Biura podróży – wszystkie kierunki droższe niż przed rokiem

AG

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 198 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 26 złotych. Największa zwyżka cen wystąpiła na Korfu – o średnio 109 złotych, a nieco mniej istotne wzrosty i miały miejsce w Maroku i Teneryfie – o 106 i 94 złote.
Na pierwszym i ostatnim kierunku w poprzednim zestawieniu miały miejsce znaczne zniżki średnich cen wycieczek może to zatem oznaczać częściowe odreagowanie poprzednich zmian cen.
Największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Bułgarii i na Majorce – o po 29 złotych (na której w poprzednim zestawieniu notowano największy wzrost cen), a minimalnie mniejsze na Chalkidiki – o średnio 26 złotych.

Miniony tydzień przyniósł kolejny tym razem nieco większy wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 – o 26 złotych wobec 6 i 4 złotych w poprzednich zestawieniach. Najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – o 45 i 36 złotych, mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu – o 23 i 14 złotych, a obniżyły się średnie ceny imprez do Bułgarii – o średnio 29 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 198 złotych. Największy wzrost cen wycieczek odnotowano na wyspie Kos – o 425 złotych, a również bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały miejsce w Portugalii i w Hurghadzie – o średnio 416 i 276 złotych. Na żadnym z 24 badanych kierunków nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia 2019, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egiptu i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 234 i 123 złote.

Widoczne jest jednak, że w okresie ostatnich czterech tygodni skala rocznych zwyżek na tym kierunku wyraźnie maleje.
Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami (ostatnio głównie już tylko z Egiptem) mocno konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki wyniosły średnio 214 złotych.

Dość systematycznie rosnący i relatywnie duży roczny wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie – notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 219 złotych, co stanowi obecnie wzrost ustępujący wielkością jedynie Egiptowi. Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 86 złotych.

Wyraźnie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen prezentuje obecnie Bułgaria (o zaledwie 60 złotych), w której wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland (podobnie było również przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Portugalii – o średnio 416 złotych, w mniejszym stopniu, ale również znacząco podniosły się średnie ceny na Cyprze, w Maroku oraz na Malcie i Majorce – o odpowiednio 246, 218, 202 i 183 złote. Stosunkowo miarkowany wzrost rocznych cen odnotowano w Albanii i Tunezji – o 122 i 106 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Best Reisen i Rainbow – o około 40 i 50 złotych.

Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 70 złotych (biura Prima Holiday i Sun & Fun) do około 310 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 47 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 29 ofert). Organizator wyprzedził biura Itaka z liczbą 26 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 16 ofert (poprzednio też 16, przed rokiem również 16, a przed dwoma laty 22 oferty). Biuro TUI Poland ponownie miało w tym ujęciu bardzo dużą i znacznie wyższą niż w poprzednim zestawieniu liczbę najbardziej atrakcyjnych ofert, gdyż po przejściowym braku propozycji w 13 przypadkach (5 kierunków w różnych kategoriach hoteli), wprowadziło je ponownie.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert i Sun & Fun – 3 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowały biura Itaka i TUI Poland – 11 i 9 ofert, przed biurem Grecos – 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 5 ofert, a na tureckich biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Itaka – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 5 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel – po 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, zaś Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.