Chilijscy touroperatorzy szukali partnerów w Warszawie

MM

Dziesięć chilijskich firm turystycznych prezentowało swoją ofertę podczas workshopu w Warszawie. Było to pierwsze tego typu spotkanie, zorganizowane przez Biuro Handlowe ProChile w Polsce.

W warszawskiej restauracji Winosfera odbył się workshop, podczas którego polscy touroperatorzy mieli szansę zapoznać się z ofertą sześciu chilijskich biur (Atacama Spilit, Azimut 360, Chilexclusive, Cocha Global, Latitud 90 Chile i Southen Cross Horse tourism), dwóch obiektów noclegowych (Easter Island i Hotel HD Natales Accommodation) oraz przewoźnika promowego Navimag Ferries i firmy specjalizującej się w rejsach wycieczkowcami – Australis Cape Horn.

Zainteresowanie Polaków rośnie

„Polski rynek turystyczny to dla nas duży potencjał. Polscy turyści są zainteresowani turystyką przygodową, a Chile daje możliwości budowania takiego produktu. Kwitnie też u nas turystyka ekologiczna i astronomiczna. Mamy czarny nocny nieboskłon pozbawiony zanieczyszczeń, 50 proc. wszystkich obserwatoriów astronomicznych na świecie znajduje się właśnie w Chile. Mamy też jeziora, lasy, góry i wulkany oraz oczywiście przemysł winiarski. Rozwój enoturystyki to także jeden z motorów napędowych dla branży w Chile” – tłumaczył Julio Bravo, Ambasador Chile w Polsce.

Jeszcze w 2008 roku do Chile pojechało nieco pinad 4,5 tys. polskich turystów, zaś w 2016 ich liczba przekroczyła 6,2 tys. Dużą dynamikę wzrostu można było zaobserwować w 2017 roku, kiedy to przyjezdnych z Polski było już ponad 7 tys. (wzrost z roku na rok o 12,9 proc.). W roku 2018 do września liczba turystów z Polski wyniosła ponad 5 tys. 

Chile jest obecne w ofercie kilku polskich biur podróży, takich jak Logos Tour czy Opal Travel, często jest łączone z wyprawami do innych krajów Ameryki Południowej, np. Peru. Problemem jest brak bezpośredniego połączenia lotniczego – trzeba przesiadać się np. we Frankfurcie albo Amsterdamie.

Wszystkie strefy klimatyczne Chile

„Popularnością cieszy się zwiedzanie miast, np. Santiago, ale także pustyni Atakama, gór i wulkanów na południu kraju, Parku Narodowego Torres del Paine. Oddzielną wyprawą są Wyspy Wielkanocne, oddalone o kilka godzin lotu. Popularne są też rejsy, obserwacja lodowców, fauny morskiej i polarnej. Często ci, którzy nie byli w Chile nie zdają sobie sprawy, jak ogromny jest to kraj i jak wiele stref klimatycznych obejmuje. Gdyby znajdował się na tej długości geograficznej co Europa, to rozciągałby się od Norwegii aż po północne wybrzeża Afryki. Ta ogromna różnorodność jest dużą zaletą, ale ciężko jest „zaliczyć” wszystkie atrakcje podczas jednego krótkiego pobytu” – tłumaczy Katarzyna Kaźmierska z ProChile.

Rozwój turystyki w Chile potwierdzają prestiżowe nagrody. W 2018 roku już po raz czwarty z rzędu kraj ten wygrał World Travel Awards w kategorii Najlepszej Przygodowej Destynacji Turystycznej w Ameryce Południowej. A Lonely Planet wpisało Dolinę Elqui, znaną właśnie z wyjątkowych warunków do obserwacji astronomicznych, na listę 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2019 roku (Best in Travel 2019). To jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania całkowitego zaćmienia słońca w 2019 roku.

Niezapomniane całkowite zaćmienie

„Wyjazd do Chile to wyjątkowa sprawa, a my od ponad 20 lat staramy się dać klientom niezapomniane przeżycia. Tutaj nie da się przyjechać na kilka dni, warto zaplanować dłuższy pobyt. Szczególnie właśnie w 2019, który będzie wyjątkowy ze względu na zaćmienie słońca. Turyści już rezerwują u nas produkty z nim związane” – mówi Elena Dimitrowa z firmy Atacama Spilit Viajes.

Zainteresowanie zaćmieniem jest tak duże, że miejsca w hotelach w Dolinie Elqui są wyprzedawane już na rok wprzód. A kolejne lata to istna „kumulacja” zaćmień. Po tym, które zaobserwujemy w 2019 roku, nastąpi kolejne w 2020 roku, które dobrze będzie oglądać z Puców, a potem w 2021 roku z Antarktyki.

Turystyka winem płynąca

Rok 2019 to również ważna data dla chilijskiego przemysłu turystycznego opartego na zwiedzaniu winnic I degustacjach wina. Santiago będzie we wrześniu gospodarzem Światowej Konferencji Enoturystyki, która przyciągnie do stolicy Chile ekspertów z ponad 50 krajów świata. Enoturystyka przyciągnęła do Chile ponad milion odwiedzających w ubiegłym roku, a w ciągu 10 lat ten segment wzrósł o 21,3 proc.