Cztery powody, by odwiedzić Wrocław zimą

www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

Jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, możliwości aktywnego spędzenia czasu i sylwestrowa zabawa na pięknym rynku staromiejskim – wszystko to czeka na tych, którzy zdecydują się na zimowy wypad do Wrocławia.

Zima to doskonały czas na wypady do dużych miast, a w szczególności do tych, które dopilnowały, by ich goście nie mieli szans na nudę. Do takich właśnie aglomeracji należy stolica Dolnego Śląska, która zimą obfituje w atrakcje. W poniższym zestawieniu znajdziecie niektóre z nich.

1. Jarmark Bożonarodzeniowy

Moc atrakcji, niespodzianek, kulinarne specjały, rękodzieło, biżuteria, koncerty – warto się pospieszyć, bo to ostatnie dni, by odwiedzić wrocławski jarmark! Tylko do 22 grudnia na Rynku, Placu Solnym, ul. Świdnickiej i ul. Oławskiej działa ten jeden z najpiękniejszych europejskich przedświątecznych targów.

Jarmark to przede wszystkim okazja, by dobrze zjeść. Pośród smaków i aromatów znajdziemy alzackie podpłomyki flammkuchen, turecką baklavę, czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą czy węgierskie wędliny: pikantne, wędzone kiełbasy paprykowe albo tradycyjny boczek „kolozsvári” oraz specjały kuchni polskiej: szaszłyki, golonki, bigos, rogale świętomarcińskie, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnicę. Ponadto na straganach królują także dania z grilla, pieczone kasztany, aromatyczne przyprawy, tradycyjne wędliny, węgierskie langosze czy miody albo austriackie sery.

Co jeszcze czeka na nas na jarmarku? Wyroby rękodzieła, wśród których nowością są: ceramika z Ukrainy, własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne z ekologicznych materiałów, a także tradycyjne rzeźby, szkatułki, czy instrumenty muzyczne z dalekiej Tajlandii lub wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki.  

Ponadto, przy wrocławskiej choince tradycyjnie zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza.

2. Zabawa sylwestrowa na rynku

Po świątecznym czasie wyciszenia czas na szaloną zabawę sylwestrową. W ramach tegorocznego Sylwestra Wrocławskiego organizowanego na rynku odbędzie się koncert odbędzie się pod hasłem „Kolory radości”. Zgodnie z ideą Sylwestra Wrocławskiego wystąpią przede wszystkim artyści wrocławscy. Nie zabraknie jednak gości, którzy są związani z tym miastem. 

Podczas koncertu zagrają m.in.: Lech Janerka – niekwestionowany lider wrocławskiej sceny muzycznej i Conga Line – jeden z najbardziej tanecznych, żywiołowych i radosnych wrocławskich zespołów. Wystąpią również: Natalia Sikora w repertuarze Janis Joplin, Kozak System – jeden z najlepszych zespołów muzycznych z Ukrainy oraz Afromental (w składzie są wrocławianie: Tomek Torres, Bartek Śniadecki). 

W Nowym Roku Wrocław chce radośnie wejść w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego Główny punkt repertuarowy sylwestrowego koncertu to muzyczna podróż przez polskie radosne przeboje 100-lecia. Wszystkie utwory zagrane będą w nowoczesnych, popowo-rockowych aranżacjach Adama Lepki. Wokalistom towarzyszyć będzie grająca na żywo orkiestra.

3. Wrocław na sportowo

Energię i nadprogramowe poświąteczne kilogramy można spożytkować także w inny sposób, np. podczas biegów sylwestrowych i karnawałowych, których oferta jest we Wrocławiu i okolicach bardzo bogata.

Na szczególną uwagę zasługuje trzecia edycja Biegu Karnawałowego, który odbędzie się 27 stycznia 2018 r. Start i meta spod Hotelu GEM, gdzie będzie można w kolorowym noworocznym towarzystwie sprawdzić swoją zimową kondycję na dystansie 10 km. Imprezie biegowej towarzyszyć będzie konkurs na najlepsze karnawałowe przebranie.

Uwieńczeniem biegu, poza nagrodami w poszczególnych klasyfikacjach, będzie dla każdego odlewany medal oraz maska w pakiecie startowym. Uczestnicy zawodów będą mogli skorzystać z bezpłatnie udostępnionej sauny.

Świetną okazją do spędzenia czasu wspólnie z rodziną jest również wyjście na łyżwy, a lodowisk we Wrocławiu nie brakuje. Poślizgać można się aż w czterech miejscach, w tym trzech pod dachem. Zimą 2017/2018 dla chętnych czynne będą lodowiska: Spiska, Wejherowska (Hala Orbita), Brücknera oraz Hala Stulecia.

4. Wrocław dla najmłodszych

Zimowy Wrocław obfituje również w atrakcje dla najmłodszych. W ramach akcji „Ferie we Wrocławiu” część muzeów i obiektów przygotowała specjalną ofertę dla dzieci. Przewidziano różnego rodzaju animacje, warsztaty i zajęcia sportowe. Wśród obiektów biorących udział w akcji znalazły się: Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Współczesne, CRZ Krzywy Komin, Centrum Poznawcze Hali Stulecia i wiele innych. 

Na oficjalnej stronie miasta znaleźć można szczegółowy kalendarz zajęć

W atrakcje dla najmłodszych obfituje również Jarmark Bożonarodzeniowy. Obok Świątecznego Wiatraka stoi niezwykły domek, w którym przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych biorą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek. A w pobliżu “Domku Pod Krasnalem” parkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja.