Biura podróży – Grecja dużo droższa niż przed rokiem
W porównaniu z poprzednim sezonem, najbardziej wzrosły średnie ceny na Krecie – o 412 złotych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzien sierpnia, czyli 7-13 sierpnia 2017 roku.
Największe wzrosty średnich cen imprez zanotowano w Hurghadzie, w Tunezji i na Tureckiej Riwierze – o 181 oraz po 141 złotych, a więc na kierunkach na które cieszą się stopniowym powrotem do łask turystów i dodatkowo mogą w najbliższych tygodniach przyciągnąć wielu chętnych z tzw. Polski B. Największe spadki średnich cen wystąpiły w Portugalii, na Korfu i na Fuerteventurze – o odpowiednio 27, 22 i 7 złotych, czyli akurat na tych samych kierunkach, na których w ostatnim tygodniu kwietnia wystąpiły największe wzrosty średnich cen.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka
Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 160 złotych i był to drugi kolejny spadek różnicy cen rok do roku po trzech jej wzrostach z rzędu. Generalnie wyższe ceny wycieczek w tym roku mogą być po części skutkiem znacznie silniejszego tegorocznego popytu i dobrych jego perspektyw w nadchodzących miesiącach, ale stopniowo rosnącego znaczenia może nabierać wyczerpywanie się na niektórych kierunkach i w niektórych terminach najbardziej korzystnych ofert. Wobec analogicznego okresu roku ubiegłego znacznej poprawie uległy nastroje konsumenckie, co wykazują właściwie wszystkie aktualne badania, a z drugiej strony stopniowo słabną obawy przed terroryzmem w atrakcyjnych dla turystów regionach turystycznych.
Nadal zdecydowanie działa zasadniczy czynnik bieżącego wzrostu popytu w turystyce, którym są silnie na razie rosnące dochody realne gospodarstw domowych. Dodatkowy, ale coraz słabszy wpływ na obecny wzrost cen wycieczek wywierają też wyższe o 10 procent ceny paliwa lotniczego (2,26 wobec 2,06 zł/litr), które odpowiadają za około 35 złotych wzrostu rok do roku średnich cen wycieczek. Za to coraz wyraźniej w kierunku zniżek średnich cen zaczyna natomiast działać wzrost siły złotego, bowiem umocnił się on rok do roku w relacji z euro o około 4 procent, a pozostaje na poziomie bliskim zeszłorocznemu wobec amerykańskiego dolara.
Spośród dużych kierunków po zeszłotygodniowym powrocie na pozycję lidera wzrostów cen wobec poprzedniego sezonu wśród najważniejszych dla polskich turystów kierunków umocniła Grecja z średnim wzrostem cen o 262 złote. Największe średnie zwyżki cen nadal notowała Kreta – o 412 złotych, nieco mniejsze Rodos – o 326 złotych, a jeszcze mniejsze Kos, Zakintos i Korfu – o 253, 250 i 181 złotych, do których po raz pierwszy od wielu tygodni nieco zbliżyło się dotychczas sporo tańsze niż w ubiegłym sezonie Chalkidiki, gdzie średnie ceny stały się wyższe rok do roku o średnio 42 złote.
Pozycję wicelidera wzrostów cen nadal zajmowały Wyspy Kanaryjskie, gdzie były one na poziomie o 207 złotych wyższym od zeszłorocznego. Największy dodatni wpływ na tę zwyżkę kolejny tradycyjnie wywierał relatywnie duży wzrost cen na Teneryfie – o 327 złotych, natomiast najłagodniejszy wzrost cen rok do roku również tradycyjnie prezentowała wyspa Lanzarote – o 100 złotych.
