Chorwacka “Wieliczka”

AG

Na dalmatyńskim wybrzeżu, 15 kilometrów od Zadaru, przy historycznym miasteczku Nin, położona jest solana czyli zakład produkcji soli.

Nie jest to kopalnia tylko miejsce, w którym sól uzyskuje się w sposób naturalny, z wody morskiej. Na 55 hektarach przylegających do ladunu nińskiej 150 pól.
Solna istniała już za czasów rzymskich. Obecnie jest to największy w Chorwacji zakład, w którym sól pozyskuje się w sposób tradycjny, jak przed wiekami, wykorzystując tylko wode, słońce, wiatr i siłę mieśni ludzkich. Solna działa tylko w sezonie letnim, bywa, że gdy lato jest kapryśne, produkcja soli mocno spada. W “normalne” lato wspomniane pola zalewane są wodą morską na głębokość 30-40 cm (woda doprowadzana jest z laguny kanałem). Pod wpływem wiatru i przede wszystkim promieni słonecznych woda wyparowuje a sól zostaje. Część z niej unosząca się jeszcze na resztkach zbierana jest na pocątku – to tzw. kwiat soli, sól sześciokrotnie bogatsza w minerały niż sól kuchenna – zawiera 75 minerałów. Pozostała część soli krystalizuje się i jest ręcznie wydobywana i składowana. W normalne lato, “zbiór” soli odbywa się dwa razy w sezonie. To jedyne miejsce w chorwacji, gdzie sól zbiera się ręcznie.
Tereny solany to strefa, gdzie przylatuje ponad 200 gatunków ptaków, w związku z tym jest to popularne miejsce wśród miłośników watchbirdingu.
Przy solanach można zwiedzić małe muzeum i sklepik, w którym można kupić miejscowe produkty: sól kuchenną czysta oraz z dodatkami ziół (np. z bazylią, rozmarynem), ziół kosmetyczną, pamiątki z soli i przedmioty do przechowywania soli.
Rocznie solanę odwiedza 7 tysięcy osób (zwiedzanie trwa około godziny), zaż muzeum – 50 tysięcy. Bilety dla grup kosztuj 30 kun od osoby (dla grup dziecięcych – 20 kun).
www.solananin.hr

{gallery}3704{/gallery}