Biura podróży – ceny niższe niż przed rokiem
Po raz pierwszy od połowy lipca ceny imprez sprzedawanych w biurach podróży spadły poniżej poziomu ubiegłorocznego i były od niego niższe o 96 złotych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień września.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 19-25 września, średnie ceny spadły aż o 155 złotych. Największe spadki odnotowano na Lanzarote – o 417 złotych oraz na greckich wyspach Korfu i Rodos – o 409 i 374 złotych. Skala wzrostów cen wycieczek nie była tak duża, a najistotniejsze z nich wystąpiły na Cyprze – o 255 złotych oraz w Portugalii i Tunezji – o 64 i 51 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku (również na trzeci tydzień września) wskazuje, że po raz pierwszy od połowy lipca spadły one poniżej poziomu ubiegłorocznego i były od niego niższe o 96 złotych. Sytuację w tym zakresie w ostatnim tygodniu ilustruje załączona mapka.
Spośród dużych kierunków jedynym kierunkiem, który wykazuje jeszcze zwyżkę cen rok do roku pozostaje teraz Grecja droższa średnio niż przed rokiem o symbolicznie 1 złoty, a zdecydowanie największy średni wzrost cen wykazują dość tanie przed rokiem Kos i Rodos – o 186 i 89 złotych, a największą przecenę Korfu – o 182 złote.
Pozostałe duże kierunki są teraz tańsze niż przed rokiem, a najmniejszą przecenę wykazuje Egipt, gdzie średnie ceny spadły poniżej ubiegłorocznych o 52 złote. Na kształtowanie się cen pewien wpływ wywarła marcowa 13-procentowa dewaluacja egipskiego funta, po której przebywały one przez dłuższy na tym kierunku poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. Obecnie wyraźnie droższa niż przed rokiem jest Marsa Alam – o 167 złotych, a sporo tańszy jest Synaj – o średnio 194 złote.
Kierunkiem o nieco większej przecenie są teraz Kanary, gdzie średnie ceny przebywały poniżej zeszłorocznych o 77 złotych. Z tamtejszych wysp nadal zdecydowanie najwyższe zwyżki wykazuje Gran Canaria – o średnio 194 złote, a najgłębsze spadki cen wobec ubiegłego sezonu występują na Lanzarote i na Teneryfie – o 258 i 167 złotych.
Kolejną pozycję w zestawieniu najbardziej przecenionych kierunków wobec cen z zeszłego sezonu zajmuje Turcja. Kierunek był w badanym okresie tańszy niż przed rokiem o średnio 126 złotych, ale w okresie ostatnich siedmiu miesięcy dla wyjazdów we wrześniu i w sierpniu był wyraźnie tańszy. W maju i czerwcu sprzedaż Turcji zaczęła wykazywać pewne symptomy poprawy, ale zamach na lotnisku w Stambule w dniu 28 czerwca zaszkodził odradzającemu się popytowi (zwłaszcza w Niemczech). Dane o sprzedaży Turcji za sierpień w Polsce wskazują na pewną poprawę, a dane o sprzedaży tego kierunku w Niemczech powinniśmy poznać już za tydzień.
W omawianym okresie największą przecenę wobec ubiegłego sezonu wykazała Bułgaria, która była tańsza o średnio 276 złotych.
Na mniejszych kierunkach ceny są generalnie niższe niż przed rokiem, a największą przecenę odnotowuje Portugalia – o średnio 637 złotych, mniejsze są zniżki na Cyprze – o 160 złotych, a jeszcze mniejsze na Majorce, w Tunezji i w Maroku – odpowiednio o 73, 61 i 28 złotych.
Biurem z poziomem cen zdecydowanie niższym niż w ubiegłym sezonie pozostaje – podobnie jak przez większość tego sezonu – biuro TUI, przeceny zbliżone do średniego spadku cen w branży wykazują oferty biur Itaka, Neckermann i Wezyr, nieco mniejsze biura Grecos, a droższe są oferty biur Exim Tours oraz Sun & Fun.
Według Andrzeja Betleja z Traveldata.pl, warte zaznaczenia jest, że:
– średni poziom cen wycieczek znalazł się poniżej poziomu ubiegłorocznego pomimo faktu, że kurs euro wzrósł w tym czasie o około 3 procent, a amerykańskiego dolara o około 3,5 procent. Bez wpływu innych efektów powinno się to przełożyć na wzrost średniej ceny imprez o 60-70 złotych. Ceny jednak nie wzrosły z kilku powodów, a jednym z nich jest ujawniające się od kilkunastu dni przesunięcie się relacji pomiędzy popytem a podażą na wyjazdy z biurami podroży na niekorzyść tego pierwszego. Należy zauważyć, że ceny przelotów w LCC są na jeszcze na wyższych poziomach niż przed rokiem (patrz niżej), choć i w nich zaznacza się osłabienie bieżących tendencji cenowych.
– zwraca uwagę bardzo znaczny spadek cen wyjazdów do Bułgarii. Komentując tę sytuację należy zaznaczyć, że w badanym okresie jedynym biurem, które posiadało jeszcze ten kierunek w swojej ofercie było TUI Poland, a jak wynika z wielu poprzednich materiałów skala przecen wobec ubiegłego roku jest w tym biurze szczególnie duża.
– zwraca uwagę znaczący wzrost cen na wyspie Kos i spadek na Korfu. Sytuacja taka ma dwie przyczyny. Pierwszą jest wpływ LCC, których nowa w tym roku oferta na Korfu nadal jest realizowana bez zmian i praktycznie w całości, pomimo ogólnie zmniejszającego się późnym latem popytu na ten kierunek. W tej sytuacji spadek popytu muszą wziąć na siebie organizatorzy, co powoduje presję na spadek cen. Odwrotna sytuacja jest na Kos, gdzie Ryanair wycofał się z lotów na tym kierunku z dniem 11 września, co poprawiło relacje podaży do popytu na korzyść tego ostatniego.
Drugą przyczyną jest generalna zasada, zgodnie z którą duże wzrosty cen na danym kierunku najczęściej ujemnie oddziałują na dynamikę zmian cen w roku następnym i odwrotnie. Ceny na Korfu w roku 2015 znacząco wzrosły, a na wyspie Kos spadły i dlatego w tym roku wykazują one odwrotne tendencje dostosowawcze. Podobnie duże wzrosty w zeszłym sezonie na Majorce, Teneryfie i w Hurghadzie sprzyjają spadkom cen w tym sezonie, a z kolei słabe tendencje cenowe na Gran Canarii i w Marsa Alam w 2015 roku sprzyjają tegorocznym wzrostom cen na tych kierunkach.
POWIĄZANE WPISY
15 listopada 2024
Langkawi czeka na Polaków. Itaka uruchomiła bezpośrednie czartery na egzotyczną wyspę
Pierwszy czarter Itaki na Langkawi, zrealizowany Dreamlinerem PLL LOT, zainaugurowano 28…
0 Komentarzy2 Minuty
14 listopada 2024
50 proc. więcej klientów i nowe kierunki w ofercie – biuro podróży Nekera planuje dynamiczny rozwój
Wzrost przychodów, nowe destynacje i innowacyjne usługi – biuro podróży Nekera świętuje…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Rainbow Tours S.A. umacnia swoją pozycję w Grecji. Nowy hotel White Olive z Aquaparkiem na Kos dołącza do oferty
13 listopada 2024 należąca do Rainbow Tours S.A. spółka White Olive A.E. zakupiła 100…
0 Komentarzy4 Minuty
13 listopada 2024
Górna Austria zaprasza Polaków. Atrakcje dla całej rodziny, zimowe szlaki i zabytki UNESCO
Na początku listopada odbyło się spotkanie dla dziennikarzy z przedstawicielami Górnej…
0 Komentarzy5 Minuty
12 listopada 2024
Fundacja Happy Kids i Rainbow wysyłają mamy zastępcze na wakacje
Pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Bez urlopów, bez L4, bez wolnych…
0 Komentarzy3 Minuty
12 listopada 2024
Biura podróży – powolny spadek cen imprez turystycznych
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
8 listopada 2024
Mauritius powitał pierwszych polskich turystów w sezonie zimowym 2024/2025. Czarterowe loty wystartowały z Warszawy
7 listopada 2024 roku na międzynarodowym lotnisku Sir Seewoosagur Ramgoolam wylądował…
0 Komentarzy1 Minuty
8 listopada 2024
Rainbow: pierwszy bezpośredni lot z Polski do Kolumbii – start już 9 listopada
W sobotę, 9 listopada, wyruszy pierwszy bezpośredni lot z Polski do Kolumbii. Samolot…
0 Komentarzy2 Minuty
8 listopada 2024
Rainbow nagrodzony w konkursie Effie Awards Poland 2024
Rainbow zdobył srebrną statuetkę w konkursie Effie Awards Poland 2024 za wprowadzenie…
0 Komentarzy1 Minuty