Biura podróży – Kanary i Portugalia dużo droższe niż przed rokiem

AG

Oferty imprez na Wyspach Kanaryjskich są droższe od zeszłorocznych już o 426 zł; w Portugalii – o 406 zł. Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje trzeci tydzień sierpnia, bowiem pierwszy tydzień sierpnia wszedł już w okres określany jako last minute.

W porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena imprez na trzeci tydzień sierpnia wykazała niewielki wzrost, który wyniósł 2 złote (poprzednio ceny spadły o 23 złote). Tym razem sytuacja była odwrotna niż przed tygodniem i zwyżki cen generalnie dotyczyły kierunków zachodniej części Europy, podczas gdy ceny destynacji położonych na południowym wschodzie, taniały. Bardzo wysokie wzrosty odnotowano na kierunkach hiszpańskich, takich jak Fuerteventura, Majorka, Teneryfa i Lanzarote – o średnio 144, 142, 122 oraz 102 złote, ale był też wschodnioeuropejski wyjątek – Chalkidiki gdzie wystąpił wzrost średniej ceny o ponad 200 złotych. Bardzo umiarkowanie drożały kierunki greckie – średnio o 10 złotych (oprócz Chalkidiki) oraz Bułgaria – o 13 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na kierunkach egipskich i tureckich, takich jak Marsa Alam i Hurghada oraz Turcja Egejska i Turecka Riwiera – o odpowiednio o 132, 111 oraz 129 i 62 złote, ale i tu był wyjątek z obszaru zachodniego, a mianowicie Gran Canaria, gdzie średnie ceny też odnotowały zniżkę – o 115 złotych. Kolejny, choć już niewielki spadek, zanotowały również ceny w Tunezji – o 17 złotych.

Pomimo sporej tegorocznej oferty ze strony tanich linii wciąż nieoczekiwanie dużym popytem cieszą się kierunki hiszpańskie, które właśnie ustanowiły tegoroczny rekord cenowy. Na nieco wyższe ceny wycieczek na większości kierunków greckich wpłynął natomiast powrót popytu związany z osłabieniem obaw związanych ze stabilnością finansową tego kraju. Ceny w Bułgarii wspierają natomiast ci turyści, którzy wolą obecnie wypoczynek na czarnomorskich plażach w miejsce budzących pewne obawy Tunezji, Egiptu i Maroka. Drugi (czerwcowy) zamach w Tunezji prawie wyeliminował ten kraj z grona liderów wakacyjnych wyjazdów Polaków, ale też podtrzymał zmniejszenie zainteresowania wycieczkami do Maroka oraz Egiptu. Teraz osłabienie popytu może przenieść się również Turcję, na co już zdają się wskazywać spadki cen na kierunkach tego kraju.

W minionym tygodniu średnie ceny nadal przebywały na rekordowych poziomach w porównaniu z cenami z odpowiedniego okresu sezonu letniego sprzed roku, a różnica ta wyniosła tym razem 122 złote, wobec 119 złotych przed tygodniem. Tradycyjnie najdroższe z zestawieniu z poprzednim sezonem są kierunki egipskie, czyli Hurghada, Synaj i Marsa Alam mocno zbliżyły się już do cen ubiegłorocznych. Wprawdzie Hurghada oraz Synaj nadal są droższe niż przed rokiem – o 101 i 92 złote, ale Marsa Alam stała się po ostatnich przecenach już dużo tańsza – o 163 złote. Dlatego średnie różnice cen w Egipcie wobec sezonu 2014, które jeszcze w połowie marca wynosiły 291 złotych, zmalały w ostatnim tygodniu do zaledwie 10 złotych.

Zdecydowanie większe różnice cen obserwujemy obecnie na Wyspach Kanaryjskich. Popyt na nie zwiększają poszukiwania alternatyw dla niektórych innych kierunków, które budzą obawy niektórych turystów oraz znaczne ograniczenie palety konkurencyjnych możliwości wyjazdów organizowanych w oparciu o tanie linie. Dodatnia średnia różnica cen na Kanarach wobec cen z 2014 roku w ostatnim tygodniu pobiła rekord i wyniosła 426 złotych wobec 298 złotych przed tygodniem. Coraz droższa w relacji z rokiem ubiegłym stają się również Portugalia – wzrost różnicy z 275 do 406 złotych oraz Majorka – wzrost z 46 do 121 złotych. Kierunki greckie po nieco słabszym dla nich okresie ponownie zwiększyły swoją przewagę cenową wobec ubiegłego sezonu – z 40 do 67 złotych. Najbardziej w okresie ostatnich 12 miesięcy wzrosły ceny na wyspach Kos – o 312 złotych, a spadły na Chalkidiki (drogi przed rokiem) – o średnio 181 złotych. Tunezja nie jest już teraz jedynym dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są niższe od poziomów z ubiegłego sezonu (obecnie 191 złotych), bowiem dołączyła do niej Turcja, w której dodatnią różnicę cen 85 złotych zastąpiła ujemna w wielkości 13 złotych. Skala przecen wobec ubiegłego sezonu była bardzo podobna zarówno w Turcji Egejskiej, jak i na Riwierze – i wyniosła odpowiednio 10 i 16 złotych.

Wśród dużych biur podróży w następstwie coraz bardziej istotnych ruchów cenowych (ostatnio szczególnie duże obniżki cen w biurach Itaka, Rainbow Tours i Alfa Star) okazało się, że najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferują obecnie biuro Rainbow Tours – o średnio około 110 złotych (przed tygodniem tańszy o 14 złotych) oraz Grecos Holiday – o około 70 złotych. Tańszy niż przed rokiem jest też Wezyr – o około 40 złotych, a podobną średnia cenę do zeszłorocznej prezentuje biuro TUI. Wzrosty poniżej rynkowej średniej ( średnia to 122 złote) wystąpiły w biurach Itaka, Exim Tours i Sun & Fun, a powyżej tej średniej w biurach Alfa Star oraz Neckermann. W tym, co jednak z obecnego punktu widzenia ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 21 destynacjach (ubyła z nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera posiada nadal Itaka, która ma takich ofert 21, a czołową trójkę uzupełniają tradycyjnie biura Rainbow Tours (19 ofert) oraz Exim Tours (16). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują obecnie również biura Wezyr (11) i TUI (10 ofert). Wśród małych organizatorów konsekwentnie dużą liczbą najtańszych propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (9 ofert).

Warto zwrócić uwagę, że w wysokim sezonie w jakim właśnie jesteśmy, ci organizatorzy, którzy oferowali atrakcyjne ceny w roku 2014 kontynuują w większości swoją politykę cenową i na odwrót. Ostatni tydzień przyniósł nawet ugruntowanie tej sytuacji, gdyż szczególnie duże obniżki cen zafundowały w tym czasie biura Itaka i Rainbow Tours. Trójkę organizatorów (z Eximem) o szerokiej ofercie przystępnych cen uzupełnia jeszcze Grecos, który na wąskiej palecie swoich destynacji (Grecja i Majorka) prezentuje równie atrakcyjne propozycje.

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera). W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.