Cinkciarz.pl: upały i pożary w dalszym ciągu zagrażają greckiej turystyce
Plaga pożarów uderzyła w grecką turystykę, która odradzała się po pandemii koronawirusa. Fale 40 stopniowych upałów na południu Europy mogą zmienić geografię podróżowania. Dla greckich przedsiębiorców, przywykłych do tego, że w wakacje zarabiają pieniądze pozwalające im funkcjonować przez resztę roku, byłby to poważny problem. Podobnie zresztą jak i dla budżetu całego kraju, który w 12 miesięcy przyjmuje ponad trzykrotnie więcej turystów niż ma obywateli, a roczne wpływy z turystyki przebijają barierę 17 mld euro.
Naturalne warunki geograficzne i klimatyczne, zabytki, relatywnie przystępne ceny, ale też rządowa strategia DMMO (Destination Management and Marketing Organisations) czynią z turystyki ważny segment krajowej gospodarki. 11 mln Grecję odwiedza znacznie więcej gości z zagranicy niż sąsiednie państwa południa Europy.
W analizie dokonanej przez portal Cinkciarz.pl w połowie lat 90. grecka turystyka miała się znacznie gorzej. Kraj odwiedzało niespełna 10 mln turystów rocznie. W latach 1995-1997 przychody z turystyki nie przekraczały 4 mld euro rocznie (ok. 17,7 mld zł wg kursów Cinkciarz.pl), stanowiąc ok. 3 proc. produktu krajowego brutto.
„Według danych Banku Grecji w 2016 r. kraj odwiedziło ponad 28 mln osób z zagranicy. Rok później było ich już ponad 31 mln, a w 2018 r. blisko 35 mln. Rekord padł w 2019 r. Bank Grecji podaje, że liczba wizyt z zagranicy przekroczyła wówczas 36,6 mln. Rekordowe okazały się także przychody z turystyki – 17,7 mld euro (11,2 proc. PKB), czyli ponad czterokrotnie więcej niż ledwie 25 lat wcześniej” – wylicza Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
Pandemia odebrała 75 proc.
W 2020 wpływy przedsiębiorców z branży turystycznej gwałtownie spadły z powodu pandemii Covid-19: z 17,7 mld euro (2019) pozostało tylko 4,3 mld dolarów. Oznacza to drastyczny, 75 proc. spadek. Nie mogło jednak być inaczej, skoro liczba obcokrajowców wybierających wypoczynek w Grecji nagle, z roku na rok spadła z 36,6 do 8,2 mln. WorldData.Info podaje, że każdy pobyt turysty z zagranicy w minionych kilku latach wiązał się z pozostawieniem w Grecji blisko 800 euro.
Dane Banku Grecji pokazują, że już w 2022 r. zagraniczni turyści tłumnie wrócili do Hellady. Statystyka przychodów nawiązała do rekordów z 2019: 17,2 mld euro, a liczba turystycznych pobytów znów przekroczyła 31 mln.
Pierwsza połowa 2023 zapowiadała kolejny rekord. Niewykluczone zresztą, że finalne dane okażą się budujące. Niemniej jednak w lipcu wakacyjną sielankę przerwała plaga potężnych pożarów. Akcje gaśnicze bardzo utrudniała im pogoda, czyli 40 stopniowe upały i porywiste wiatry. Walkę z ogniem równocześnie toczyli strażacy w Chorwacji, Portugalii czy we Włoszech, gdzie temperatury także osiągały nawet 45-46 st. Celsjusza.
Najgorętsze tygodnie w historii ziemi i widmo zmian na turystycznej mapie Europy
„Wprawdzie pojedyncza fala pożarów w popularnym turystycznym regionie może wywołać ogromne szkody, ale z reguły długoterminowo, w perspektywie np. 10 lat, nie doprowadza do trwałych spadków liczby gości. Poważniejszym problem wydają się w tym kontekście zmiany klimatyczne. Skrajne upały już stają stałym elementem letnich miesięcy na południu Europy. Wraz z tym nawracającym problemem mogą okazać się wdzierające się o miejscowości i paraliżujące ruch turystyczny pożary lasów i upraw” – wyjaśnia Robert Błaszczyk z Cinkciarz.pl.
