Czekoladowa Kolonia

archiwum Muzeum Czekolady w Kolonii

Trzy kondygnacje nowoczesnego budynku poświęcono czekoladzie. Jest tutaj nawet Czekoladowe Kino. Muzeum Czekolady w Kolonii to raj dla łasuchów.

Schokoladenmuseum znajduje się kilkaset metrów od najsłynniejszej budowli Kolonii – gotyckiej katedry. Miłośnikom słodkości zwiedzanie Muzeum Czekolady zajmuje więcej czasu niż podziwianie jednego z najważniejszych kościołów w Niemczech.

Muzeum składa się z trzech części. W pierwszej zostajemy zbombardowani masą informacji na temat uprawy kakao, liczb i statystyk, importu kakao, produkcji czekolady i ilości spożywania jej w poszczególnych krajach. W gablotach możemy obejrzeć najprzeróżniejsze przykłady opakowań czekolady, tabliczek mniejszych i dużych. Sąsiadują one z książkami o czekoladzie i jej powstawaniu a także kosmetyki i… wino czekoladowe.
W drugiej części możemy poczuć się, jak w fabryce czekolady. Tutaj najważniejszymi eksponatami są maszyny do produkcji. Nie stoją one jednak bezczynnie. Możemy więc obserwować jak powstają tabliczki czekolady (te same, które dostajemy razem z biletem, co więcej możemy spróbować swoich sił w komponowaniu przepisu na własną czekoladę i potem spróbować efektu. Czekolady produkowane przez fachowców możemy kupić od razu w tej części lub w dużym sklepie na poziomie pierwszym muzeum.

Trzy tysiące lat historii

Trzecia część budynku to kolekcja przedmiotów, naczyń do przechowywana czekolady jej picia. Najstarsze eksponaty pochodzą z epoki Majów, ale najwięcej jest przedmiotów z ostatnich dwóch wieków (znowu opakowania po czekoladzie, filiżanki porcelanowe, pojemniczki, miseczki. Historia czekolady liczy już ponad trzy tysiące lat.

Muzeum to nie tylko sale wystawowe, ale także sklep, restauracja i tarasy widokowe.

Na miejscu możemy spróbować czekolady na gorąco w kilkunastu smakach (od bardzo słodkich do bardzo pikantnych).

W Czekoladowym Kinie dobywały i odbywają się premiery największych hitów kinowych.

Żeby się nie zasłodzić całkowicie, trzeba z tego muzeum kiedyś wyjść. I wtedy abolutnym minimum, a jednocześnie punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest wspomniana katedra.

Katedra

A jest to kościół niezwykły i symbol miasta. Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny, której wysokość liczy 157,38 metra, przez kilka lat katedra była najwyższą budowlą świata. Ukończono ją dopiero w 1880 roku (po sześciuset latach od rozpoczęcia budowy) ale cztery lata później najwyższą budowlą świata został obelisk Waszyngtona (169, 29 m) a po następnych sześciu latach katedra w Ulm została najwyższym budynkiem na świecie (161,53 m). Kolońska katedra pozostaje najwyższym katolickim kościołem na świecie.

Powstała w miejscu, gdzie na początku naszej ery istniał obóz rzymska świątynia. Tutaj urodziła się Agrypina, późniejsza żona cesarza Klaudiusza i matka cesarza Nerona. W 50 roku nazwała obóz Colonia Claudia Ara Agrippinensium i nadała mu prawa miejskie. Biskupstwo kolońskiej powstało w 313 roku.

W XII wieku do miasta trafiły wykradzione orzechowy posąg Madonny (Madonna Mediolańska) i relikwie Trzech Króli Kolonia stałą się jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Europie. Była też miastem świętym. Przyszła więc pora na zbudowanie kościoła godnego tak ważnego i bogatego miasta. Budowa zaczęła się w 1248 roku a pierwszym budowniczym katedry był Gerhard von Rile. Prezbiterium budowano 74 lata ale dopiero w 1410 roku jedna z wież osiągnęła wysokość drugiego piętra. W 1510 roku budowę przerwano z powodu braku funduszy. Po ponad trzech wiekach, w 1842 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV wmurował kamień węgielny pod dalszą budowę. Ukończono ja po kolejnych 36 latach.

Katedra została prawie całkowicie zniszczona podczas I wojny światowej. Po wielu latach odbudowy w 1996 roku kolońska katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oprócz tytułu najwyższego katolickiego kościoła świata, katedra w Kolonii może się także pochwalić największym na świecie bijącym dzwonem – to ważący 24 tony Dzwon św. Piotra (St. Petersglocke) zwany Grubym Piotrem.

Wnętrze

Najważniejszym elementem wewnątrz katedry jest Relikwiarz Trzech Króli z drewna dębowego pokrytego złotą, srebrną i miedzianą blachą. Figury odlane są ze srebra. Wymiary relikwiarza wynoszą 110x153x220 cm.
Warto także obejrzeć bogato zdobione stalle (104), w tym przeznaczoną dla papieża. Na chórze i w kaplicach można podziwiać freski a w kaplicy Św. Krzyża ponad dwumetrowy krucyfiks Gerona, z epoki romańskiej.
Obok ołtarza Trzech Króli stoi wspomniana Madonna Mediolańska.
Główna nawa ma wysokość ponad 3 metrów, boczne – ponad 19 metrów. Powierzchniia kościoła wynosi 7914 metrów kwadratowych a powierzchnia okien – 10 000 metrów kwadratowych. Kubatura to 407 000 metrów sześciennych. Katedrę odwiedza pond 6 mln osób rocznie.

www.schokoladenmuseum.de