Bogata sieć szlaków kulturowo – krajobrazowych jako sposób na odkrywanie Polski

fot. Beata Ratuszniak / unsplash

W Polsce znajduje się bogata sieć szlaków turystycznych, które służą jako trasy wycieczkowe. Przygotowane z myślą o turystach drogi mają na celu zaprowadzić ich do najbardziej atrakcyjnych obiektów zachowując przy tym bezpieczeństwo i walory krajoznawcze. 

Szlaki można podzielić na piesze, rowerowe, wodne, jeździeckie, przyrodnicze, narciarskie, historyczne lub tematyczne. Te ostatnie odwołują się do walorów kulturowych, krajoznawczych i historycznych. Zazwyczaj w skład takiego szlaku wchodzi wiele obiektów i miejsc powiązanych tematycznie. Niewątpliwie dają okazje do poznania tego, co w polskim krajobrazie jest najbardziej wyjątkowe. Cała ścieżka musi wcześniej zostać odpowiednio oznakowana przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Ważne jest też właściwe opisanie go oraz wypromowanie. O wielu z nich można dowiedzieć się w punktach informacji turystycznej lub na stronach internetowych wybranej miejscowości.

fot. Kamil Wróblewski / unsplash

Obcowanie z przyrodą i poznawanie dziedzictwa kulturowego

Szlaki tematyczne są w ostatnich latach bardziej popularne. Turysta wyjeżdżający na urlop, który lubi mieć zorganizowany czas i chce poznać okolice, szuka konkretnych propozycji na wycieczkę. Jest to też dobry sposób na zwiedzanie danych miejsc dla całej rodziny. Zakres wyboru jest dość szeroki, a każdy znajdzie coś dla siebie.

W Małopolsce możemy odkryć miejsca od tych najbardziej związanych z historią, aż po winnice i street art. Szlakiem renesansowych obiektów można przespacerować się w Krakowie. Natomiast Tarnów nazywany jest perłą renesansu wśród miast regionu i to od niego warto rozpocząć zwiedzanie. Młodopolska Małopolska, to ścieżka dla osób zainteresowanych artystami, życiem i sztuką z epoki Młodej Polski. Do dzisiaj zachowało się wiele ozdobnych wnętrz ze sztuką użytkową z tamtego okresu. Natomiast szlaki takie jak winnice, czy street art mają zachęcić turystów do odkrywania mniej popularnych miejsc. Małopolski Szlak Winny jest nie tylko okazją do poznania pięćdziesięciu małopolskich winnic, ale także możliwością poznania dziedzictwa i obcowania z przyrodą regionu. W ostatnich latach został laureatem konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski” w kategorii „Najciekawszy Szlak Turystyczny”.

fot. Carlo Pentimalli / unsplash

Szlaki wodne jako forma turystyki aktywnej

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski należy do ponadregionalnego produktu turystycznego i obejmuje sieć portów i przystani jachtowych w regionie Szczecina, Zalewu Szczecińskiego i zachodniopomorskiego wybrzeża Bałtyku. Duży potencjał stanowi powiązanie licznych żeglarskich wędrówek drogami wodnymi i śródlądowymi np. kanał Odra – Havela, cieśniny Piana z żeglugą  po otwartym morzu. Tworzy to w przestrzeń swobody żeglugi. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to jedyny tego rodzaju szlak w Europie. W jego otoczeniu funkcjonuje wiele przedsiębiorstw branżowych specjalizujących się m.in. w: projektowaniu, czy też budowie i remontowaniu jednostek pływających.

Miejsca, które warto też odkryć w sezonie letnim, to latarnie morskie. Same w sobie są już sporą atrakcją turystyczną dla odwiedzającym nadmorskie lokalizacje. Szlak Latarni Morskich łączy 17 obiektów w polskiej części wybrzeża Bałtyku. Pomimo, iż część z nich nie jest udostępniona dla zwiedzających, nie zmienia to faktu, że i tak warto je zobaczyć z zewnątrz. Na szlaku jest również wiele innych atrakcji turystycznych takich jak przyrodnicze, kulturowe, czy rekreacyjne. W zależności od wyboru trasy i dodatkowych atrakcji po drodze, długość biegnącego przez dwa województwa szlaku wynosi od 650 do 800 kilometrów.

Do długich szlaków zalicza się również Wielka Pętla Wielkopolski. Jest to szlak wodny poprowadzony przez Wartę, Noteć i Kanał Śleszyński. Dostępny jest dla kajakarzy i łodzi motorowych. Na trasie znajduje się 28 śluz, z czego większość należy do zabytków. Po drodze są dwa parki narodowe, osiem krajobrazowych oraz obszary Natura 2000.

Piesze wędrówki, trasy rowerowe i kulinarne odkrycia

Unikalnym i wartym zwiedzenia szlakiem pieszym oraz rowerowym jest Szlak Orlich Gniazd. Ciągnie się przez teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Najpopularniejszymi obiektami na tej trasie będą zamki np. Ogrodzieniec w Podzamczu, Pilcza w Smoleniu i Olsztyn koło Częstochowy. Na Śląsku odkryć można również szlak kulinarny „Śląskie Smaki” i spróbować jaki wpływ na kuchnię mieli Austriacy, Czesi i Niemcy. Pod kątem kulinarnym Śląsk jest uznany za jeden z najciekawszych regionów.  Restauracje szlaku prezentują kuchnię śląską, jurajską, zagłębiowską czy beskidzką. Co roku w czerwcu odbywa się największa impreza kulinarna regionu – Festiwal Śląskie Smaki. To konkurs kulinarny dla profesjonalistów, kucharzy amatorów oraz uczniów szkół gastronomicznych. Wydarzeniu towarzyszą pokazy kulinarne i liczne degustacje.

Do ciekawych szlaków można zaliczyć też Białowieski Szlak Transgraniczny, który jest szlakiem rowerowym wytyczonym na terenie Puszczy Białowieskiej i jej okolic. Różnorodna trasa jest dobrze oznakowana, a także została wyposażona w kioski multimedialne, które pełnią rolę informacji turystycznej. Szlak ma charakter międzynarodowy przebiega przez tereny Polski i Białorusi. Obszar jest uznany przez UNESCO. Po stronie polskiej Białowieski Szlak Turystyczny ma ok. 58 km, a po białoruskiej  60 km. Jego trasa prowadzi przez liczne zabytki architektury, które są  zlokalizowane wśród puszczańskiej przyrody.

Na szlakach każdy turysta odnajdzie coś dla siebie. Zaczynając od jego wyboru, aż po atrakcje turystyczne jakie mu towarzyszą. Dają one możliwości wypoczynku aktywnego w połączeniu z poznaniem historii i kultury odwiedzanych okolic.

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center