Z czwartej na trzecią pozycję na liście zwyżek cen rok do roku powrócił Egipt, a średnie ceny były tam wyższe o 125 złotych niż przed rokiem. Podobnie jak poprzednio dużo wyższe były wzrosty cen rok do roku na Synaju (silnie przeceniany przed rokiem) i w Marsa Alam – o 318 i 147 złotych, do których we wzrostach dołączyła zwykle tańsza niż przed rokiem Hurghada z niewielkim wzrostem cen o średnio 7 złotych. Zwiększony popyt na wycieczki powoduje okresowe wzrosty cen na tym kierunku, ale marże są tam w tym sezonie dość wysokie i dają organizatorom potencjalne spore pole do regulacji cen w zależności od wahań poziomu bieżącego popytu.
Z trzeciej na czwarta pozycję ponownie spadła Bułgaria, której ceny kształtowały się na poziomie o 78 złotych wyższym niż w lecie 2016. Opiniom, popytowi i cenom w Bułgarii nadal nieco ciąży spora zeszłoroczna liczba reklamacji zgłaszanych przez polskich turystów, a stosunkowo niskie ceny (niższe średnio o kilkadziesiąt złotych niż w Egipcie i 200 złotych niż w Turcji ) mogą być w tej sytuacji, zwłaszcza dla po raz pierwszy wyjeżdżających na zagraniczne wakacje klientów z tzw. Polski B, niedostatecznym argumentem przemawiającym za wyborem właśnie tego kierunku.
Piątą najniższą pozycję listy zwyżek cen wśród najważniejszych kierunków nadal zajmowała Turcja, a średnie ceny po ostatnich zmianach były tam wyższe niż przed rokiem o 60 złotych. Atrakcyjnym cenom wycieczek do Turcji sprzyja nadal słaby popyt na ten kierunek ze strony turystów zachodnioeuropejskich, zwłaszcza ze niemieckich i holenderskich, który może być jeszcze jakiś czas kontynuowany ze względu na uprzedzenia tamtejszych społeczeństw wobec polityki wewnętrznej w tym kraju. Jest to bardzo sprzyjająca sytuacja dla materialnie dużo słabiej sytuowanych turystów z Polski, którzy na ogół w większym stopniu skupiają się na kryteriach czysto ekonomicznych niż na politycznych.
Z mniejszych kierunków nadal największe zwyżki cen rok do roku notowały Majorka i Maroko – o średnio o 250 i 228 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Malcie, w Portugalii i na Cyprze – o 162, 91 i 14złotych, a średnie ceny w Tunezji były nawet niższe niż przed rokiem – o 174 złote.
Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że jedynym biurem, w którym średnie ceny są obecnie niższe niż przed w ubiegłym sezonie jest Itaka – o 130 złotych, ale należy też zaznaczyć, że wówczas ceny te dość wyraźnie wzrosły . Wzrost średnich cen rok do roku niewiele wyższy od przeciętnego (czyli 160 złotych) prezentują obecnie oferty biur Coral Travel Wezyr i Neckermann Polska ze średnimi zwyżkami cen około 200 złotych, a w pozostałych dużych biurach zwyżki średnich cen przekraczały już przeciętną i mieściły się w granicach 260 – 430 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (dołączyły Malta i Albania) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję zdecydowanego lidera niezmiennie od samego początku sprzedaży first minute zajmuje biuro Itaka z bardzo wysoką liczbą 37 takich ofert i wyprzedza biura Coral Travel Wezyr i Rainbow (po 16 takich ofert). O tej porze w ubiegłym sezonie liderem był Exim Tours z liczbą 26 takich ofert przed biurami Rainbow oraz Itaka (22 i 18 takich ofert).
Spośród mniejszych organizatorów wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji oferują obecnie biuro Net Holiday – relatywnie bardzo dużo, bo aż 18 (sic!) takich ofert, a także biuro Prima Holiday – 6 takich ofert.
POWIĄZANE WPISY
23 grudnia 2024
Właściciel Wakacje.pl przejmuje Travelplanet.pl. Wirtualna Polska zostanie właścicielem Invia Group za 239,7 mln euro
Wirtualna Polska Holding podpisała ramową umowę zakupu 100 proc. akcji Invia Group do…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta