Biura podróży – ceny wycieczek niższe
Ceny wyjazdów do wszystkich najpopularniejszych kierunków wakacyjnych są dużo niższe od zeszłorocznych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień października, czyli 2-8 października 2017 roku.
Obecna różnica średnich cen wobec tego samego okresu była po raz pierwszy w tym sezonie ujemna i wyniosła minus 126 złotych, czyli była o blisko 440 złotych mniejsza niż przy takim samym wyprzedzeniu wobec dat wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia, gdy wyniosła + 311 złotych. W tym samym okresie w ubiegłym sezonie różnica ta również była dodatnia i wyniosła + 64 złote.
Te niższe niż przed rokiem ceny są efektem czynników omówionych wcześniej w tym materiale, ale innymi czynnikami są również silniejsza niż w trakcie wysokiego sezonu konkurencja wyjazdów organizowanych przez turystów samodzielnie w oparciu o przeloty tanimi liniami (LCC), a także oddziaływanie czynników o charakterze kosztotwórczym , które wpływają na ceny wycieczek.
Działają one teraz wprawdzie nadal w rozbieżnych kierunkach, ale wpływ zmian cen paliwa lotniczego na wzrost cen jest mniejszy niż zmian kursów głównych walut na ich spadek. Te pierwsze wynosiły 2,29 zł/litr wobec 2,11 zł/litr przed rokiem, czyli wzrastały o nieco 8,5 procent, ale jednocześnie złoty w relacji rok do roku umocnił się wobec amerykańskiego dolara i euro o średnio około 3,5 procent. Oba te czynniki traktowane łącznie generują teraz wspólny wpływ na spadek kosztów średnich cen wycieczek w przybliżeniu w granicach o około 25-35 złotych (w poprzednim tygodniu było to około 35-45 złotych).
Spośród najważniejszych kierunków na pozycji samotnego lidera wzrostów cen do roku po trzytygodniowej przerwie znalazła się Turcja, gdzie średnie ceny przewyższyły ubiegłoroczne o 75 złotych (poprzednio o 86, 21 i 64 złote). W adekwatnej sytuacji dla szczytu sezonu różnica ta była znacznie większa i wynosiła 402 złote. Ceny wycieczek do tego kraju od połowy czerwca wykazywały wyraźną tendencję wzrostową i od początku lipca kierunek ten był już liderem wzrostów cen wobec poprzedniego sezonu, a czynnikiem hamującym sprzedaż i wspierającym wzrost cen wycieczek do Turcji był przez wielotygodniowy niedobór ofert na tym kierunku. We wcześniejszych miesiącach marże na imprezach do Turcji były szczególnie wysokie, a organizatorzy, którzy postawili w tym sezonie na istotny wzrost oferty do tego kraju (np. Itaka) mogą cieszyć się z bardzo trafnego posunięcia biznesowego.
Pozycję kierunku o najmniejszym spadku zajęły Wyspy Kanaryjskie, na których były one o 137 złotych niższe (poprzednio były niższe o 67 złotych, a wcześniej wyższe o 27 i 13 złotych), a w adekwatnej sytuacji dla szczytu sezonu były one wyższe o 286 złotych. Największy wpływ na ujemną różnicę cen rok do roku wywierały ceny na Gran Canarii, które spadały o ponad 480 złotych, mniejszy na Fuerteventurze i Lanzarote, które były niższe o 64 i 48 złotych, zaś kierunkiem wzrostu cen była Teneryfa – o 46 złotych.
Kolejne miejsce w kategorii spadków średnich cen zajmuje Grecja, w której ceny były niższe o średnio 168 złotych (wcześniej były one wyższe o 152, 92 i 68 złotych), a w adekwatnej sytuacji dla szczytu sezonu były wyższe o 341 złotych. Największy spadek średnich cen imprez zanotowano na drogim przed rokiem Chalkidiki – o 443 złote oraz na Kos i Korfu – o 417 i 269 złotych, znacznie łagodniejszy na Krecie i Zakintos – o 48 i 34 złotych, a wyższe były ceny na relatywnie niedrogiej przed rokiem wyspie Rodos – o 65 złotych.
Na ostatniej pozycji na liście zmian cen rok do roku – tym razem czwartej, bowiem z zestawienia obejmującego październik wypadła z racji zakończenia sezonu Bułgaria – już od końca maja przebywa Egipt, gdzie poziom średnich cen był tym razem o 369 złotych niższy niż przed rokiem (poprzednio był niższy o 236, 135 i 163 złote), a w adekwatnej sytuacji dla szczytu sezonu (pierwszy tydzień sierpnia) były one niższe o 165 złotych. Sytuacja taka jest nadal skutkiem konsekwentnie niższych rok do roku średnich cen na największym kierunku egipskim, czyli w Hurghadzie – tym razem o aż 558 złotych, podczas gdy ujemne różnice cen na Synaju i w Marsa Alam były wyraźnie niższe i wynosiły 279 i 224 złote. W dalszym horyzoncie popytowi na wyjazdy do Egiptu powinien pomagać zbliżające się zakończenie sezonu na kierunkach konkurencyjnych, co może zahamować spadkowy trend cen występujący w ostatnich tygodniach przy wyjazdach do tego kraju.
Z mniejszych kierunków największe dodatnie różnice cen rok do roku dla październikowych wyjazdów zanotowały niedrogie o tej porze w ubiegłym sezonie Malta i Majorka – o 153 i 88 złotych, mniejsze wzrosty dotyczyły Tunezji i Cypru – o 50 i 8 złotych, a spadły ceny wycieczek do Maroka i Portugalii – o średnio 50 i 327 złotych.
Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że oferty o wyższych obniżkach cen od średniej ( obecnie jest to 126 złotych) były w ostatnim tygodniu przedstawiane przez biura TUI Poland, Exim Tours, Coral Travel Wezyr i Rainbow, w których były one średnio o około 350, 295, 275 i 220 złotych niższe niż przed rokiem. Niewielki spadek cen rok do roku prezentuje oferta biura Itaka – o około 15 złotych, a w pozostałych dużych biurach zanotowano roczne zwyżki średnich cen, które mieściły się w granicach 12-72 złote.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 21 kierunkach (z zestawienia wypadły Bułgaria, Albania i Turcja Egejska) i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera – podobnie jak miało to miejsce przez niemal cały tegoroczny sezon – przebywa biuro Itaka z liczbą 22 najbardziej atrakcyjnych ofert (poprzednio również 22 takie oferty) wyprzedzając biura Rainbow (15 ofert) i TUI Poland (13 ofert).
Wśród mniejszych organizatorów dość wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji na analizowany okres oferują biura Net Holiday i Sun & Fun z liczbą 7 i 5 takich ofert.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty