Czarna lista linii lotniczych
Komisja Europejska po raz dwudziesty drugi zaktualizowała europejski wykaz przewoźników lotniczych podlegających zakazowi wykonywania lub ograniczeniom w wykonywaniu przewozów na terytorium Unii Europejskiej, zwany powszechnie unijnym wykazem bezpieczeństwa lotniczego.
Na podstawie informacji dotyczących bezpieczeństwa z różnych źródeł i wysłuchawszy zarówno nepalskich władz lotniczych, jak również wielu nepalskich przewoźników, Komisja zadecydowała o umieszczeniu wszystkich przewoźników lotniczych z Nepalu w unijnym wykazie bezpieczeństwa lotniczego.
Jak stwierdził Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za transport: „Obecna sytuacja w Nepalu w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego nie pozostawia nam innego wyboru niż wpisanie wszystkich nepalskich przewoźników lotniczych na tzw. czarną listę. Mamy nadzieję, że zakaz ten wspomoże działania władz lotniczych na rzecz poprawy bezpieczeństwa lotniczego. Zwróciłem się już do Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego o opracowanie projektu wsparcia bezpieczeństwa lotniczego w Nepalu. Z drugiej strony — cieszę się, że mogę jednocześnie odnotować dalsze postępy w zakresie bezpieczeństwa, szczególnie na Filipinach, w Sudanie i Zambii. Wszystkie wymienione kraje, jak również szereg innych państw, w których poziom bezpieczeństwa ulega stopniowej poprawie, figurują obecnie w wykazie, ale jestem przekonany, że na pozytywne decyzje nie trzeba będzie długo czekać – o ile obecny właściwy trend się utrzyma.”
W wyniku zakazu, jakim objęto nepalskich przewoźników, nie mogą oni obsługiwać lotów do UE ani na jej terytorium. Ponadto na europejskich operatorach i biurach podróży spoczywa obowiązek poinformowania podróżujących do Nepalu Europejczyków o tym, że przysługuje im prawo do zwrotu kosztów rezerwacji na loty linii lotniczych z Nepalu, gdyby zdecydowali się z nich nie korzystać.
Niezależnie prowadzone są konsultacje z libijskim urzędem lotnictwa cywilnego. Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE pragnie zauważyć, że, odnotowując poczynione postępy, doszedł jednak do porozumienia z organami lotnictwa cywilnego Libii w sprawie konieczności utrzymania dobrowolnego wstrzymania lotów do UE, wprowadzonego od czasu rewolucji w Libii przez wszystkich przewoźników lotniczych, którym wydano koncesje w tym kraju. Wdrażanie tych ograniczeń będzie nadal ściśle monitorowane przez Komisję oraz unijny Komitet ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.
Unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego zaktualizowano również w wymiarze technicznym, w szczególności w wyniku usunięcia niektórych przewoźników lotniczych, którzy zaprzestali działalności, i uwzględnienia nowych, niedawno powstałych w krajach objętych zakazem. Są to: Kirgistan, Kazachstan, Indonezja i Mozambik.
Podstawą decyzji Komisji była jednomyślna opinia Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE, obradującego w dniach 19-21 listopada 2013 r. W skład unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wchodzą eksperci ds. bezpieczeństwa z 28 państw członkowskich UE oraz przedstawiciele Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Decyzja Komisji została również pozytywnie zaopiniowana przez Parlament Europejski i Radę Ministrów.
Zaktualizowany europejski wykaz bezpieczeństwa lotniczego obejmuje wszystkich przewoźników lotniczych posiadających certyfikaty wydane w następujących 21 państwach (łącznie 295 przewoźników podlegających całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej): Afganistan, Angola, Benin, Dżibuti, Erytrea, Filipiny (z wyjątkiem jednego przewoźnika), Gabon (z wyjątkiem trzech przewoźników, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Gwinea Równikowa, Indonezja (z wyjątkiem pięciu przewoźników), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Kirgistan, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Liberia, Mozambik, Nepal, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia. Wykaz obejmuje również dwóch indywidualnych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu oraz Meridian Airways z Ghany. W sumie w wykazie figuruje 297 linii lotniczych.
Wykaz obejmuje także 10 przewoźników lotniczych podlegających ograniczeniom w wykonywaniu przewozów, którym w związku z tym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ryanair oferuje 20 mln miejsc z Polski w 2025 roku
Ryanair ogłosił rekordowy letni rozkład oferując ponad 20 mln miejsc na ponad 300 trasach…
0 Komentarzy2 Minuty
21 stycznia 2025
Ryanair połączy Katowice z Dubrownikiem
Ryanair uruchomi nowe połączenie z katowickiego lotniska – od 31 marca 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
20 stycznia 2025
PLL LOT wprowadzają nowe rozwiązania dla podróżnych
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzają nowe udogodnienia, które ułatwią planowanie…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2025
Enter Air otwiera bazę techniczną w Katowice Airport
Enter Air Services, spółka zależna największego polskiego przewoźnika czarterowego,…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2025
Rekordowy rok na lotnisku w Jasionce. Ponad 1,1 mln pasażerów obsłużonych w 2024
Dokładnie 1 145 257 pasażerów obsłużyło w 2024 roku lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce.…
0 Komentarzy2 Minuty
20 stycznia 2025
Podróżuj teraz, zapłać później. LOT wprowadza płatności odroczone z PayPo
Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczęły współpracę z PayPo. Od teraz podróżujący mogą…
0 Komentarzy3 Minuty
17 stycznia 2025
Wizz Air: 71 proc. pasażerów wierzy w potencjał SAF
Wizz Air, Airbus, a także Moeve i lotnisko Charleroi poinformowały o pomyślnym…
0 Komentarzy6 Minuty
16 stycznia 2025
Ryanair uruchamia loty z Lublina do Barcelony
Ryanair poinformował o letnim rozkładzie lotów na sezon 2025, obejmującym pięć kierunków,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 stycznia 2025
Innowacyjna współpraca Coigdzie i Jakdojade. Nowe partnerstwo ułatwi planowanie czasu
Platforma Coigdzie.pl nawiązała strategiczną współpracę z Jakdojade. Dzięki temu…
0 Komentarzy3 Minuty