największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 205 i 182 złote, a spadki Korfu i Zakintos – o 38 i 28 złotych.
Po dwutygodniowym przebywaniu wśród kierunków tańszych niż przed rokiem ponownie do bardziej kosztownych powróciły Kanary, które są teraz droższe o średnio 13 złotych. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostaje Lanzarote – o 157 złotych, a znacznie niższe ceny do zeszłorocznych ma obecnie Teneryfa – o aż 199 złotych.
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad pięciu miesięcy wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 194 złote. Ostatnio na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji. Dane z rynku niemieckiego wskazywały, że w kwietniu spadki liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery zmniejszyły się do zaledwie 9 procent, podczas gdy w marcu wynosiły jeszcze około 50 procent.
Kierunkiem, na którym średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe – o średnio 55 złotych. Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 150 złotych, a nieco kosztowniejsza jest Hurghada – o 39 złotych.
Na mniejszych kierunkach część ubiegłotygodniowych przecen wobec ubiegłego roku zamieniła się w zwyżki. Tańsze pozostają nadal Portugalia i Cypr – o 96 i 20 złotych, a droższe stały się Maroko i Majorka – o 154, i 17 złotych.
W znacznie większym stopniu zmieniły się średnie ceny imprez turystycznych na głównych kierunkach w okresie od początku sprzedaży (mniej więcej połowa października). Pokazuje to poniższa mapka, która uzmysławia przy okazji skalę wzrostu cen. W przypadku niektórych kierunków (Bułgaria, Kanary) wzrosty te wynoszą kilkanaście procent (w okresie 8 miesięcy) co wielokrotnie przekracza skalę korzyści możliwych do osiągnięcia przy nawet najlepszych lokatach, które w tym okresie oferowały i oferują banki.

Wśród dużych biur podróży po raz pierwszy od początku sezonu nastąpiła zmiana lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu, którym teraz zostało biuro Wezyr ze średnią ceną wycieczek o prawie 60 złotych niższą niż w sezonie 2015. Wielomiesięczny lider zniżek cen rok do roku, biuro TUI Poland, stało się teraz droższe o 4 złote, a niewiele większe zwyżki wykazują biura Grecos, Itaka i Rainbow – o odpowiednio 15 i 25-50 złotych. Wyraźnie większe są średnie zwyżki cen w biurach Neckermann, Sun & Fun i Exim Tours, które wynoszą około 140-150 złotych.
Wzrost bieżących cen imprez może mieć związek z nadal nienajlepszym popytem oraz z osłabionym w związku z Brexitem złotym. Warto też zauważyć, że przeceny, które ostatnio częściej występowały na kierunkach uważanych za bezpieczne zamieniły się w zwyżki i na odwrót. Ceny wycieczek zachowały się w tym przypadku zupełnie podobnie do cen aktywów, z których w sytuacji wzrostu ryzyka zyskują na wartości te bezpieczniejsze, a tracą bardziej ryzykowne.
Według Andrzeja Betleja z Traveldata.pl, warte zaznaczenia jest to:
– przed trzema tygodniami po dłuższym okresie spadków ceny przelotów w tanich liniach znalazły się na poziomach najniższych w tym sezonie. Ceny były tak niskie, że prawie pewne było, że niebawem zaczną one rosnąć. I tak się też stało, co oznaczało, że chwilowo przytłumiony popyt, być może również w związku z Euro 2016, dał jednak w końcu znać o sobie. Średnie ceny rejsów na popularne w tym roku Wyspy Kanaryjskie wzrosły z 892 złotych w pierwszym tygodniu czerwca do 1022 złotych, a więc zbliżają się stopniowo do rekordowych 1100 złotych ze stycznia tego roku. Należy przy tym zaznaczyć, że wzrosty sprzedaży w tanich liniach na najważniejszych kierunkach turystycznych wynoszą już ponad 50 procent na Kanarach i około 55 procent na kierunkach greckich i to nawet pomimo faktu, że wyjazdy turystyczne organizowane w oparciu o LCC są teraz z reguły droższe niż (do tych samych obiektów) w biurach podróży.