Brandenburgia kocha polskich turystów

AG

Polacy są najliczniejszą grupą turystów zagranicznych odwiedzających Brandenburgię. Region ten wraz Niemiecką Centralą Turystyki (DZT) zorganizował w Warszawie spotkanie z dziennikarzami

Dieter Hutte, prezes zarządu Organizacji Turystyki Brandenburgii (TMB), powiedział na wstępie: “Chciałbym podkreślić, że praca dziennikarzy opisujących Brandenburgię tak kolorowo i tak różnorodnie, jest bardzo ważnym elementem promocji. To dzięki dziennikarzom czytelnicy dowiadują się o Brandenburgii rzeczy nowych i ciekawych.”

Klara Piwnicka – Hensche z TMB: „Brandenburgia, jak głosi nasz slogan reklamowy “All arround Berlin” region wokół metropolii berlińskiej. To region graniczący z Polską a w tym roku obchodzimy 25-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie niemiecko-polskim. Z kolei 10 lat ma projekt Partnerstwo Odry. To ważne daty dla 13 tysięcy oficjalnie mieszkających w Brandenburgii Polaków. Stosunki polsko-niemieckie w ciągu ostatnich latach są bardzo dobre, jeśli chodzi o eksport z Brandenburgii, Polska znajduje się na szóstym miejscu; jeśli chodzi o import – na miejscu 5. Polacy są naliczniejszą grupą turystów zagranicznych odwiedzających Brandenburgię, w tym roku było 163 tysiące, trzy razy więcej niż w 2007 roku. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są Poczdam i Tropical Island, w tym ostatnim miejscu Polacy stanowią 30 proc. Gości. Co Polacy najbardziej lubią w Brandenburgii? Kulturę, pałace, ogrody, wycieczki rowerowe, shopping oraz wyjazdy MICE.
Na co warto zwrócić uwagę?
W Tropical Islands otworzyliśmy w tym roku część zewnętrzną, Amazonię – baseny, w których woda przez cały rok będzie miała temperaturę 31 stopni Celsjusza. Nowością jest także szlak nad koronami drzew w Beelitz-Heilstatten (czytaj TUTAJ). W styczniu 2017 roku w Poczdamie w Pałacu Barbenini zostanie otwarte nowe Muzeum Sztuki. Poleciłabym także domki na drzewach na Pojezierzu Łużyckim a także koncerty rowerowe w Poczdamie i Cottbus.
To Martin Fennemann – dyrektor marketingu zagranicznego TMB, wpadł na pomysł, żeby zaprosić do współpracy jak najwięcej Polaków mieszkających w Brandenburgii. To my właśnie prowadzimy portal „Brandenburgia po polsku”. Z Polaków pracujących w turystyce chciałabym wymienić Anetkę Szcześniewicz, bardzo kreatywną osobę z Frankfurtu nad Odrą, która promuje wspólnie Frankfurt i Słubice. Z tego miasta właśnie wypływają na rejsy po Odrze dwa statki wycieczkowe, jeden z kapitanem niemieckim, drugi – z polskim. W Cottbus pracuje znana polskim dziennikarzom i biurom podróży Jola Imbierska. Cottbus wciąż odwiedzane jest głównie na jeden dzień, ale Jola proponuje kilkanaście wycieczek tematycznych w mieście i okolicach. Paulina Ostrowska w Ebberswalde ZOO prowadzi szkółkę zoologiczną w języku polskim. Współpracuje świetnie ze Szczecinem.
Chciałabym podkreślić, że wiele atrakcji turystycznych w Brandenburgii ma strony internetowe w języku polskim.”

Michał Rydz odpowiedzialny za marketing w Bosferze w Poczdamie, dodał: “Biosfera promuje się w języku polskim od dwóch lat. To wyjątkowe miejsce odwiedzane chętnie przez grupy szkolne, ale i grupy seniorskie, a także przez firmy organizujące eventy. Wszyscy na 7 tysiącach metrów kwadratowych znajdują namiastkę lasów równikowych. Mamy zgromadzonych ponad 20 tys. Roślin tropikalnych, ponad sto gatunków zwierząt. Niektóre ptaki fruwają swobodnie po hali. Przebojem jest motylarnia, w której na wyciągnięcie dłoni możemy obejrzeć i sfotografować najpiękniejsze motyle świata.
Chciałbym podkreślić, że dzięki pomysłowi Martina Fennemana, prowadzimy na facebooku polska stronę. Każdy ma dyżur redakcyjny w inny dzień tygodnia. Nasz funpage ma już 13 tysięcy czytelników.”

Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke, który jest jednocześnie koordynatorem d/s. współpracy polsko-niemieckiej, powiedział m.in.: “Z radością uczestniczę w tym spotkaniu, bo bilans turystyczny między Brandenburgią a Polską jest radosny i to w obie strony, choć nas cieszy przede wszystkim rosnąca liczba Polaków odwiedzających nasz region.
Brandenburgia to kraj wokół Berlina. I Berlin i Brandenburgia to dwie strony medalu. Berlin to wielka metropolia, Brandenburgia to przede wszystkim przyroda. Brandenburgia jest tą piękniejszą stroną medalu.
Turystyka zbliża ludzi i to jest jej główne przesłanie. Turystyka łączy młodych i starszych po obu stronach granicy i granica staje się iluzoryczna. Najlepsze jednak oferty nic nie będa znaczyły, jeśli nikt o nich nie będzie wiedział. Dlatego tak ważna jest promocja i dlatego tak bardzo ważni są dziennikarze opisujący atrakcje turystyczne. To wspaniałe, że państwo odkrywają te miejsca i mogą opisywać dzieło zbliżające ludzi – turystykę.”

Nagrody DZT za najlepsze artykuły o Niemczech w roku 2016 otrzymali: Grzegorz Dzięgielewski, Grażyna Saniuk i Szymon Nitka.