Biura podróży – Kanary dużo droższe niż przed rokiem
Średnia cena imprezy turystycznej na Wyspach Kanaryjskich na początku października jest w tym roku wyższa od zeszłorocznej o złotych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA,obejmuje pierwszy tydzień października.
W tym materiale porównania bazują po raz pierwszy na cenach dla okresu 3-9 października 2016 roku zebranych w dniu 2 września. W minionym tygodniu, który był pierwszym tygodniem porównań cen na okres październikowy, średnie ceny wzrosły o 7 złotych. Największe wzrosty odnotowano w Portugalii – o 196 złotych oraz na Majorce i Lanzarote – o 96 i 69 złotych. Skala spadków cen wycieczek była nieco mniejsza mniejsza, a najgłębsze z nich wystąpiły na Rodos, w Cyprze i w Hurghadzie – o odpowiednio 107, 76 i 69 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( na pierwszy tydzień października) wskazuje, że mimo zmiany miesiąca porównań nadal pozostają one wyższe wobec poziomu ubiegłorocznego, tym razem o 79 złotych. Kształtowanie się tegorocznych średnich cen w okresie ostatnich siedmiu tygodni wyraźnie powyżej poziomów ubiegłorocznych jest dla organizatorów korzystne i w rezultacie powinno u niektórych z nich istotnie wpłynąć na poprawę ogólnych wyników działalności.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen rok do roku zajmują teraz Kanary droższe niż przed rokiem o średnio 113 złotych. Z tamtejszych wysp nadal zdecydowanie droższa niż przed rokiem nadal pozostaje Gran Canaria – o średnio 284 złote, a najmniejsze zwyżki odnotowują wyspy Fuerteventura i Lanzarote – obie po 48 złotych. W tej sytuacji Grecja, częsty w ostatnich tygodniach lider wzrostów, zajmuje teraz pozycję wicelidera i jest droższa niż przed rokiem o średnio 102 złote (poprzednio była droższa o 244,159, 252, 239, 271, 239, 148, 111, 90, 108 i 99 złotych), a zdecydowanie największy średni wzrost cen wykazuje dość tanie przed rokiem Zakintos – o 448 złotych, a największą przecenę Rodos – o 190 złotych.
Z czwartej na trzecią pozycję przesunął się Egipt, gdzie średnie ceny ponownie przeskoczyły ubiegłoroczne, tym razem o 24 złote. Przedtem po marcowej 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta ceny na tym kierunku przez dłuższy czas przebywały poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. W ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się kolejna dewaluacja egipskiej waluty, która powinna otworzyć możliwości obniżek cen i doprowadzić do wzrostu konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Obecnie wyraźnie droższa niż przed rokiem jest Hurghada – o 159 złotych, a sporo tańszy jest Synaj – o średnio 409 złotych.
Po jednotygodniowej nieobecności, na pozycji najbardziej przecenionego kierunku wobec cen ubiegłorocznych ponownie znalazła się Turcja. Kierunek jest w październiku tańszy niż przed rokiem aż o średnio 323 złotych. Tak jak pisaliśmy już wcześniej, dość paradoksalnie, na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), może zacząć wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że prowadzi ona do wyższego stopnia kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju, w związku z czym spada poczucie zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi w rejonach turystycznych. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie ruchu turystycznego Rosjan do Turcji. Dane o sprzedaży Turcji za sierpień w Polsce wskazują na pewną poprawę w tym względzie (patrz wcześniejsze partie materiału), a dane o sprzedaży tego kierunku w Niemczech poznamy za około 2 tygodnie.
W październiku ze sprzedaży wypadła Bułgaria wobec czego nie występuje już ona w zestawieniu.
Na mniejszych kierunkach znacznie wyższe ceny niż przed rokiem odnotowują Portugalia i Maroko – o 377 i 158 złotych, mniejsze są zwyżki w Tunezji i na Cyprze – o 88 i 52 złote, a nieco niższe ceny odnotowuje Majorka – o 13 złotych.
Jak podkreślił Andrzej Betlej z Traveldata.pl, warto zaznaczyć, że biurami z poziomami cen niższymi niż w ubiegłym sezonie są obecnie Sun & Fun, Wezyr oraz TUI, a wzrosty, ale w granicach średniej dla branży (czyli 79 złotych) prezentują oferty biur Grecos, Itaka i Neckermann, a zwyżki nieco wyższe niż branżowa średnia wykazują oferty biur Rainbow i Exim Tours.
POWIĄZANE WPISY
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez turystycznych
W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
10 stycznia 2025
Sabina Saikovskaja nową dyrektorką regionalną Join UP
Od stycznia 2025 roku, stanowisko dyrektorki regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
eTravel z nowym inwestorem. Enterprise Investors obejmuje mniejszościowy pakiet akcji
Enterprise Investors Fund IX wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jako…
0 Komentarzy2 Minuty
2 stycznia 2025
Patryk Niewiadomski nowym dyrektorem sprzedaży i rozwoju w Anex Tour
Od stycznia do zespołu Anex Tour dołączył Patryk Niewiadomski. Dyrektor z długoletnim…
0 Komentarzy2 Minuty
23 grudnia 2024
Właściciel Wakacje.pl przejmuje Travelplanet.pl. Wirtualna Polska zostanie właścicielem Invia Group za 239,7 mln euro
Wirtualna Polska Holding podpisała ramową umowę zakupu 100 proc. akcji Invia Group do…
0 Komentarzy6 Minuty