Czerwcowy weekend w ośrodkach PKL

Wszystkie kolejki PKL już działają
Kolejka gondolowa na Jaworzynę/fot. archiwum PKL

Promocyjne ceny wjazdu kolejami na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Butorowy Wierch, doskonale przygotowane trasy rowerowe czy przysmaki serwowane w restauracjach – to tylko niektóre elementy oferty PKL, które czekają na turystów.

Na Kasprowy Wierch rano i po południu taniej

Od 11 czerwca na Kasprowy Wierch rano i po południu wyjedziemy koleją PKL w nowych, promocyjnych cenach.

Patryk Białokozowicz z zarządu Polskich Kolei Linowych, powiedział: „Oferta dotyczy przedsprzedaży prowadzonej w naszym sklepie internetowym na stronie www.pkl.pl . Kupując z wyprzedzeniem bilety w sklepie internetowym PKL można prosto zaplanować wycieczkę koleją linową na Kasprowy Wierch, który zarówno o świcie jak i o zachodzie słońca prezentuje się wyjątkowo imponująco. Zawsze zachęcamy do kupowania biletów na koleje w ośrodkach PKL właśnie w internecie, bo to gwarantuje wjazd o określonej godzinie danego dnia. W obecnej sytuacji epidemicznej jest to szczególnie istotne, byśmy mogli zadbać wspólnie o zdrowie i myśleć tylko o urokach gór .”

Wszelkie informacje o tym jak prosto kupić bilety na podróż na Kasprowy Wierch znajdują się w zakładce ProstoNaKasprowy.pl na stronie Polskich Kolei Linowych. Na szczycie Kasprowego Wierchu warto zrobić zakupy w najwyżej położonym sklepie w Polsce, który oferuje oryginalne, bardzo dobrej jakości pamiątki z Tatr i zjeść obiad w najwyżej położonej w Polsce restauracji Poziom 1959.

Gubałówka

Przy dolnej stacji PKL Gubałówka można skorzystać z toru do tubbingu, czyli zjazdu na specjalnych oponach. Wizyta na Gubałówce to też doskonała okazja do niewymagającego spaceru pasmem Gubałowskim na Butorowy Wierch, skąd zjedziemy koleją krzesełkową PKL. Warto zakupić bilet łączony na obie koleje w cenie niższej od biletu tylko na wjazd i zjazd z Gubałówki.

Rowerem po górach

PKL wykorzystały czas przestoju spowodowanego pandemią między innymi na remont wszystkich tras rowerowych PKL Bike Parks. Osoby, które jeżdżąc na rowerze chcą poczuć przypływ adrenaliny powinny odwiedzić Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Znajdą tam trzy trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Najłatwiejsza z nich, czyli „Easy Line” po remoncie zyskała nowy, łagodniejszy początek trasy przy górnej stacji kolei. Ma długość prawie czterech kilometrów i w całości prowadzi przez las. Na szczyt można wjechać na rowerze lub z rowerem korzystając z kolei linowo – terenowej PKL Góra Żar. Swój początek ma też tam jedyna w Polsce prawdziwa trasa typu „AirLine” wyposażona w liczne przeszkody oraz najtrudniejsza „Downhill” z wieloma ciasnymi zakrętami. Wraz z trasami ruszyła też wypożyczalnia.

Wyremontowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności znajdziemy także w Zawoi w ośrodku PKL Mosorny Groń. Po wjeździe koleją swoją przygodę na PKL Bike Parks można kontynuować na kompleksie tras Babia Góra Trails. To 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych wokół Mosornego Gronia, które umożliwiają rowerową rekreację.

Mali Zdobywcy na Palenicy

Od 11 czerwca na całe rodziny czeka na także edukacyjny szlak Małych Zdobywców Gór na Palenicy w Szczawnicy. Na rozległym terenie przy górnej stacji ośrodka PKL po raz kolejny z bliska będzie się można przyjrzeć się między innymi rysiowi, salamandrze i innym realistycznym figurom dzikich zwierząt, które występują na tych terenach. Ścieżka została zaplanowana tak, by chodząc po górach najmłodsi mogli jednocześnie dowiadywać się ciekawych informacji o parku narodowym, zwierzętach i roślinności i nabierać chęci do kolejnych wypraw. Przy dolnej stacji ośrodka PKL w Palenicy dzieci otrzymają bezpłatną książeczkę wydrukowaną na ekologicznym papierze, w której znajdą mapę ścieżki edukacyjnej z zaznaczonymi na niej atrakcjami, a także krzyżówkami, zagadkami i ciekawostkami dotyczącymi zwierząt oraz roślin, które spotkają na swojej drodze.

Krynica Zdrój – podróż w czasie i piękne widoki

Liczne atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych oferuje ośrodek PKL Góra Parkowa w Krynicy Zdroju. Przy górnej stacji kolei zlokalizowano kompleks Rajskich Ślizgawek, otwarty od wiosny do późnej jesieni. To kilka torów do jazdy na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych skrętach, gdzie poślizgają się razem z opiekunami. Dla szukających emocji – kręty tunel, a najodważniejsi z pewnością podejmą wyzwanie i skuszą się na przejazd trasą kamikadze.

Na wszystkich turystów, niezależnie od wieku czeka także „Wehikuł czasu”, czyli unikatowa instalacja łącząca ducha lat 30’ XX wieku z nowoczesnością. Każdy może usiąść na retro rowerach, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dla miłośników muzyki Jana Kiepury PKL przygotowały stylową, muzyczną ławkę, z której płyną dźwięki znanych i lubianych szlagierów sławnego tenora. Atrakcję wystawy stanowi także miniatura wagonu z Góry Parkowej. W jej wnętrzu funkcjonuje fotobudka, w której można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie na tle wybranej, starej fotografii z Krynicy.

Spędzający czerwcowy weekend w Krynicy Zdroju znajdą także kompleksową ofertę turystyczną na Jaworzynie Krynickiej. Na szczyt, który jest znakomitym punktem wyjściowym wycieczek pieszych i rowerowych można dostać się koleją gondolową. Przy górnej stacji kolei czeka Widokówka Cafe&Bar z niepowtarzalną atmosferą, dobrymi przekąskami i najpiękniejszymi widokami na pasmo Beskidu Sądeckiego, a nawet Bieszczad.