„W najbliższych latach pogoda może wyraźnie ograniczyć atrakcyjność Grecji i innych państw południa Europy jako turystycznych destynacji. Takie tendencje już uwzględnia w swoich prognozach agencja ratingowa Moody’s, wiedząc, jak mocne i negatywne konsekwencje gospodarcze może pociągnąć za sobą ew. kryzys branży turystycznej i firm z tego sektora w basenie Morza Śródziemnego. Goście z zagranicy będą tu przyjeżdżać wiosną czy jesienią, ale już niekoniecznie latem, gdy są wakacje i najwięcej urlopowiczów szuka sobie optymalnego miejsca do wypoczynku” – dodaje Robert Błaszczyk.
Parlament Europejski już w 2016 na mapie klimatycznych zagrożeń dla południa Europy wymieniał m.in.: większe ryzyko pożarów i suszy, wzrost liczby zgonów z powodu upałów, spadek liczby turystów latem, powiększający się zakres obszarów, na których ludzie mogą zarazić się chorobami przenoszonymi przez owady.
Te prognozy sprzed siedmiu lat zdają się teraz potwierdzać. W ramach C3S, jednej z usług świadczonych w ramach unijnego programu obserwacji i monitorowania Ziemi Copernicus, możemy dowiedzieć się, że już przed rokiem skrajne upały w Europie miały zabić ponad 60 tys. osób. Istnieje prawdopodobieństwo, że ofiar zmian klimatycznych będzie przybywać. Czerwiec i pierwsza połowa lipca 2023 roku okazały się bowiem najcieplejszym okresem w historii całego globu. 7 lipca odnotowano także jednodniowy rekord, gdy globalna temp. przekroczyła 17,23 st. Celsjusza, bijąc odczyt 17,18 sprzed ledwie kilku dni.
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Złoty Certyfikat POT 2024 dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego
Polska Organizacja Turystyczna po raz 21. uhonorowała najlepsze atrakcje turystyczne w…
0 Komentarzy2 Minuty
22 listopada 2024
„Widzimy się w Sopocie” – nowa kampania promująca jesienno-zimowe atrakcje miasta
Pod hasłem „Widzimy się w Sopocie” rozpoczęła się kampania promocyjna, której celem jest…
0 Komentarzy3 Minuty
22 listopada 2024
Ryanair i ESN: 10 proc. zniżki oraz darmowy bagaż dla europejskich studentów
Ryanair ogłosił kontynuację współpracy z Erasmus Student Network. Dzięki partnerstwu,…
0 Komentarzy1 Minuty
22 listopada 2024
Sezon letni nad Bałtykiem: 13,2 proc. więcej turystów niż rok wcześniej
Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że turystyka w Polsce, a szczególnie…
0 Komentarzy4 Minuty
21 listopada 2024
Joanna Wiśniewska nową dyrektorką sprzedaży i marketingu w Exim Tours
Biuro podróży Exim Tours ma nową dyrektorkę sprzedaży i marketingu. Od listopada funkcję…
0 Komentarzy1 Minuty
20 listopada 2024
Ryanair uruchamia promocje na Cyber Week 2024
Od 25 listopada do 2 grudnia Ryanair zaprasza na największą wyprzedaż roku w ramach Cyber…
0 Komentarzy1 Minuty
20 listopada 2024
Katowice Airport: Wizz Air uruchamia loty do Madrytu, Agadiru, Pizy i Kiszyniowa
Wizz Air ogłosił cztery nowe kierunki, które będzie realizował w 2025 roku z lotniska w…
0 Komentarzy2 Minuty
20 listopada 2024
Hotel HP Park Plaza we Wrocławiu świętuje swoje 25-lecie
Hotel HP Park Plaza we Wrocławiu świętował jubileusz 25-lecia swojej działalności.…
0 Komentarzy1 Minuty
19 listopada 2024
Podróż w rytmie slow – Mołdawia na Targach ITTF Warsaw
Mołdawianie mówią, że gościnność to ich drugie imię, dlatego każdy, kto odwiedzi ten…
0 Komentarzy8 Minuty