Biura podróży – ferie zimowe dużo tańsze niż przed rokiem
Średnia cena imprezy w pierwszym tygodniu ferii zimowych jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 326 złotych. Najbardziej w skali rocznej obniżyły się ceny wycieczek na hiszpańską wyspę Lanzarote – o średnio aż 1075 złotych, a bardzo znacznie staniały również wyjazdy na Maltę i Gran Canarię – o średnio 818 i 626 złotych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 18-24 stycznia 2021 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 18-24 stycznia 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 44 złote. Największe zwyżki cen wystąpiły na Fuerteventurze – o średnio 169 złotych, a nieco mniejsze na Synaju i Gran Canarii – o 150 i 112 złotych. Tygodniowe spadki cen były mniej liczne i bardziej ograniczone w skali, a największe z nich miały miejsce w Portugalii – o średnio 80 złotych oraz w Hurghadzie i Marsa Alam – o 15 i 5 złotych
Dużo tańsze Wyspy Kanaryjskie
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) mniejsza obniżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny spadły wobec cen z okresu ferii zimowych 2020 o średnio 193 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie roczny wzrost cen wyniósł 197 złotych. Najwyraźniej w skali roku obniżyły się ceny pobytu w Marsa Alam – o średnio 265 złotych, a podobne do siebie wielkości rocznej przeceny odnotowano w Hurghadzie i na Synaju – o średnio 163 i 151 złotych.
Na Wyspach Kanaryjskich spadek średnich cen rok do roku był istotnie większy i wyniósł średnio 478 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie miał miejsce roczny wzrost cen w wysokości 135 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku największą roczną przecenę odnotowano na Lanzarote – o 241 złotych, mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie – o średnio 626 i 267 złotych, a na Fuerteventurze średnie ceny pobytu nawet wzrosły – o 55 złotych.
Na mniej masowych kierunkach największe spadki średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie – o 818 złotych, mniejsze w Portugalii i na Tureckiej Riwierze – o średnio 477 i 343 złote, a jeszcze mniejsze w Maroku i w Tunezji (Dżerba) – o 145 i 83 złote. W okresie ostatniego roku ceny pobytu wzrosły jedynie na Cyprze – o średnio 116 złotych.
Znaczny spadek cen imprez egzotycznych
Duży spadek cen paliwa w dużym stopniu przyczynił się do istotnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotna rolę. W najmniejszym stopniu spadły ceny wycieczek do stosunkowo najmniej odległej Kenii – o średnio 640 złotych, większy był spadek cen wycieczek na Dominikanę – o około 1400 złotych, a jeszcze większy do odległego Meksyku – o średnio 1890 złotych.
Sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest w silnie zainfekowanym Meksyku, w którym obecny tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń nie jest już zbyt wysoki i wynosi 254 (rekord 380 w dniu 3 sierpnia), ale bardzo wysoki jest wskaźnik zgonów – w minionym tygodniu 20,4 (rekord 43,3 w dniu 28 czerwca). Na niekorzyść Meksyku przemawia też mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie 6-krotnie mniejsza niż w Polsce.
Korzystniejsza jest sytuacja epidemiczna na Dominikanie, gdzie obecny wskaźnik nowych zakażeń (240) jest wprawdzie podobny jak w Meksyku, ale jest w wyraźniejszym trendzie spadkowym (rekord 970 w dniu 1 sierpnia), a znacznie mniejszy jest wskaźnik zgonów, który wyniósł w minionym tygodniu 2,57 (rekord 16,1 w dniu 3 września). Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie 3-krotnie większa niż w Meksyku, czyli tylko 2 razy mniejsza niż w Polsce.
Teoretycznie najkorzystniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Kenii, w której ostatni tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń jest na bardzo niskim poziomie 22 (rekord 88 w dniu 5 sierpnia), a wskaźnik zgonów wyniósł zaledwie 0,78 (rekord 1,81 w dniu 3 sierpnia). Na niekorzyść Kenii wyraźnie przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest 4,5-krotnie mniejsza niż na Dominikanie, a zatem 9-krotnie mniejsza niż w Polsce.
Sun&Fun minimalnie drożej
W pierwszym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyny i to kosmetyczny wzrost średnich cen wyjazdów (Hurghada) odnotowano w ofercie biura Sun & Fun – o około 5 złotych. Średnie ceny w ofertach innych dużych i średnich organizatorów były poniżej cen zeszłorocznych. Najbardziej spadły średnie ceny wycieczek w biurze TUI Poland – o około 485 złotych, w nieco mniejszej skali w biurze Itaka – o blisko 410 złotych, a w jeszcze mniejszej i dość podobnej do siebie skali w biurach Coral Travel i ETI (po około 330 złotych) oraz Exim Tours (około 315 złotych). Jeszcze mniejsze były średnie zniżki cen ofertowych w biurze Prima Holiday (około 240 złotych) oraz Best Reisen i Rainbow, czyli o około 70 i 40 złotych.
Najkorzystniejsze ceny w TUI
W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 16 ofert (przed rokiem 17, a przed dwoma 11 ofert), które wyprzedziło biura Rainbow – 11 ofert (przed rokiem 9, a przed dwoma też 9 ofert oraz Itaka – 10 ofert (przed rokiem 7, a przed dwoma 10 ofert).
Do Egiptu najtaniej z Coral Travel i Best Reisen
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Best Reisen – 5 i 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert oraz Rainbow – 4 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland zachowało status quo, biuro Rainbow wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich.
Egipt: darmowe wizy do turystycznych kurortów przedłużone do kwietnia
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
21 stycznia 2025
„Turystyka – Bez Barier” na Dolnym Śląsku wspiera dzieci i seniorów
W grudniu ubiegłego roku, Polska Izba Turystyki zrealizowała projekt pod nazwą „Turystyka…
0 Komentarzy2 Minuty
20 stycznia 2025
Biura podróży – po dużym wzroście, ceny zaczęły powoli spadać
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty