Czy Świdnica ma szansę stać się turystyczną Krynicą?
Krynica Zdrój , dzięki odbywającym się tam dorocznych Forach Ekonomicznych, zyskała przydomek „polskiego Davos”. W ubiegłym roku, po sukcesie Kongresu Turystyki Polskiej, część środowiska zaczęła mówić o Świdnicy jako „turystycznej Krynicy”.
Władze miasta w osobie burmistrz Beaty Moskal-Słaniewskiej zadeklarowały pomoc i wsparcie przy organizowaniu cyklicznych spotkań szeroko rozumianej branży turystycznej.
W dniach 18-19 października odbyła się w Świdnicy konferencja pokongresowa „Innowacje na rynku turystycznym „Przedsiębiorstwo, samorząd, nauka.”
Z przyczyn oczywistych miała ona mniejszy rozmiar i zasięg niż ubiegłoroczny Kongres. Jednak liczba ponad 290 zarejestrowanych uczestników robi wrażenie.
Dominowali przedstawiciele samorządu terytorialnego, ROT-ów, LOT-ów, ITRP, Stowarzyszeń, firm i atrakcji turystycznych. Na dalszych miejscach uplasowali się przedstawiciele szkół, hoteli, gastronomii, biur podróży i mediów. W sposób naturalny przeważali reprezentanci Dolnego Śląska.
Nie do wszystkich dotarły informacje o konferencji – uczestników mogłoby być znacznie więcej, gdyby szerzej o niej informowano w środowisku turystycznym. Skromniejszy budżet narzucił jednak pewne ograniczenia – zrezygnowano z pomocy renomowanej firmy Symposium Cracoviense i całość przygotowań spadła na barki kilkorga pracowników Urzędu Miejskiego. Trzeba przyznać, że wyszli z tej próby zwycięsko.
Konferencję zainaugurowała prof. SGH w Warszawie Magdalena Kachniewska referatem programowym „Wyzwania innowacyjności rynku turystycznego”; kolejne wystąpienia dotyczyły żywotnych problemów ruchu turystycznego, gościnności usługowej i kształcenia kadr. Ciekawa była prezentacja prof. dr hab. Jacka Ruszkowskiego poświęcona współpracy transgranicznej i następujący po nim panel dyskusyjny prowadzony przez wykładowcę Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu Adama Karpińskiego o dobrych praktykach w rozwoju innowacyjności turystycznej oferty regionalnej.
Po obradach uroczysta gala i rozstrzygnięcie wyników plebiscytu redakcji Forum Biznesu: Przyjazna Gmina 2017, Produkt Turystyczny Roku 2017 i Usługa Turystyczna Roku 2017.
Następnego dnia uczestnicy konferencji mieli również możliwość uczestniczenia w wycieczkach studyjnych po Świdnicy i okolicach.
Na zakończenie można by podsumować, że odbyła się kolejna ciekawa i potrzebna konferencja, że dyskutowano o problemach żywotnych dla branży turystycznej i poruszono wiele ważkich tematów. Tak rzeczywiście było i na tym można by poprzestać.
Nasunęła mi się jednak pewna bardzo smutna refleksja.
Od wielu lat, mniej lub bardziej aktywnie, uczestniczę w różnego rodzaju tego typu gremiach. Trzeba przyznać, że prezentują coraz wyższy poziom merytoryczny i stwarzają niepowtarzalną okazję do wymiany poglądów, a nieraz konstruktywnych sporów, pomiędzy przedstawicielami branży, samorządów, środowisk naukowych i władzami turystycznymi.
Oczywiście, konferencja pokongresowa to nie to samo co kongres, ale w tym przypadku możemy mówić o pewnym symbolu. Świdnica ma szanse stać się „turystyczną Krynicą” i wielu z nas będzie ją w tych dążeniach wspierać.
Najbardziej powinny być tym zainteresowane polskie władze turystyczne, gdyż taki symbol podniósłby rangę tej niedostrzeganej i zaniedbywanej dziedziny gospodarki, podporządkowanej ministrowi sportu.
Ku mojemu i innych uczestników zaskoczeniu na konferencji nie pojawił się ani przedstawiciel ministerstwa sportu i turystyki, ani przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej. Niektórzy uczestnicy wręcz to zinterpretowali to jako pewien sygnał, a nawet też symbol.
Ja mam jednak nadzieję, że to tylko przypadek i zwykłe niedopatrzenie, spowodowane trwającym od 2 lat zamieszaniem kadrowym w obu instytucjach. Wierzę w to, że i nowy wiceminister ds. turystyki, i nowy prezes POT szybko wejdą w swoje obowiązki i wesprą przygotowania do kolejnego Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy, który nieoficjalnie zapowiedziano na rok 2019.
Jarek Szegidewicz
POWIĄZANE WPISY
5 listopada 2024
Turystyczna Organizacja Otwarta: „Pomoc MSiT to fikcja”
Po wrześniowej powodzi, która dotknęła Polskę, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło…
1 Komentarz7 Minuty
25 lipca 2024
Alicja Wójcik Gołębiowska: umowy Ryanair z partnerami sprzedażowymi w Polsce są w toku. Nadal weryfikujemy, kto i jak sprzedaje nasze bilety
Ryanair zapowiadał otwartość na współpracę z touroperatorami oraz agentami turystycznymi,…
1 Komentarz12 Minuty
1 marca 2024
Europ Assistance Polska podsumowuje ferie zimowe 2024
Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym roku mocno zdominowały je zagraniczne kierunki.…
0 Komentarzy3 Minuty
11 grudnia 2023
Silny złoty sprzyja wyjazdom zagranicznym
Końcówka 2023 roku może skłaniać do planowania zagranicznych wyjazdów. Wszystko dlatego,…
0 Komentarzy6 Minuty
4 lipca 2023
Andrzej Gut-Mostowy: chciałbym po wyborach odpowiadać za turystykę. Mam koncepcję, co robić dalej dla branży [WYWIAD]
"Nie jest wcale wykluczone, że po wyborach, w przypadku stworzenia rządu przez…
1 Komentarz20 Minuty
15 maja 2023
Branża czeka na spotkanie z UOKiK. Przepis „turystycznej” ustawy rozwiązuje problem z cenami? [OPINIA PRAWNA]
Branża chciałaby omówić z UOKiK zastrzeżenia do sposobu prezentowania dynamicznych cen w…
0 Komentarzy11 Minuty
7 września 2022
Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy
Odprzedawanie biletów Ryanair przez pośredników jest niezgodne z regulaminem przewoźnika,…
1 Komentarz14 Minuty
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty