Biura podróży – ceny niższe niż przed rokiem
W biurach podróży w Polsce, w minionym tygodniu średnia cena imprezy turystycznej na początku sierpnia była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 70 złotych. Największy średni roczny spadek cen ponownie odnotowano na Cyprze – o 379 złotych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 10 złotych.
Dżerba w górę, Lanzarote w dół
Największe zwyżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły na tunezyjskiej wyspie Dżerba, na której podniosły się o średnio 137 złotych. W nieco mniejszym stopniu wrosły ceny na Synaju i w Hurghadzie – o średnio 84 i 82 złote.
Największy spadek średnich cen odnotowano na wyspie Lanzarote – o 155 złotych, czyli tam gdzie w poprzednim tygodniu ceny wzrosły najbardziej. W nieco mniejszym stopniu spadły ceny na wyspie Kos i w Portugalii – o 139 i 113 złotych.
Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 wzrosty cen wycieczek na tych kierunkach, na których nie zdążyły wystąpić jeszcze przed końcem kwietnia, a korygujące spadki na kierunkach ze znacznymi wówczas wzrostami średnich cen. Do tych pierwszych należał Egipt, w którym zwyżka wyniosła 73 złote oraz Turcja i Bułgaria, gdzie wzrosty cen wyniosły 26 i 19 złotych. Te drugie to Grecja i Wyspy Kanaryjskie, na których ceny tym razem obniżyły się o średnio 38 i 22 złote.
Średnie ceny idą w dół
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 70 złotych.
W minionym tygodniu największy średni roczny spadek cen ponownie odnotowano na Cyprze – o 379 złotych. Mniejszy odnotowano na Malcie, na której wcześniej wystąpiła seria czternastu największych rocznych zniżek cen z rzędu oraz na Korfu – o odpowiednio 290 i 276 złotych. Największy roczny wzrost cen po raz trzeci odnotowano w Turcji Egejskiej – o 182 złote oraz na Synaju i Chalkidiki – o 140 i 133 złote.
Turcja i Egipt znowu drożeją
W sytuacji znacznego dostosowawczego wzrostu cen bieżących w Egipcie ponownie mamy do czynienia z sytuacją, gdy największy roczne wzrosty cen wśród głównych kierunków występują w Turcji i w Egipcie – o 106 i 42 złote . Na pozostałych kierunkach roczne porównania cen pokazują spadki. Stosunkowo znacznie rozmiary wykazują one w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 171 i 117 złotych, a dużo mniej istotne w Bułgarii – o średnio 34 złote.
Tunezja i Maroko nieco droższe niż przed rokiem
Na mniej popularnych kierunkach jedyne zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce w Tunezji i w Maroku, w których ceny wzrosły o średnio 98 i 97 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem. W niedużej skali zmniejszyły się ceny w Portugalii – o 19 złotych, istotnie większe były roczne zniżki cen wycieczek na Majorkę i do Albanii – o średnio 126 i 139 złotych, zaś w zdecydowanie największe na Malcie i na Cyprze, gdzie były one o 290 i 379 złotych poniżej średnich cen sprzed roku.
ETI i Exim Tours liderami obniżek cen
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours – o około 660 i 395 złotych. W tym pierwszym biurze – podobnie jak przed tygodniem i dwoma tygodniami – było to skutkiem bardzo dużych zniżek średnich cen ofertowych wycieczek na wszystkich kierunkach egipskich, a zwłaszcza do Hurghady i na Synaj. Tak duża zniżka średnich cen wynika nie tyle z bezpośrednich redukcji cen, ale z usunięcia z oferty kosztownych hoteli i pozostawieniu w niej jedynie obiektów wycenianych bardzo atrakcyjnie. Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są również oferty biur Grecos oraz Itaka – o około 175 i 170 złotych, a także TUI Poland – o około 155 złotych.
W pozostałych biurach ceny są niższe niż przed rokiem (Coral Travel – o około 75 złotych) lub najczęściej wyższe w granicach od 20 do 340 złotych.
POWIĄZANE WPISY
23 grudnia 2024
Właściciel Wakacje.pl przejmuje Travelplanet.pl. Wirtualna Polska zostanie właścicielem Invia Group za 239,7 mln euro
Wirtualna Polska Holding podpisała ramową umowę zakupu 100 proc. akcji Invia Group do…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2024
Zimowe wydarzenia w Trentino: od Pucharu Świata po Tour de Ski
Trentino, region położony w północnych Włoszech w sercu Dolomitów, przygotowuje się na…
0 Komentarzy3 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
17 grudnia 2024
Hilton w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Nowe hotele w sieci Spark by Hilton w Polsce
Hilton otwiera dwa nowe hotele w Pobierowie i Krynicy Morskiej. Obiekty te, oferujące…
0 Komentarzy2 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty