Biura podróży – Kanary dużo droższe niż przed rokiem
Średnia cena imprezy turystycznej na Wyspach Kanaryjskich na początku października jest w tym roku wyższa od zeszłorocznej o złotych.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA,obejmuje pierwszy tydzień października.
W tym materiale porównania bazują po raz pierwszy na cenach dla okresu 3-9 października 2016 roku zebranych w dniu 2 września. W minionym tygodniu, który był pierwszym tygodniem porównań cen na okres październikowy, średnie ceny wzrosły o 7 złotych. Największe wzrosty odnotowano w Portugalii – o 196 złotych oraz na Majorce i Lanzarote – o 96 i 69 złotych. Skala spadków cen wycieczek była nieco mniejsza mniejsza, a najgłębsze z nich wystąpiły na Rodos, w Cyprze i w Hurghadzie – o odpowiednio 107, 76 i 69 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( na pierwszy tydzień października) wskazuje, że mimo zmiany miesiąca porównań nadal pozostają one wyższe wobec poziomu ubiegłorocznego, tym razem o 79 złotych. Kształtowanie się tegorocznych średnich cen w okresie ostatnich siedmiu tygodni wyraźnie powyżej poziomów ubiegłorocznych jest dla organizatorów korzystne i w rezultacie powinno u niektórych z nich istotnie wpłynąć na poprawę ogólnych wyników działalności.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen rok do roku zajmują teraz Kanary droższe niż przed rokiem o średnio 113 złotych. Z tamtejszych wysp nadal zdecydowanie droższa niż przed rokiem nadal pozostaje Gran Canaria – o średnio 284 złote, a najmniejsze zwyżki odnotowują wyspy Fuerteventura i Lanzarote – obie po 48 złotych. W tej sytuacji Grecja, częsty w ostatnich tygodniach lider wzrostów, zajmuje teraz pozycję wicelidera i jest droższa niż przed rokiem o średnio 102 złote (poprzednio była droższa o 244,159, 252, 239, 271, 239, 148, 111, 90, 108 i 99 złotych), a zdecydowanie największy średni wzrost cen wykazuje dość tanie przed rokiem Zakintos – o 448 złotych, a największą przecenę Rodos – o 190 złotych.
Z czwartej na trzecią pozycję przesunął się Egipt, gdzie średnie ceny ponownie przeskoczyły ubiegłoroczne, tym razem o 24 złote. Przedtem po marcowej 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta ceny na tym kierunku przez dłuższy czas przebywały poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. W ostatnim okresie coraz bardziej prawdopodobna staje się kolejna dewaluacja egipskiej waluty, która powinna otworzyć możliwości obniżek cen i doprowadzić do wzrostu konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Obecnie wyraźnie droższa niż przed rokiem jest Hurghada – o 159 złotych, a sporo tańszy jest Synaj – o średnio 409 złotych.
Po jednotygodniowej nieobecności, na pozycji najbardziej przecenionego kierunku wobec cen ubiegłorocznych ponownie znalazła się Turcja. Kierunek jest w październiku tańszy niż przed rokiem aż o średnio 323 złotych. Tak jak pisaliśmy już wcześniej, dość paradoksalnie, na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa (począwszy od sierpnia), może zacząć wpływać nowa sytuacja powstała nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Całkiem możliwe, że prowadzi ona do wyższego stopnia kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju, w związku z czym spada poczucie zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi w rejonach turystycznych. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie ruchu turystycznego Rosjan do Turcji. Dane o sprzedaży Turcji za sierpień w Polsce wskazują na pewną poprawę w tym względzie (patrz wcześniejsze partie materiału), a dane o sprzedaży tego kierunku w Niemczech poznamy za około 2 tygodnie.
W październiku ze sprzedaży wypadła Bułgaria wobec czego nie występuje już ona w zestawieniu.
Na mniejszych kierunkach znacznie wyższe ceny niż przed rokiem odnotowują Portugalia i Maroko – o 377 i 158 złotych, mniejsze są zwyżki w Tunezji i na Cyprze – o 88 i 52 złote, a nieco niższe ceny odnotowuje Majorka – o 13 złotych.
Jak podkreślił Andrzej Betlej z Traveldata.pl, warto zaznaczyć, że biurami z poziomami cen niższymi niż w ubiegłym sezonie są obecnie Sun & Fun, Wezyr oraz TUI, a wzrosty, ale w granicach średniej dla branży (czyli 79 złotych) prezentują oferty biur Grecos, Itaka i Neckermann, a zwyżki nieco wyższe niż branżowa średnia wykazują oferty biur Rainbow i Exim Tours.
POWIĄZANE WPISY
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty
28 listopada 2024
Exim Tours podsumował sezon letni: wzrost liczby klientów o 30 proc.
Exim Tours podsumował sezon letni 2024, odnotowując blisko 30 proc. wzrost liczby…
0 Komentarzy4 Minuty
27 listopada 2024
Grzegorz Bosowski sprzedał udziały we Fly.pl inwestorowi spoza branży, pozostaje prezesem
Po 18 latach istnienia internetowe biuro podróży Fly.pl zostało sprzedane prywatnemu…
0 Komentarzy3 Minuty