Ceny ofert na majówkę idą ostro w dół

AG

Duże wzrosty wykazała ceny Portugalii – o 137 złotych oraz kierunków hiszpańskich: Balearów, Wybrzeża i Wysp Kanaryjskich, odpowiednio o 118, 114 i 74 złotych. Zdecydowanie największe spadki cen zanotowano na Cyprze (o 153 złote), który w ostatnim tygodniu mocno podrożał.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt sezonu wakacji czyli 1-8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie czwartego tygodnia kwietnia i pierwszego tygodnia maja, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu kwietnia średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 26 złotych (poprzednio nie uległa zmianie). Największe wpływ na wzrost miała zwyżka cen w Itace bez której ceny wzrosłyby jedynie o 4 złote. Duże wzrosty wykazała ceny Portugalii – o 137 złotych oraz kierunków hiszpańskich: Balearów, Wybrzeża i Wysp Kanaryjskich, odpowiednio o 118, 114 i 74 złotych. Zdecydowanie największe spadki cen zanotowano na Cyprze (o 153 złote), który w ostatnim tygodniu mocno podrożał. Nadal obserwujemy również cykliczne zmiany cen. Jeżeli biuro podnosi je znacznie w danym tygodniu to w następnym tygodniu je opuszcza i odwrotnie.
Średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach są one po raz szósty niższe od ich zeszłorocznych poziomów, a różnica wynosi teraz około 6 złotych (poprzednio 40 złotych). Powodem są wzrosty cen w Itace i małe spadki cen w ubiegłym roku. Tańsze są Synaj i Egipskie Wybrzeże – o po około 150 złotych. Wszystkie inne kierunki są droższe: Wyspy Kanaryjskie o około 80 złotych, Kreta i Tunezja o 75 i 55 złotych, Turcja Egejska o 20, a Turecka Riwiera i Bułgaria są droższe po około 10 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: “Ceny są nadal nieco niższe od ubiegłorocznych, a w szczególności są nadal znacząco niższe aniżeli w okresie maj – czerwiec 2013 roku. Wydaje się więc, że jest to nadal dobry okres na zakupy, ponieważ ich poziomy są atrakcyjne. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 130 złotych (5 procent), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii – 45 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 170 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notujemy na Synaju – ceny niższe o około 8 procent, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o niecałe 2 procent.”

Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie 28.04 – 11.05.2014 mocno spadła w ostatnim tygodniu, bo aż o 185 złotych, chociaż jest to okres majówki. Bardzo duże wzrosty wykazały ceny wyjazdów do Maroka – o 410 złotych, a mniejsze na Egipskie Wybrzeże i Wyspy Kanaryjskie – o 235 i 190 złotych. Małe spadki cen lastów zanotowała Tunezja – o 75 złotych.
Koniec kwietnia wniósł zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na bieżące zmiany cen nakładają się ich ubiegłoroczne zniżki. Dużo niższe ceny oferują obecnie Wezyr – o 210 złotych, a także Exim Tours – o 85 złotych. Niższe średnie ceny mają też Alfa Star i Neckermann – odpowiednio o około 45 i 30 złotych. Droższe są Sun & Fun, Rainbow Tours/BeeFree i TUI o kolejno 20, 30 i 35 złotych, a jeszcze wyższy poziom ma Grecos – o 85 złotych. Szczególnym przypadkiem jest Itaka: po chwilowych dużych wzrostach ceny są wyższe od ubiegłorocznych, aż o 210 złotych. W Wezyrze bardzo niskie ceny ofert mogą mieć związek z obniżką popytu ze strony Rosjan (w ramach OTI Holding).

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skoemntował: “Obserwowaną przez wiele tygodni dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym zastąpiła ujemna. Ponieważ złoty nie wykazuje istotnych różnic kursów wobec poziomów ubiegłorocznych, dlatego nie ma znaczącego wpływu na zmiany poziomu kosztów. Może to więc oznaczać, że obecnie realizowane marże stają się już niższe od osiąganych w zeszłym sezonie. Nie stanowi to jeszcze istotnego zagrożenia dla zyskowności biur podróży, ale jeżeli po majówce ceny imprez nie pójdą znacząco w górę, będzie to oznaczać kontynuację tendencji do osłabiania kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Systematyczna obniżka cen majówki na przestrzeni ostatnich kilku tygodni oraz bardzo niskie ich poziomy wobec roku ubiegłego (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy kanaryjskie i Tunezja) świadczą o pierwszym poważnym braku równowagi rynkowej i mogą oznaczać, że w tym sezonie nadpodaż i last minutes stają się coraz bardziej prawdopodobne.