Branża turystyczna z Polski i Czech spotka się na konferencji w Świdnicy

Świdnica będzie gościć branżę z Czech i Polski
Rynek w Świdnicy/fot. MM

Tradycyjnie jesienią Świdnica będzie organizatorem dwudniowej konferencji turystycznej – spotkania przedstawicieli branży turystycznej, samorządowej i świata nauki. Tegoroczne wydarzenie jak i poprzednie jest efektem organizowanego przez Świdnicę w 2016 r. Kongresu Turystyki Polskiej i ważnych dla branży turystycznej wniosków, jakie mu towarzyszyły.

W tym roku miasto Świdnica otrzymało wsparcie finansowe na organizację wydarzenia z funduszu INTERREG. Debata odbędzie się w ramach opracowanego przez świdnicki zespół ważnego dla branży projektu „Turystyka – wspólna sprawa” i będzie miała charakter międzynarodowy. Dojdzie na niej do spotkania branży polskiej i czeskiej, której reprezentanci podzielą się doświadczeniami w zakresie funkcjonowania na rynku turystycznym i perspektyw z tym związanych. Będzie to też okazja do nawiązania nowych branżowych kontaktów.

Tegoroczna konferencja skupi się wokół trzech ważnych tematów.

Covid-19

Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, koordynator konferencji i menadżer projektu, powiedziała: “Pierwszym będzie ten najaktualniejszy związany z COVID-19, przykrą niespodzianką, która zablokowała plany wielu ludzi, organizacji i przedsiębiorstw na 2020 rok i sprawiła, że świat zamarł na klika miesięcy, a turystyka z dnia na dzień przestała istnieć. Ze względu na niepewność, jaką nadal nam serwują rządy poszczególnych państw, będzie to temat, który przewinie się niemalże we wszystkich prezentacjach i wystąpieniach oraz panelach dyskusyjnych, gdyż nie sposób od niego uciec… Nie będziemy marzyć o tym, jak to było przed COVID-19, zastanowimy się co można zrobić, by nie dopuścić do ponownego lockdownu.”

Turystyka transgraniczna i jej problemy

Drugim ważnym wątkiem tegorocznej debaty będzie transgraniczność i rozwój turystyki na pograniczu, w oparciu o doświadczenia pogranicza polsko-czeskiego. Rozwój ten w odczuciu wielu podmiotów działających na rynku turystycznym odbywa się po obu stronach granic bardzo nierównomiernie. Po raz kolejny podczas debaty uczestnicy będą rozmawiać o tym, dlaczego Polacy tak chętnie odwiedzają Czechy i co wpływa na to, że obywatele Czech zdecydowanie rzadziej i mniej licznie odwiedzają Polskę.

Współpraca i sieciowe produkty

Trzecim wątkiem poruszanym na konferencji będzie współpraca, której najlepszym efektem na pograniczu są produkty sieciowe. Uczestnicy porozmawiają o dobrych i złych praktykach przy tworzeniu takich produktów, pomysłach na ich tworzenie, zaletach współpracy zamiast źle pojmowanej konkurencyjności… Nie zabraknie tu ważnych tematów także dla przedstawicieli samorządów terytorialnych, które pełnią ważną rolę w koordynowaniu takiej współpracy i nierzadko są inspiratorami w zakresie kształtowania produktów turystycznych.

Sylwia Osojca-Kozłowska dodała: „Jesteśmy przekonani, że jak zwykle każdy znajdzie w nim coś ważnego i ciekawego dla siebie. Po zakończeniu obrad merytorycznych zaplanowaliśmy networking w Klubie Bolko wraz z uroczystą kolacją, koncertem muzycznym oraz galą wręczenia nagród i wyróżnień dla Gmin Przyjaznych Turystyce oraz dla podmiotów, których usługi oraz produkty zasługują na miano Usługi Turystycznej Roku i Produktu Turystycznego Roku.”

Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym związanym z COVID-19 i spełnia wymogi wyznaczone przez służby sanitarne. Zaplanowano je na 150 osób.

Formularz rejestracyjny na konferencję dostępny jest na stronie: http://turystykawspolnasprawa.pl/pl/konferencje/zarejestruj-si
lub www.kongresturystyki.pl.

W Świdnicy rozmawia się poważnie o turystyce