Bliżej na Podlasie nie da się: Podlaskie Wyprawy Odkrywców

Polski Darwin, sekrety pogańskich Jaćwingów czy hetmańskie, pełne przygód życie – to tylko zapowiedź atrakcji czekających w najnowszych questach poświęconych Podlasiu. Dzięki trzem nowym wyprawom odkrywców ten region Polski odsłoni swe zaskakujące oblicze.

Podlasie było już bohaterem niezliczonych przewodników, radiowych audycji czy telewizyjnych programów. Jak jednak udowadniają trzy udostępnione właśnie questy, ta północno-wschodnia część Polski wciąż potrafi pozytywnie zaskoczyć. Zaangażowanie zespołu Fundacji Mapa Pasji, czyli autorów questów, pozwoliło na dotarcie do mało znanych, nieoczywistych oraz niezmiennie fascynujących wątków w dziejach Podlasia. Teraz na Podlaskie Wyprawy Odkrywców wyruszyć może każdy.

Wystarczy do tego darmowa mobilna aplikacja Questy – Wyprawy Odkrywców lub też wydrukowana ze strony questy.org.pl ulotka – karta gry. Questy są bowiem samodzielną i bezpłatną grą terenową, której najważniejszą, bo jedyną regułą jest podążanie wytyczoną trasą. Po przebyciu opisanej w tekście trasy dochodzi się do skarbu odkrywców. To pamiątkowa pieczęć z wyprawy. Co ważne, oprócz odcisku pieczęci, każdy uczestnik questu wraca do domu także z nowo przyswojoną wiedzą. Podlaskie questy można znaleźć tutaj: https://questy.org.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-podlaskie-wyprawy-odkrywcow

Pierwszy quest toczy się w Ciechanowcu, a jego narratorem jest ksiądz Jan Krzysztof Kluk, autor pierwszych podręczników historii naturalnej i przez to nazywany „polskim Darwinem”. W trakcie ciechanowieckiej wyprawy przeszłość będzie przeplatać się z teraźniejszością. Ta pierwsza w postaci wiekowych zabytków katolickich, prawosławnych czy żydowskich, ta druga symbolizowana będzie przez wieżę widokową czy jedno z najlepszych w Polsce Muzeum Rolnictwa.

Drugi quest to podróż przez malowniczo położoną wieś Szurpiły, gdzie na Górze Zamkowej rezydowali w swoim grodzie pogańscy Jaćwingowie. Do pokonania będzie trasa niemal w całości prowadząca przez leśne czy polne drogi, co tylko podkreśli klimat tego miejsca. Trzeci quest zabierze odkrywców do Tykocina, po którym przewodnikiem będzie słynny hetman Stefan Czarniecki. W tym zabytkowym miasteczku rozwiązać trzeba będzie zagadki związane z dzielnicą żydowską, Wielką Synagogą (jedną z najcenniejszych bożnic w Polsce) czy barokowym kościołem.

„Wszystkie trzy questy powstały po dogłębnym zapoznaniu się z historią Podlasia w oparciu o różnorodne źródła. Tym samym gwarantujemy, że fakty zawarte w questach są zweryfikowane, a same questy to godne zaufania źródło tak rozrywki, jak i informacji o Podlasiu” – zaznacza Anna Jarzębska, prezeska Fundacji Mapa Pasji. „Podlaskie questy to nasz wyraz szacunku wobec tego regionu Polski i jej mieszkańców oraz chęć do szerszego upowszechnienia tego, co ich małe ojczyzny mają najlepszego do zaoferowania” – dodaje Anna Jarzębska.

Te jak i inne questy z serii „Podlaskie Wyprawy Odkrywców”, oraz blisko 700 pozostałych wypraw można za darmo pobrać ze strony questy.org.pl. Nowopowstałe questy zaliczają się także do ogólnopolskiej odznaki turystyczno-krajoznawczej PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców, która została zdobyta już ponad 4 tys. razy.