Branżowe Centrum Umiejętności w zabytkowym pałacu Dolnego Śląska

Pałac w Biedrzychowicach. Fot. materiał partnera

Pałac w Biedrzychowicach to jeden z wielu zabytków Dolnego Śląska, kryjący w sobie fascynującą historię oraz wyjątkową architekturę. Choć do tej pory nie był może tak popularny jak niektóre inne rezydencje Dolnego Śląska, to niebawem się to zmieni. Powstaje w nim Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie hotelarstwa.

Szkoła w pałacu

Urok i wartość historyczna miejsca, a także rozwijająca się oferta hotelowa sprawią, że warto tu przyjechać na dużej. BCU zlokalizowane zostało w malowniczej wsi Biedrzychowice, nieopodal Gryfowa Śląskiego i Olszyny, w pałacu, który jest jednym z przykładów świetności dawnych rezydencji arystokratycznych Dolnego Śląska. Obecnie mieści się w nim Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach, który oferuje szeroki zakres programów edukacyjnych skierowanych zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. Szkoła skupia się na profilach związanych z hotelarstwem, gastronomią, logistyką, informatyką i rolnictwem. W skład zespołu szkół wchodzi m.in. Technikum Hotelarskie, które kładzie nacisk na praktyczne kształcenie zawodowe w branży HGT.

Edukacja w zakresie gastronomii i hotelarstwa

Placówka w Biedrzychowicach jest dobrze wyposażona w zaplecze dydaktyczne, w tym pracownie specjalistyczne związane przede wszystkim z gastronomią, technologią żywności, hotelarstwem, ale także z logistyką i informatyką. Dzięki współpracy z lokalnymi firmami i instytucjami uczniowie mają możliwość odbywania praktyk zawodowych, co znacząco podnosi ich kompetencje oraz przygotowuje do przyszłej pracy w poszukiwanych i cenionych na rynku zawodach. Szkoła regularnie organizuje wydarzenia edukacyjne, konkursy, targi edukacyjne oraz realizuje projekty związane z regionalnym dziedzictwem i kulturą Dolnego Śląska. Program nauczania jest dostosowywany do wymogów współczesnego rynku pracy, co sprawia, że szkoła przyciąga uczniów z całego regionu.

Szkoła aktywnie współpracuje z pracodawcami na terenie całego kraju, szczególnie jednak ceni sobie współpracę z przedsiębiorstwami lokalnymi, zwłaszcza z branży turystycznej i gastronomicznej, ale także logistycznej i informatycznej. W ten sposób nie tylko przyczynia się do rozwoju zawodowego młodzieży, ale także wspiera lokalną gospodarkę.

Wyjątkowy obiekt na mapie Dolnego Śląska

Pałac w Biedrzychowicach ma bogatą i różnorodną historię sięgającą XV wieku. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się średniowieczna warownia, która z czasem została przekształcona w renesansowy dwór. Główną fazę rozwoju budowla przeżywała w XVII i XVIII wieku, kiedy przybrała formę barokowej rezydencji. W tym okresie pałac należał do rodziny von Uechtritz. Właściciele zadbali nie tylko o rozbudowę samego budynku, ale także otaczającego go imponującego parku. W XIX wieku pałac przeszedł kolejne zmiany – dodano elementy klasycystyczne, które wzbogaciły bryłę budynku o eleganckie i harmonijne detale architektoniczne. Po zakończeniu II wojny światowej, tak jak wiele dolnośląskich majątków, pałac w Biedrzychowicach został znacjonalizowany i przez pewien czas pełnił różne funkcje, m.in. był siedzibą instytucji publicznych.

Dziś pałac w Biedrzychowicach to klasyczny przykład połączenia stylów barokowego i klasycystycznego. Dwukondygnacyjna budowla o symetrycznej bryle zwieńczona jest mansardowym dachem. Fasada budynku jest dość prosta, z charakterystycznym ryzalitem i ozdobnym portalem, który prowadzi do wnętrza. Na uwagę zasługują także elementy dekoracyjne – sztukaterie i zdobienia okien, a także wnętrza, które niegdyś były bogato zdobione. Pałac otoczony jest parkiem, w którym wciąż można dostrzec jego dawną świetność, na szczególną uwagę zasługuje układ alejek i starodrzewie.

Szansa na drugie życie

Powstające tu BCU sprawia, że potencjał turystyczny zostanie wykorzystany i znów zagoszczą tu nie tylko miłośnicy architektury i historii, ale także spragnieni odpoczynku i wiedzy hotelarze i ich goście. Ma to być miejsce otwarte dla wszystkich, pełniące funkcje hotelowo-konferencyjne i szkoleniowe. Zapraszamy do współpracy – dzięki nowym inicjatywom, eventom oraz pobytom w tym magicznym miejscu pałac może zyskać kolejne życie i stać się ważnym punktem na mapie turystycznej Dolnego Śląska.

Artykuł sponsorowany