Ceny oferty letniej spadają
Kolejny tydzień w biurach podróży to kolejne obniżki cen. Średni ich poziom jest wyższy od ubiegłorocznego już tylko o 32 złote
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W trzecim tygodniu kwietnia w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 po raz kolejny obniżyły się o 16 złotych (poprzednio spadły również o 16 złotych). Największe zniżki średnich cen wystąpiły na Lanzarote – o 81 złotych oraz w Bułgarii i Portugalii – po 47 złotych. Największe wzrosty średnich cen nastąpiły na i tak już dość drogiej wyspie Kos – o 44 złote i także dość kosztownych Gran Canarii i Majorce – o 20 i 14 złotych.
Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku ponownie się zmniejszyła, tym razem o 35 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego już tylko o 32 złote (tydzień temu o 67 złotych). Jest to łączny skutek spadku cen tegorocznych o wspomniane już 16 złotych i takiego samego ich wzrostu w trzecim tygodniu kwietnia przed rokiem. Lekko spadkowy trend średnich cen może wynikać z nadal zbyt słabego popytu na wycieczki ze strony klientów i delikatnie lecz dosyć regularnie umacniającego się ostatnio złotego. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Hurghada, Synaj i Marsa Alam – o 171, 164 i 118 złotych. Różnice te jednak malały w ostatnich tygodniach, co ma zapewne związek z występującym w tym okresie spadkiem kursu dolara – o około 20 groszy, czyli około 5 procent. W tej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz już tylko o średnio 151 złotych drożej niż przed rokiem, a przed czterema tygodniami było to jeszcze aż 291 złotych. Bardzo zmniejszyły się również różnice średnich cen na Kanarach – z 82 do zaledwie 3 złotych, na kierunkach tunezyjskich – z 71 do 20 złotych, greckich – z 53 do 13 złotych oraz tureckich – z minus 47 do minus 92 złotych.
Liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal pozostaje Kos, który jest droższy o 105 złotych, a na Kanarach role tę pełni teraz Teneryfa – droższa teraz o 64 złote. Największe kierunki tańsze niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Bułgaria i Turcja Egejska – o 111, 81 oraz 73 złote. W Turcji, ale również w Bułgarii w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze obniżają ceny w celu zachęcenia do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji – jak już wyżej powiedziano – wcale nie musi spaść aż tak bardzo wobec coraz mocniejszego rubla. Niższe niż przed rokiem są też obecnie ceny na Fuerteventurze i w Tunezji kontynentalnej – o 73 i 54 złote. Stopniowe obniżki cen na kierunkach tunezyjskich mają niewątpliwie związek z niedawnym zamachem w muzeum Bardo w Tunisie.
W tym, co dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych poziomach cen bieżących nie nastąpiły znaczące zmiany i z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w części oferty Rainbow Tours i Sun & Fun. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (27), Sun & Fun (17), który właśnie dość wyraźnie obniżył ceny oraz tradycyjnie Rainbow Tours (15). Do tego grona powróciła po kilkutygodniowej przerwie Alfa Star (12), a dużą liczbę bardzo korzystnych ofert oferują jeszcze Wezyr (8) – kierunki egipskie i Riwiera oraz Exim Tours (7) – Fuerteventura, Gran Canaria, Kos i Turcja Egejska. Wśród małych biur po dużych obniżkach sprzed około trzech tygodni tanimi ofertami dysponuje Net Holiday.
Zmiany cen po zakończeniu pierwszego kwartału niewiele zmieniły w poziomach opłacalności na głównych kierunkach. Czas na naprawdę duże zmiany w tym zakresie przyjdzie dopiero przy pojawieniu się pierwszych ofert last minute. Na chwilę obecną z zestawień wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
20 stycznia 2025
Biura podróży – po dużym wzroście, ceny zaczęły powoli spadać
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez turystycznych
W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
10 stycznia 2025
Sabina Saikovskaja nową dyrektorką regionalną Join UP
Od stycznia 2025 roku, stanowisko dyrektorki regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
eTravel z nowym inwestorem. Enterprise Investors obejmuje mniejszościowy pakiet akcji
Enterprise Investors Fund IX wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jako…
0 Komentarzy2 Minuty