„Ciche godziny” i więcej, czyli jak Hydropolis dba o gości ze specjalnymi potrzebami.

Fot. Rafał Ogrodowczyk

Wśród nas są osoby, które mogą inaczej odbierać zewnętrzne bodźce. Dźwięki są dla nich za głośne, światło zbyt ostre, a zapachy – za silne. Tak odczuwają ludzie neuroróżnorodni. Z myślą o nich Hydropolis we Wrocławiu wprowadziło tzw. ciche godziny.

Neuroróżnorodnymi określamy osoby, które w sposób wyjątkowy odbierają bodźce. Większości z nas nie przeszkadza jasne światło czy głośniejsza muzyka. Jednak to, jak odbieramy poszczególne sygnały, nie zależy bezpośrednio od nas, a od różnic w funkcjonowaniu naszych mózgów. Dlatego Hydropolis wyznaczyło czas, w którym zwiedzanie centrum jest możliwe w atmosferze spokoju i uważności.

Od początku lutego tego roku wprowadzono godziny ciszy. Takie zwiedzanie jest możliwe w każdą niedzielę w godzinach 18.00–19.00. To krok w stronę uczynienia przestrzeni Hydropolis bardziej dostępną i przyjazną dla osób neuroróżnorodnych oraz tych, które cenią sobie ciszę w trakcie zwiedzania.

– Zależy nam, by Hydropolis było dostępne dla każdego, niezależnie od potrzeb sensorycznych. „Ciche godziny” to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń, która sprzyja koncentracji – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław, spółki wodociągowej, do której należy Hydropolis.

Co to oznacza dla gości?

„Ciche godziny” wprowadzane są obecnie w wielu publicznych miejscach – sklepach, muzeach, urzędach, przede wszystkim po to, by osobom neuroróżnorodnym, w tym osobom w spektrum autyzmu, a także wysoko wrażliwym sensorycznie ułatwić funkcjonowanie w przestrzeniach przesyconych bodźcami świetlnymi i dźwiękowymi.

Na „cichych godzinach” skorzystają również ci, którzy po prostu cenią sobie zwiedzanie w ciszy i spokoju. Dlatego w Hydropolis wprowadzono szereg udogodnień, które mają za zadanie zapewnić komfort każdemu odwiedzającemu centrum.

Goście mogą liczyć na indywidualny charakter wizyty – bez towarzystwa grup zwiedzających i bez opieki przewodnika, co może generować hałas. Wyłączone są także intensywne światła oraz głośne dźwięki, za wyjątkiem tych niezbędnych do odbioru wystawy, a prace remontowe są w tym czasie wstrzymywane. Dodatkowo wszyscy zwiedzający są wówczas proszeni o zachowanie ciszy oraz wyciszenie telefonów i innych sprzętów elektronicznych.

W kierunku pełnej dostępności

To nie koniec udogodnień deklarowanych przez Hydropolis. Centrum Edukacji Ekologicznej oferuje dodatkowe wsparcie osobom w spektrum autyzmu. Przygotowano specjalny „przed-przewodnik”, który ułatwia wcześniejsze zaplanowanie wizyty, by nie budzić w gościach niepokoju lub niepotrzebnego zaskoczenia. Dodatkowo w szatni dostępne są plecaki wyposażone w zabawki sensoryczne oraz słuchawki wygłuszające. Są to działania wspierające poczucie bezpieczeństwa oraz pomagające w wyciszeniu się i lepszej koncentracji.

Hydropolis – unikalna przestrzeń wiedzy i relaksu

Hydropolis to jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie, które do tej pory odwiedziło już blisko 3 miliony gości. Połączenie multimedialnych technologii, interaktywnych instalacji i unikalnych przestrzeni sprawia, że miejsce to inspiruje i zachęca do powrotu. Centrum zdobyło wiele prestiżowych nagród, w tym Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej oraz wyróżnienie „Travellers’ Choice” na portalu TripAdvisor. W tym roku ta jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia obchodzi 10. urodziny.

Fot. Rafał Ogrodowczyk