Biura podróży – ceny na ferie spadają

Egipt dużo tańszy na zimę niż w ubiegłym roku
Plaża w Egipcie Macadi Bay/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży średnia cena dla wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województwa mazowieckiego była niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 292 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 18-24 stycznia 2021 roku. .

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 46 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu wzrosły o 44 złote. Największe zniżki cen wystąpiły na Lanzarote i na Cyprze – o średnio 137 i 135 złotych, a nieco mniejsze na Malcie – o 87 złotych. Tygodniowe wzrosty cen były natomiast nieznaczne i miały miejsce w Marsa Alam i na tunezyjskiej wyspie Dżerba – o średnio 4 i 3 złote.

Średnia cena dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 292 złote. Ponownie najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote – o średnio aż 1097 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy do Maroka i na Maltę – o średnio 681 i 636 złotych.

Kanary mocno w dół

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza zniżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny spadły wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 o średnio 178 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie wystąpił roczny wzrost cen o średnio 204 złote. Najwyraźniej się w skali roku obniżyły się ceny wycieczek do Hurghady – o średnio 245 złotych, a mniejsze ich roczne przeceny odnotowano na Synaju i w Marsa Alam – o średnio 173 i 115 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był znacząco większy i wyniósł przeciętnie 400 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie miał miejsce roczny wzrost cen w średniej wysokości 152 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największą roczną przecenę odnotowano na Lanzarote – o 1097 złotych, mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 323 i 239 złotych, a na Fuerteventurze średnie ceny pobytu wzrosły o 61 złotych.

Tylko Cypr drożeje

Na mniej masowych kierunkach największe spadki średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku i na Malcie – o 681 i 636 złotych, mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o średnio 326 i 296 złotych, a jeszcze mniejsze w Tunezji (Dżerba) – o 74 złote. W okresie ostatniego roku wzrost cen pobytu odnotowano jedynie na Cyprze – o średnio 342 złotych.
Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do istotnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. W najmniejszym stopniu spadły ceny wycieczek do najmniej odległej Kenii – o średnio 569 złotych, większy był spadek cen wycieczek na Dominikanę – o 1406 złotych, a jeszcze większy do odległego Meksyku – o średnio 1993 złote.

Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł 241 (przed dwoma tygodniami 257, rekord 380 w dniu 3 sierpnia), ale nadal wysoki jest wskaźnik zgonów – w minionym tygodniu 17,0 (przed dwoma tygodniami 20,4, rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie ponad 6-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Na Dominikanie, wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 240 do 267 (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), ale stabilny jest wskaźnik zgonów, który ponownie wyniósł 2,57 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko nieco ponad 2 razy mniejsza niż w Polsce.
Sytuacja epidemiczna w Kenii znacznie pogorszyła się w okresie ostatnich dwóch tygodni, gdyż tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wzrósł z 22 do 56 (rekord 88 w dniu 5 sierpnia), ale mimo wszystko nadal jest na bardzo niskim poziomie. Wskaźnik zgonów również wykazał wzrost z 0,78 do 1,29 (rekord 1,81 w dniu 3 sierpnia). Na niekorzyść Kenii przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie ponad 9-krotnie mniejsza niż w Polsce.

Najbardziej potaniało w TUI

W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez biuro TUI Poland – o około 540 złotych, w bardziej ograniczonej skali spadły ceny w biurach Coral Travel i Rainbow – o około 370 i 340 złotych, a w jeszcze nieco mniejszej w biurach Exim Tours i ETI – o około 280 i 230 złotych. Istotnie poniżej średniej spadły ceny w biurach Prima Holiday, Best Reisen i Sun & Fun – o około 120 i 100 i 20 złotych, a u pozostałych organizatorów ceny były do 300 złotych wyższe niż przed rokiem.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 16 ofert (poprzednio też 16 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma również 16 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow – 13 ofert (poprzednio 11 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma 7 ofert) oraz Coral Travel – 9 ofert (poprzednio 5 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma jedna oferta).

Egipt najkorzystniejszy w Coral

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Best Reisen – 8 i 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland – 7 i 6 ofert oraz Rainbow – 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland zachowało swoją pozycję bez zmian, a Coral Travel wzmocnił ją w Egipcie.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center