Biura podróży – ceny na początek września wyższe niż przed rokiem

AG

Ceny imprez na greckich wyspach Rodos i Kos są wyższe od zeszłorocznych o ponad 100 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego pełnego tygodnia września

W tym materiale porównania bazują na cenach dla okresu 5-11 września 2016 roku zebranych w dniu 19 sierpnia. W minionym tygodniu, który był pierwszym tygodniem porównań cen na okres wrześniowy, średnie ceny wzrosły o 42 złote. Największe zwyżki odnotowano na Gran Canarii, Chalkidiki oraz Majorce – o odpowiednio 387, 219 i 152 złote. Skala zniżek była znacząco mniejsza, a największe z nich wystąpiły w Portugalii, Tunezji i na Lanzarote – o 150, 98 i 84 złote.

Spośród dużych kierunków na pozycję lidera zwyżek cen wycieczek po jednotygodniowej przerwie powróciła Grecja, która jest droższa niż przed rokiem o średnio 159 złotych, a zdecydowanie największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie wyspy Rodos i Kos (dość tania przed rokiem) – o 285 i 212 złotych.
Wiceliderem wzrostów są teraz Kanary droższe niż przed rokiem o średnio 129 złotych. Z tamtejszych wysp zdecydowanie droższa niż przed rokiem jest teraz Gran Canaria – o średnio 454 złote podczas gdy ceny na pozostałych wyspach niewiele odbiegają od poziomów z sezonu 2015.
Po jednotygodniowym liderowaniu w zakresie zwyżek cen na trzecią pozycję spadł Egipt, gdzie ceny były wyższe od ubiegłorocznych już szósty tydzień z rzędu, tym razem o 106 złotych. Na tym kierunku po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość wyraźnie spadły poniżej poziomów ubiegłorocznych. Obecnie znacznie droższa niż przed rokiem jest zwłaszcza Hurghada – o 256 złotych, a sporo tańszy jest Synaj – o 140 złotych.

Wśród kierunków tańszych niż przed rokiem już trzeci tydzień pozostaje Bułgaria, w której średnie ceny były niższe niż w ubiegłym sezonie – o 65 złotych.
Kierunkiem, na którym ceny są regularnie niż przed rokiem, choć obecnie stopniowo malejącej skali, nadal pozostaje Turcja – tańsza teraz o średnio 66 złotych. W maju i w czerwcu sprzedaż Turcji wykazywała pewne symptomy poprawy, ale wydarzenia z 28 czerwca, czyli zamach na lotnisku w Stambule, zaszkodziły odradzającemu się popytowi. Obecnie (począwszy od sierpnia), dość paradoksalnie, na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa może zacząć wpływać sytuacja powstała po próbie nieudanego puczu wojskowego z nocy 15/16 lipca. Możliwe, że sprawia ona wrażenie wyższego stopnia kontroli przez władze wewnętrznej sytuacji w kraju, w związku z czym nieco spada poczucie zagrożenia zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie ruchu turystycznego Rosjan do Turcji.
Na mniejszych kierunkach wyższe ceny niż przed rokiem są teraz w Maroku i Tunezji – o 253 i 146 złotych, zbliżone na Majorce – spadek o 4 złote, a niższe w Portugalii i na Cyprze – spadki o 276 i 270 złotych.
Wśród dużych organizatorów grupę, w której występują obniżki cen wycieczek na lato 2016 względem sezonu 2015, stanowią biura TUI, Sun & Fun oraz Itaka ze średnimi ceną wycieczek niższymi o odpowiednio 35, 25 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny są wyższe niż przed rokiem – stosunkowo najmniej w biurze Grecos – o około 80 złotych, w większej skali w biurach Neckermann i Rainbow – o około 150 i 230 złotych, a w największej w biurach Wezyr i Exim Tours – o około 330 i 370 złotych.

Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest, że:
– w tym sezonie organizatorzy – być może pod wrażeniem bardzo słabej sprzedaży w maju i częściowo w czerwcu – nieco skorygowali swoje programy, przez co zmalało dopasowanie podaży do popytu zwłaszcza gdy ten ostatni wykazał spore ożywienie. Rezultatem był wzrost cen na niektórych kierunkach i generalny wzrost wahań cen w biurach podróży. Znaczne wahania cen występują również w LCC, które pomimo horrendalnie wysokich stawek przelotów i ogólnie słabego wyboru miejsc noclegowych cieszyły się, zwłaszcza w szczycie sezonu, wyjątkowym powodzeniem. Skutkiem powyższego jest wzrost niepewności odnośnie zachowania się LCC w przyszłym sezonie, co prowadzić może do trudniejszego niż zwykle planowania programów czarterowych na kolejny sezon, w szczególności, gdy – jak bywało to już w tym sezonie – LCC będą uruchamiać niektóre rejsy w trakcie jego trwania.