Biura podróży – ceny niższe niż przed rokiem

AG

W ostatnim tygodniu oferty imprez prawie we wszystkich krajach były tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia.

Zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 1-7 sierpnia 2016 roku zebranych w dniu 10 czerwca.
W minionym tygodniu ceny spadły o średnio 27 złotych, a największe zniżki wystąpiły na Cyprze, Teneryfie i w Turcji Egejskiej – o 129, 122, 79 złotych. Największe zwyżki cen miały miejsce na wyspach Fuerteventura, Lanzarote i Kos – o 55, 35 i 10 złotych.
Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniego spadku cen, stały się one niższe od poziomu ubiegłorocznego o 2 złote. Od pewnego czasu oscylują one w pobliżu średnich cen z sezonu 2015 stając się od nich naprzemiennie nieco niższe lub nieco wyższe.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek już piąty tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 161 złotych. Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak ceny Grecji, a szczególnie Kanarów zanotowały wtedy dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje nadal pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 113 złotych, przy czym z jej wysp konsekwentnie największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 228 i 125 złotych, a spadki Korfu i Zakintos – o 44 i 43 złote.
Po jednotygodniowym powrocie do kierunków droższych do mniej kosztownych niż przed rokiem kolejny raz powróciły Kanary, które są teraz tańsze o średnio 36 złotych. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostaje Lanzarote – o 66 złotych, a znacznie niższe ceny do zeszłorocznych prezentują Teneryfa i Gran Canaria- o 118 i 86 złotych.
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad pięciu miesięcy wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 217 złotych.
Ostatnio na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji, któremu mogą lecz nie powinny zbyt istotnie zaszkodzić dwa ostatnie zamachy terrorystyczne w tym kraju. Dane z rynku niemieckiego wskazywały, że w kwietniu spadki liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery zmniejszyły się do zaledwie 22 procent, podczas gdy w marcu wynosiły jeszcze około 50 procent.
Kierunkiem, na którym średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe – o średnio 22 złote. Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 79 złotych, a nieco kosztowniejsza jest Hurghada – o 34 złote.
Na mniejszych kierunkach przeceny wobec ubiegłego roku występują w tej chwili na prawie wszystkich z nich (oprócz Cypru), a największe w Portugalii – o 134 złote, mniejsze w Tunezji, na Majorce i w Maroku– o 80, 46 i 19 złotych, a droższy niż przed rokiem pozostaje nadal Cypr – o 64 złote.
Wśród dużych biur podróży pozycję lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu niezmiennie utrzymuje biuro TUI Poland tańsze teraz o 175 złotych. Średnio nieznacznie droższa niż przed rokiem, czyli o 15 złotych, jest oferta biura Wezyr, a o niewiele więcej, bo o około 30 złotych, oferty biur Itaka, Rainbow i Grecos. O ponad 170 złotych wyższe ceny prezentują teraz biura Exim Tours i Sun & Fun , a o ponad 190 złotych droższa niż przed rokiem jest oferta biura Neckermann .

Andrzej Betlej z TravelData podkresla, że warte zaznaczenia jest:
– dość istotny i nieco zaskakujący spadek bieżących cen imprez może mieć związek z chwilowo słabszym niż oczekiwano popytem oraz z nieco silniejszym złotym. Warto też zauważyć, że większe przeceny wystąpiły na kierunkach, które jako uważane za bezpieczne cieszyły się dotychczas dość dużym wzięciem.
– od końca kwietnia coraz wyraźniej zaznacza się odwrócenie trendu średnich cen wycieczek na Kos, który nadal regularnie gości w czołówce najszybciej drożejących kierunków. W pierwszym tygodniu czerwca po raz pierwszy od końca lutego średnia cena imprez przekroczyła tam poziom ubiegłoroczny, a obecnie powiększyła różnicę do plus 90 złotych, podczas gdy jeszcze w końcu kwietnia dyskonto cenowe Kos wynosiło 141 złotych. Wydaje się, że jest to w dużym stopniu wpływ definitywnie malejących obaw turystów odnośnie występującej wcześniej na Kosie kwestii migrantów.