Chorwacja: Polacy na czwartym miejscu wśród turystów w 2024 roku

Omiš ©CNTB /fot. Denis Peroš

Według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku, do Chorwacji przyjechało łącznie 1 166 130 gości z Polski, którzy zrealizowali 7 085 699 noclegów, co oznacza wzrost przyjazdów o 7,54 proc. oraz wzrost noclegów o 6,28 proc. w porównaniu do roku 2023 – poinformowało przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. 

Całościowo chorwacka branża turystyczna odnotowała w poprzednim roku 21,3 mln przyjazdów oraz 108,7 mln noclegów. W porównaniu do roku 2023 jest to wzrost o 4 proc. w liczbie przyjazdów oraz o 1 proc. w liczbie noclegów. Na wybrzeżu Adriatyku zrealizowano 103,3 mln noclegów (+ 1 proc.), na obszarach kontynentalnych ponad 2,7 mln (+ 5 proc.), a w Zagrzebiu również 2,7 mln noclegów (+6 proc.). Wśród rynków zagranicznych generujących najwięcej przyjazdów turystycznych do Chorwacji, Polacy zajmują czwarte miejsce, ustępując Niemcom, Słoweńcom oraz Austriakom.

Według Chorwackiego Banku Narodowego, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku przychody związane z turystami z zagranicy wyniosły około 13,19 mld euro (+1,7 proc.), co oznacza wzrost o 224 mln euro w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023.

„Możemy być bardzo zadowoleni ze wszystkich wyników turystycznych w 2024 r., w tym wskaźników finansowych, ponieważ pod każdym względem osiągnęliśmy kolejny rekordowy rok. Co nas szczególnie cieszy, to fakt, że największy wzrost zanotowaliśmy przed i po sezonie, co potwierdza, że ​​stajemy się całoroczną destynacją turystyczną. W okresie przedsezonowym, tj. od 1 stycznia do 31 maja liczba przyjazdów do Chorwacji wzrosła o 11 proc., a noclegów o 12,5 proc., natomiast od 1 października do 31 grudnia odnotowano wzrost o 10,3 proc. w przyjazdach i o 9,7 proc. w noclegach. Wdrażane przez nas ważne procesy reform oraz silne wsparcie finansowe Rządu Republiki Chorwacji dla inwestycji w sektor turystyki publicznej i prywatnej stanowią podstawę dalszego sukcesu i konkurencyjności chorwackiej turystyki. Będziemy kontynuować te działania i w tym roku” – powiedział Tonči Glavina, Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji.

„Chorwacka turystyka w 2024 roku osiągnęła znakomite wyniki, mimo wymagających warunków rynkowych. Jest to dowód na siłę i rozpoznawalność chorwackiej marki turystycznej, ale i zaangażowanie pracowników sektora turystycznego, którym korzystając z okazji serdecznie dziękuję za wyjątkowy wkład w osiągnięciu tych rezultatów. Przed nami nowy rok, który przynosi ze sobą nowe wyzwania. Dla branży turystycznej kluczowe będą konkurencyjność cenowa, bezpieczeństwo destynacji oraz zrównoważony rozwój turystyki. Na te segmenty będziemy zwracać szczególną uwagę, aby kontynuować pozytywne trendy i dalszy wzrostu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem okresów przed i po sezonie, jak również część kontynentalną naszego kraju” – dodał Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

W 2024 roku kontynentalne regiony Chorwacji po raz kolejny już odnotowały wzrost zainteresowania turystów, szczególnie z Polski, co wskazuje na rosnący potencjał turystyczny tych obszarów. W województwie krapińsko-zagorskim liczba przyjazdów polskich turystów wzrosła o około 13 proc., a liczba zrealizowanych przez nich noclegów zwiększyła się o około 7 proc. Województwo zagrzebskie również odnotowało wzrost, z przyjazdami polskich turystów większymi o około 9 proc. i wzrostem noclegów o około 16 proc.

Miasto Zagrzeb przyciągnęło o około 4 proc. więcej polskich turystów niż w roku 2023, a liczba noclegów wzrosła o około 5 proc. Podobnie pozytywne wyniki osiągnięto w województwie osječko-baranjskim, gdzie przyjazdy polskich turystów wzrosły o około 10 proc., a liczba noclegów o 9 proc. W województwie varaždińskim wzrost wyniósł około 4 proc. w przypadku przyjazdów oraz około 5 proc. w odniesieniu do noclegów polskich gości.

Zarówno hotele, jak i kempingi odnotowały około 10 proc. wzrost liczby przyjazdów turystów z Polski oraz około 11 proc. wzrost liczby zrealizowanych noclegów w porównaniu z rokiem 2023. Z kolei w segmencie żeglarstwa, odnotowano wzrost liczby przyjazdów o 3,74 proc., a liczba noclegów na jednostkach pływających wzrosła o 2,23 proc. Dane te potwierdzają rosnące zainteresowanie Polaków różnymi formami spędzania czasu w Chorwacji, od komfortowych hoteli i kempingów, po aktywny wypoczynek na wodzie.

„Rok 2024 potwierdził, że Chorwacja pozostaje jednym z chętnie wybieranych kierunków turystycznych przez Polaków. Województwa splicko-dalmatyńskie, istryjskie i zadarskie cieszyły się największym zainteresowaniem, a szczególną popularnością wśród turystów z Polski pod względem zrealizowanych noclegów wyróżniły się miejscowości takie jak Omiš, Makarska, Zadar, Baška Voda czy Orebić. Te wyniki pokazują, że zarówno bogata oferta wybrzeża Adriatyku, jak i różnorodne atrakcje dostępne w kontynentalnej Chorwacji, idealnie odpowiadają na oczekiwania polskich podróżnych” – powiedziała Małgorzata Kowalska, dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.