Cały ten jazz na Festiwalu Warszawa Singera

fot. Piotr Domagała

W tym roku program Festiwalu Warszawa Singera jest wyjątkowo bogaty, bo i edycja Festiwalu jest specjalna – jubileusze: 30-lecie Fundacji Shalom, która jest pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia, 15-lecie Festiwalu Warszawa Singera.

Gołda Tencer, inicjatorka i dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, powiedziała: „Nasz Festiwal to pomost między tradycją a współczesnością, to szacunek dla pięknej spuścizny i otwartość na nowość, świeżość i eksperymenty. Nie boimy się odważnych projektów artystycznych, zapraszamy bezkompromisowych, wyrazistych twórców. Taka jest Warszawa Singera.”

Koncerty, spotkania i warsztaty odbywać się będą w różnych warszawskich lokalizacjach, głównie w Teatrze Kwadrat, Synagodze Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego, w Klubie Harenda i Austriackim Forum Kultury. Udział w koncertach wezmą wybitni, cenieni i wyczekiwani muzycy z Polski i różnych zakątków świata. Międzynarodowe składy zespołów, nieoczekiwane połączenia, wielokulturowe muzyczne projekty zapewniają wysoki i oryginalny poziom koncertów. Każdy jazzofil znajdzie w programie coś, w czym zapragnie uczestniczyć.

Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, wybitny krytyk muzyczny. Dzięki niemu Festiwal to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne, ale także możliwość bliższego spotkania i poznania ulubionych wykonawców.

Cykl spotkań Opowiedz mi swoja historię, będzie okazją do posłuchania, co gwiazdy mają do powiedzenia o sobie, swojej pracy artystycznej i kontekstach twórczych. Gośćmi Adama Barucha będą: Kenneth Dahl Knudsen, Theo Jörgensmann, Verneri Pohjola i Dominique Pifarély.

A co na festiwalowych scenach?

Inauguracją będzie koncert Oleś Brothers i Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu z koncertem

Nie będzie to jedyny koncert z udziałem Theo Jörgensmanna. Wystąpi on jeszcze z trzema młodymi, interesującymi zespołami jazzowymi. Pierwszy z nich to Sundial Trio – Wojciech Jachna (trąbka), Grzegorz Tarwid (fortepian), Albert Karch (perkusja), drugi to grupa em3, w składzie Emil Miszk (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas) i Sławomir Koryzno (perkusja), a trzeci zespół to Stanisław Słowiński Trio, w którym występują: Stanisław Słowiński (skrzypce), Justyn Małodobry (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja).

Wśród gwiazd zagranicznych pojawi się Dominique Pifarély, słynny francuski skrzypek, który wystąpi w koncercie VIOLIN SUMMIT. Towarzyszyć mu będą Adam Bałdych i Mateusz Smoczyński oraz RGG Trio, w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk.

Kwintet Kennetha Dahla Knudsena w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu TÉTÉ. Obok duńskiego kompozytora i lidera zespołu wystąpią równie genialni muzycy: mieszkający w Miami izraelski saksofonista Uri Gurvich, kostarykański perkusista, na co dzień grający z Julio Iglesiasem – Rodolfo Zuniga, wschodząca gwiazda francuskiej pianistyki jazzowej – Gauthier Touxem oraz bardzo uzdolniony polsko-kongijski gitarzysta Brian Massaka. Inspiracje muzyczne utworów z albumu TÉTÉ sięgają do rytmów Afryki i Ameryki Łacińskiej, a ekspresją nawiązują do żydowskich piosenek ludowych.

Szczególnie nastrojowo zapowiada się koncert Woman in black, w którym wystąpi Sasha Strunin – polska wokalistka z rosyjskim rodowodem oraz Gary Guthman Quartet, ze swoim liderem Gary Guthmanem – amertykańskim trębaczem mieszkającym w Polsce, Piotrem Wrombelem (fortepian), Pawełem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja).

Nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd polskich. Jazz Band Młynarski-Masecki wystąpi w koncercie Noc w wielkim mieście. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – znanego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzy Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Fanów Doroty Miśkiewicz ucieszy wiadomość, że wokalistka wystąpi na Singer Jazz Festiwal. Będą jej towarzyszyć pianiści: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Piotr Orzechowski oraz zespół Atom String Quartet w składzie Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Koncert, zatytułowany PIANO.PL, jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowało się kilkunastu najwybitniejszych polskich pianistów trzech generacji.

Muzyczny projekt CONTEMPORARY SONUS zaprezentuje grupa RGG wraz z Verneri Pohjola, trębaczem i kompozytorem z Helsinek. Zespół RGG wystąpi w składzie: Łukasz Ojdana – wyrazisty pianista z najmłodszej generacji muzyków europejskich, Maciej Grabowski – kontrabasista eksplorujący motywy XX-wiecznych twórców i spajający swe kompozycje słowiańskim liryzmem oraz Krzysztof Gradziuk – uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej europejskiej sceny muzycznej.

www.festiwalsingera.pl