Założenia ustawy dla hotelarzy i przewodników turystycznych. Ma być bezpieczniej i bez nadużyć
Założenia projektu ustawy, która docelowo będzie regulowała obszar hotelarstwa oraz pilotażu i przewodnictwa turystycznego zostały przedstawione podczas X Forum Promocji Turystycznej przez Dominika Borka, dyrektora departamentu turystyki MSiT. Poruszone zostały też tematy związane z promocją. Wyjaśniono, które kwestie z nią związane powinny zostać uregulowane w przepisach i które znalazły się w projekcie założeń. Ustawa roboczo będzie nosiła tytuł „O rodzajach usług turystycznych”.
Poprzez nowelizację ustawy w zakresie usług hotelarskich zakłada się prowadzenie ewidencji:
- obiektów hotelowych i kempingów (campingów) na poziomie województwa oraz
- turystycznych obiektów noclegowych i pól biwakowych/namiotowych na poziomie gminy
Mają one być prowadzone w ramach Centralnego Wykazu Obiektów Zakwaterowania – narzędzia informatycznego zapewnianego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
„Będzie on miał szerszy zakres podmiotowy po to, aby wszystkie urzędy gminy w tym narzędziu informatycznym prowadziły wykazy swojej ewidencji obiektów hotelarskich. W ten sposób ma zostać zapewniona możliwość dostępu w jednym miejscu do informacji o całej legalnej działającej bazie usług zakwaterowania w Polsce dla konsumentów” – wyjaśnił Dominik Borek.
Każdy turystyczny obiekt zakwaterowania, w którym są świadczone usługi będzie zobligowany do obowiązkowego posiadania regulaminu porządkowego, a w szczególności przepisu dotyczącego zapewnienia bezpieczeństwa małoletnim (przeciwdziałający wykorzystywaniu seksualnemu dzieci). Rada gminy mogłaby określić w drodze uchwały na terenie swojej właściwości dodatkowe warunki, które regulamin porządkowy musi zawierać.
Nowe kary za nielegalne używanie nazwy hotel
Planowane jest także wprowadzenie wysokich kar administracyjnych za naruszanie przepisów ustawy. W głównej mierze chodzi o używanie oznaczeń zastrzeżonych dla obiektów świadczących usługi zakwaterowania (np. hotel, motel, pensjonat) w celach marketingowych i reklamowych, wprowadzając klienta w błąd . Chcąc zapewnić branży dostateczną ochronę mają zostać wprowadzone wysokie kary administracyjne, które będą wydawane na podstawie decyzji administracyjnych.
„Dochód z takiej kary będzie stanowił przychód własny gminy albo urzędu marszałkowskiego. Będzie to zależne od tego, na jakim poziomie ta decyzja będzie wydana. Kary mają być odstraszające: w wysokości około 10 tys. złotych za używanie w sposób nielegalny nazwy chronionej i wprowadzania klienta w błąd” – poinformował Dominik Borek.
Przewidywane korzyści to m.in.: ujednolicenie praktyki rynkowej w zakresie nazewnictwa i ochrony prawnej; ujednolicenie nazewnictwa z występującym w innych przepisach prawa: Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), terminologii Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ustawie Prawo budowlane. Projekt ma zakładać również zwiększenie prestiżu obiektów kategoryzowanych. Dotyczyć ma to wyłącznie czterech rodzajów obiektów, które miałyby podlegać kategoryzacji (hotele, motele, pensjonaty i kempingi).
„Chodzi także o danie możliwości ograniczenia rażących działań stosowanych przez platformy rezerwacyjne. Te będą mogły tylko i wyłącznie udostępniać na swoich stronach każdy obiekt będący w centralnym wykazie obiektów zakwaterowania. W innym przypadku będzie, to podlegało karom administracyjnym” – wyjaśnił Dominik Borek.
Głównymi celami wprowadzenia zmian jest wzmocnienie ochrony konsumenta oraz wyeliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych w obszarze usług zakwaterowania.
Przewodnik turystyczny – miejski i terenowy
Nie przewiduje się w zakresie przewodnictwa turystycznego większych zmian poza faktem związanym z możliwością, aby to jednostki samorządu terytorialnego określały pewnego rodzaju wymogi formalne do osób, które mogą ten zawód wykonywać. Proponuje się wprowadzenie możliwości sprawdzania niezbędnej wiedzy i umiejętności przewodników miejskich w przepisach prawa miejscowego.
„Chodzi o to, aby podobnie jak w branży taksówkarskiej była możliwość egzaminowania przewodników turystycznych miejskich czy też terenowych, pracujących w danym miejscu” – powiedział Dominik Borek.
Zmieni się też sposób dojścia do zawodu przewodnika górskiego. Zakłada się utrzymanie zawodu „przewodnik górski” jako zawodu regulowanego, z uwagi na fakt, że jest to zawód z obszaru bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.
- Przewodnik górski – sudecki, beskidzki i tatrzański
- Przewodnik wysokogórski – w ew. podziale na dwie grupy
Ministerstwo przewiduje też utworzenie nowego zawodu międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego i przewodnika wysokogórskiego tatrzańskiego.
Promocja turystyczna
Założenia ustawy jak i samego jej projektu mają uregulować kwestię promocji turystycznej. Nie ma też potrzeby tworzenia od początku ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej. Należy ją jedynie znowelizować.
Chodzi między innymi o uaktualnienia zadań, które mają wykonywać LOT-y i ROT-y. Część członków Rady Ekspertów działającej przy ministrze właściwym do spraw turystyki zaproponowała już zmiany w tym temacie.
„W tym obszarze przewidywane jest także wprowadzenie opłaty pobytowej. Miałaby zostać przypisana do pobytu i od niego miałaby być naliczana. Następnie do opracowania jest kwestia dystrybucji tej opłaty. W jakim zakresie oraz stopniu ma trafiać do organizacji turystycznych, a w jakim zakresie do jednostek samorządu terytorialnego? Tematy te mają zostać przedyskutowane z ekspertami pod koniec maja” – dodał Dominik Borek.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
1000 lat tradycji w jednym miejscu. Gniezno zaprasza turystów na obchody jubileuszu
W roku 2025 obchodzimy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na…
0 Komentarzy6 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
10 stycznia 2025
Zarząd TOO w nowym składzie
9 stycznia 2025 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Turystycznej…
0 Komentarzy1 Minuty
10 stycznia 2025
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki wylicytujemy 16 przedmiotów
Skok ze spadochronem, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i innych zawodników…
0 Komentarzy2 Minuty
10 stycznia 2025
Trzy noclegi w wiosce Hobbitów – Olympos Village w Turcji będą do wylicytowania w trakcie IV Gali Waszej Turystyki
10 stycznia odbędzie się czwarta edycja Gali Waszej Turystyki, podczas której…
0 Komentarzy1 Minuty
9 stycznia 2025
MerlinX Partnerem IV Gali Waszej Turystyki
W trakcie IV Gali Waszej Turystyki, podczas której zostaną wręczone nagrody dla 100…
0 Komentarzy1 Minuty