Biura podróży – Grecja i Kanary drożeją

AG

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji, natomiast nieznaczne spadki odnotowały ceny wycieczek do Egiptu, Bułgarii i Turcji.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, średnia cena wzrosła o 6 złotych. Największe zwyżki odnotowano na wyspie Korfu – o 139 złotych oraz Gran Canarii i Fuerteventurze – o 76 i 66 złotych. Największe spadki średnich cen wycieczek wystąpiły w Portugalii – o 96 złotych oraz na Malcie (ponownie) i Majorce – o 76 i 66 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek odpowiednio spadły o 40 i wzrosły o 9 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji (o 52 i 31 złotych), natomiast nieznaczne lub nieduże spadki odnotowały ceny wycieczek do Egiptu, Bułgarii i Turcji – o 1, 4 i 16 złotych.

Wzrost cen w Grecji jest w dużej mierze skutkiem ograniczenia podaży, co sprzyja wzrostowi cen wycieczek pomimo wyraźnego spadku popytu na turystyczne wyjazdy do tego kraju.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 192 złote i był to największy roczny wzrost cen w tym. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano już duży spadek cen w ujęciu rocznym o 137 złotych.

Wśród wiodących kierunków nadal utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 150 i 190 złotych.

Przed tygodniem na czoło rocznych zwyżek cen wyszła jednak Grecja, która pozycję lidera utrzymała również w tym zestawieniu. Średnie ceny wycieczek wzrosły w tym kraju w skali roku o 266 złotych. Jest to, tak jak to już zaznaczano wcześniej przykład pozytywnego (dla organizatorów) wpływu ograniczeń programowych, które pomimo słabszego niż przed rokiem popytu ten kierunek zdołały zapewnić wzrost cen w większej skali niż w znacznie lepiej sprzedających się Egipcie i Turcji. Należy jednak pamiętać, że znaczenie dla takiej sytuacji ma też to, że w poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze spadek cen w ujęciu rocznym o 182 złote, zaś Turcja o 63 złote, natomiast w Egipcie średnie ceny imprez wzrosły w tym czasie o 86 złotych.

Ze 72 do 89 złotych wzrosła skala rocznych zwyżek cen wycieczek do Bułgarii, a w adekwatnym tygodniu ubiegłego sezonu ceny na tym kierunku spadały średnio o 6 złotych.

Po raz drugi w tym sezonie Wyspy Kanaryjskie wyszły „na plus” w rocznych porównaniach cen, a 151- złotowy wzrost średnich cen był już trzecim najwyższym spośród wiodących kierunków. Przed tygodniem i dwoma ceny były wyższe o 49 oraz niższe o 51 złotych. W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych notowały spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio aż 318 złotych. Kolejny już raz warto zaznaczyć, że w całym okresie kilkunastu ostatnich tygodni ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie korzystne

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największe zwyżki cen w ujęciu rocznym kolejny raz odnotowano na Cyprze – o średnio 616 złotych, a mniejsza ich skala wystąpiła w Albanii, Maroku i Portugalii – o 393, 314 i 256 złotych. Nieduży wzrost cen odnotowała Tunezja – o 19 złotych, nieduży spadek Majorka – o 12 złotych, zaś bardzo duży spadek Malta – o średnio 377 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2017 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i Turcji – o 236 i 127 złotych. Słabszy był wzrost cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii – o 84 i 83 złote, a jeszcze słabszy odnotowała Tunezja – o 12 złotych. Tradycyjnie już w tym sezonie znacząco obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o średnio 167 złotych.

W porównaniach średnich cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów ponownie niższy ich poziom odnotowano jedynie w biurze Sun & Fun – o około 90 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 35 złotych (biuro Neckermann Polska) do 390 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera nadal utrzymuje biuro TUI Poland z liczbą 39 ofert (poprzednio 38, przed rokiem 26, a przed dwoma 16 ofert), które wyprzedziło biura Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio 23, przed rokiem 12, a przed dwoma 15 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 22, przed rokiem 26, a przed dwoma 19 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* posiadała oferta biura Rainbow, a w zakresie hoteli 4* i 5* oferta biura TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert oraz Rainbow – 4 oferty, na kierunkach greckich biuro Rainbow – 10 ofert oraz Itaka – 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland –9 ofert oraz Rainbow – 5 ofert, a na tureckich Coral Travel – 6 ofert oraz TUI Poland – 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel – 3 oferty, zaś w Bułgarii biura Coral Travel i TUI Poland – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Egipcie, TUI Poland w Turcji, Bułgarii i Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji kontynentalnej i Bułgarii.