Czesi liczą zimą na turystów z Polski
Turystów z Polski odwiedzających Czechy zimą przybywa. W I kwartale 2015 w porównaniu do I kwartału 2014 zanotowano wzrost ruchu turystycznego z naszego kraju o 18,7 proc.
Polacy w Czechach spędzają przeciętnie blisko 4 dni i zatrzymują się głównie w hotelach trzygwiazdkowych.
Coraz więcej z nich korzysta ze świetnie przygotowanych tras dla narciarzy biegowych.
W Czechach znajduje się około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3 tysięcy kilometrów. Z najpopularniejszej z nich, tzw. Magistrali Izerskiej w czasie sezonu korzysta ponad pół miliona narciarzy.
W Karkonoszach znajduje się łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół. Biegaczom spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Špindlerovka na Labské pláně, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.
Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodek narciarski Hraběnka w Jilemnici albo w okolicach Rokytnice nad Jizerou czy Jánských Lázní.
Słynna Magistrala Karkonoska mierzy dziewięćdziesiąt kilometrów perfekcyjnie przygotowanych i oznaczonych tras, ma swój początek w Harrachovie
Z kolei w Górach Izerskich, zwanych „Mekką” narciarzy biegowych, do dyspozycji biegaczy jest 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej. Na Magistralę Izerską można wyruszyć na przykład z Bedřichova. Ale można wybrać także krótszą trasę i włączyć się w innym miejscu, w takich miejscowościach jak na przykład Oldřichov w Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný albo Martinské údolí w Kořenově. Do najpiękniejszych części tej trasy zaliczane są przede wszystkim okolice Kristiánova, Nových Luk i Jizerky.
Idealnym punktem wypadowym jest na przykład Smědava, do której można dojechać samochodem albo na biegówkach z Harrachova. Trasa o długości 14 kilometrów z Harrachova od początku prowadzi przez jeden z najpiękniejszych odcinków koło romantycznej osady Jizerka i wzdłuż rzeki Jizery przez Mořinu i Promenádní, gdzie z pewnością warto obejrzeć także umocnienia granicy z czasów wojny. Po przybyciu do Smědavy warto zrobić sobie przyjemność i zjeść coś dobrego w tutejszym schronisku górskim, które stoi w tym miejscu już ponad 200 lat.
Ze Smědavy można skierować się na przykład do Bedřichova, po 14 kilometrowej trasie, która najpierw okrąża drugą pod względem wysokości górę całego pogórza, Jizerę, z przylegającą do niej puszczą. Potem można przejechać przez rezerwat Na Čihadle, Kristiánov i Novou Louku aż do Bedřichova.
Prawdziwym rajem dla amatorów biegówek jest region Wysoczyzna (Vysočina). Utrzymywane trasy znajdziemy przede wszystkim w okolicach Gór Žďárskich (Žďárské vrchy). Najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego jest Nové Město na Moravě.
Na Morawach Pólnoicnychtrudniejsze trasy wiodą na grzbiet Beskidów i Jesioników. Aby przemierzyć całą Magistralę Jesioników, trzeba pokonać prawie 60 kilometrów przez pogórze Jesioników.
Najlepiej wyruszyć z Ramzovskiego sedla na Šerák, z różnicą poziomów prawie 600 metrów. Jeżeli nie czujecie się na siłach, to warto skorzystać z kolejki linowej z Ramzovéj. Trasa prowadzi dalej na szczyt Keprníka, z którego roztacza się piękny widok od razu na trzy czeskie pogórza –Jesioniki, Karkonosze i Beskidy. Następnie czeka nas zjazd do Červenohorskiego sedla.
W Jesionikach jest takže sporo łatwiejszych, dobrze utrzymanych tras biegowych Jedną z najłatwiejszych jest trasa ośmiokilometrowa, prowadząca z Červenohorskiego sedla na Červeną horę. Trasa jest bardzo ciekawa. Wystarczy wejść na szczyt Červenej hory i rozejrzeć się po okolicy. Można stąd zobaczyć całe Jesioniki, Pradziada, Śnieżnik Kralicki Jeseníky, Praděd, Kralický Sněžník i jeden z najoryginalniejszych zabytków techniki w Republice Czeskiej – elektrownię szczytowo-pompową Dlouhé Stráně.
Trasa, po której można dotrzeć na najwyższy szczyt Jesioników – Pradziad, jest średnio trudną trasą o długości 12 kilometrów, prowadzącą z Ovčárny do Koutů nad Desnou.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty