Biura podróży – Grecja droższa, Kanary tańsze niż przed rokiem
W ostatnim tygodniu oferty greckie były droższe od zeszłorocznych średnio o 148 złotych, największą różnice odnotowano na Rodos, Krecie i Zakynthos – o 262, 134 i 103 złote. Kanary sa tańsze średnio 114 zł.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień sierpnia.
W tym materiale zestawienia bazują na cenach dla wylotów w okresie 15-21 sierpnia 2016 roku, czyli w trzecim tygodniu sierpnia zebranych w dniu 15 lipca, ponieważ imprezy z wylotami w pierwszym tygodniu sierpnia stały się już imprezami last minute.
W minionym tygodniu ceny uległy niewielkiej zmianie gdyż spadły o średnio 7 złotych, a największe zniżki wystąpiły w Portugalii, Tunezji i na Krecie – o 175, 61 i 59 złotych. Największe zwyżki cen miały miejsce w na wyspach Kos, Korfu i Lanzarote – o 60, 47 i 38 złotych.
Badanie średniej ceny imprez w trzecim tygodniu sierpnia 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że były one niższe od poziomu ubiegłorocznego, ale tylko o 2 złote (poprzednio były niższe o 21 złotych). Oznacza to, że ceny sierpniowych imprez zarówno z wylotami na początku jak i w połowie miesiąca nadal przebywają w pobliżu średnich cen z odpowiednich dat sezonu 2015, a i ogólna sytuacja w zakresie struktury cen jest w tych okresach bardzo podobna.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek raczej definitywnie straciła Bułgaria oddając ją już tydzień temu na rzecz Grecji, która jest teraz droższa niż przed rokiem o średnio 148 złotych, przy czym z jej wysp nadal największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos, Kreta i Zakintos – o 262, 134 i 103 złote. Z kolei obecny wicelider wzrostów Bułgaria jest teraz droższa wobec średniej sprzed roku o jedynie 27 złotych.
Podobnie jak przed tygodniem do kierunków wyraźnie mniej kosztownych niż przed rokiem należały Kanary, które są teraz tańsze o średnio 114 złotych. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsza niż przed rokiem pozostaje wyspa Lanzarote – o 143 złotych, podczas gdy średnie ceny na Gran Canarii są niższe o 159 złotych, a Teneryfa jest tańsza aż o 418 złotych.
Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad pół roku wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 189 złotych.
Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, w ostatnich tygodniach na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji, a dane z Niemiec za maj wskazywały na znaczne zmniejszenie się skali spadków liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery do 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. Sprzedaży imprez do Turcji zaszkodziły zamach w dniu 26 czerwca na lotnisku w Stambule, w którym życie straciło ponad 40 osób oraz próba wojskowego przewrotu w nocy z piątku na sobotę, w którym życie straciło ponad 310 osób. .
Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość definitywnie spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny stały się jednakże wyższe od zeszłorocznych – o średnio 17 złotych, ale nie tyle z powodu bieżącego wzrostu cen (o tylko 12 złotych), ile w wyniku dużych spadków cen Egiptu o tej porze przed rokiem – w rezultacie pośredniego wpływu na ceny drugiego zamachu w Tunezji. Obecnie skala zwyżek cen wobec sezonu 2015 w Hurghadzie i w Marsa Alam jest dość podobna i wynosi średnio 9 i 26 złotych.
Na mniejszych kierunkach wyższe ceny niż przed rokiem oferowane są w Tunezji – o 137 złotych, a tańsze są pozostałe kierunki, czyli Majorka, Maroko, Portugalia i Cypr – o odpowiednio 97, 65, 60 i 11 złotych.
Wśród dużych biur podróży kolejny raz nastąpiła zmiana lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu. Tym razem zostało nim biuro Exim Tours ze średnią ceną wycieczek o ponad 80 złotych niższą niż w sezonie 2015, nieco wyprzedzając pod tym względem biura Itaka i Wezyr tańsze o około 50 złotych. Wielomiesięczny lider zniżek cen rok do roku, biuro TUI Poland, stało się teraz kosztowniejsze niż przed rokiem o około 60 złotych dzieląc tę pozycję z biurem Neckermann, które od kilku tygodni dość regularnie obniżało ceny. O średnio około 155-170 złotych kosztowniejsze niż przed rokiem są teraz biura Grecos, Rainbow i Sun & Fun. W przypadku zwłaszcza tych pierwszych, które przez wiele poprzednich tygodni oferowały atrakcyjne dla nabywców ceny, świadczyć to może o dobrym zaawansowaniu procesów sprzedaży
Według Andrzeja Betleja warte zaznaczenia jest to, że:
– zwracają uwagę słabe już od kilku tygodni tendencje cenowe Bułgarii, która powoli wraca do poziomów cen sprzed roku, a wcześniej bywała od nich droższa nawet o 200 złotych. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie całkiem sporym wzięciem, które w konsekwencji zdarzeń w Turcji może nawet wzrosnąć lecz można odnieść wrażenie, że niektórzy z touroperatorów wyraźnie przesadzili ze zwiększaniem na nim oferowania i obecnie mają kłopoty z odpowiednim wypełnianiem samolotów, co już doprowadziło do kłopotów z niezakłóconym kontynuowaniem łańcuchów czarterowych.
– zwraca uwagę znaczna skala przeceny Teneryfy, która wraz ze zbliżaniem się do końca sezonu nawet wzrasta. Jest to w tej chwili jedyny kierunek na, którym ceny w tanich liniach są porównywalne, a czasami nawet niższe niż w biurach podróży, co w konsekwencji wywiera presję na obniżki cen imprez w tych ostatnich. Należy przy tym pamiętać, że niedługo podaż miejsc tanich przewoźników na Teneryfie kolejny raz wzrośnie, bowiem już od listopada dwa rejsy (z Katowic) uruchamia na tym kierunku Wizzair.
– w ostatnich dwóch trzech tygodniach dała się zauważyć presja na wzrost cen wycieczek na wyspę Korfu, do której dołączyła też omijana przez jakiś czas wyspa Kos. Jest to prawdopodobnie wpływ sytuacji na tym pierwszym kierunku w tanich liniach, bowiem ceny weszły tam w wyraźny trend wzrostowy, który jest widoczny zwłaszcza przy połączeniach z Warszawy. Oba ostatnie przykłady świadczyć mogą o coraz silniejszym przenikaniu się sytuacji cenowych w obu segmentach turystyki, czyli turystyki z biurami podróży oraz wyjazdów organizowanych samodzielnie.
POWIĄZANE WPISY
20 stycznia 2025
Biura podróży – po dużym wzroście, ceny zaczęły powoli spadać
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez turystycznych
W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
10 stycznia 2025
Sabina Saikovskaja nową dyrektorką regionalną Join UP
Od stycznia 2025 roku, stanowisko dyrektorki regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
eTravel z nowym inwestorem. Enterprise Investors obejmuje mniejszościowy pakiet akcji
Enterprise Investors Fund IX wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jako…
0 Komentarzy2 Minuty
2 stycznia 2025
Patryk Niewiadomski nowym dyrektorem sprzedaży i rozwoju w Anex Tour
Od stycznia do zespołu Anex Tour dołączył Patryk Niewiadomski. Dyrektor z długoletnim…
0 Komentarzy2 Minuty