Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Nie najlepiej ostatnio się dzieje w turystyce. W MSiT najpierw krótko (nieco ponad dwa miesiące) podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę była Dorota Dulińska. Zapowiadała w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl daleko idące zmiany zarówno w departamencie turystyki w resorcie, jak i POT (czytaj TUTAJ). Niestety 19 lutego 2016 roku zrezygnowała ze stanowiska.
26 kwietnia funkcję podsekretarza stanu objął Dawid Lasek. Urodził się w 1975 roku, od piętnastu lat pracuje w Euroregionie Karpackim, od dziewięciu jest jego wiceprezesem. Wcześnie współpracował z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie. W Euroregionie m.in. zajmował się budową marki Carpathia oraz promowaniem produktu Carpathia na rynku szwajcarskim, organizacją cyklicznego Alpejsko – Karpackie Forum Współpracy. W rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl przedstawił swoją wizję rozwoju turystyki: „Moją wizją jest aktywizacja podmiotów, organizacji i struktur także na poziomie lokalnym. Mam na myśli przede wszystkim Lokalne Organizacje Turystyczne i Lokalne Grupy Działania. Przyszedłem do MSiT z przekonaniem, że środowiska, które tworzą fundament piramidy turystycznej będą odgrywały najważniejszą rolę w rozwoju turystyki w Polsce w najbliższych latach.” (czytaj TUTAJ)
Lasek mocno przyspieszył prace na Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (zaczał on funkcjonować pod koniec ubiegłego roku) oraz nad nową ustawą o usługach turystycznych. Forsował projekt Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. Ten ostatni pomysł wciąż jest na etapie przygotowawczym, ale nie ulega wątpliwości, że bez zebrania funduszy (mowa była o 200 mln złotych) projekt przepadnie. Czy po odejściu Laska z resortu MSiT dalej będzie pracował nad Domek Marek Turystycznych? Najprawdopodobniej pomysł zostanie zarzucony lub odłożony.
O odejściu Laska z MSiT mówiono od dłuższego czasu. Według jednych źródeł chciał sam odejść, bo inaczej sobie wyobrażał pracę w MSiT. Lasek znany jest jako praktyk, w stolicy trzeba bawić się w politykę a więc ulegać wpływom partyjnym, rządowym, różnej maści doradców. Według innych źródeł, o jego odejściu zdecydował minister Bańka – od pewnego czasu ich zdania na temat przyszłości turystyki różniły się.
Nie lepsza sytuacja jest w Polskiej Organizacji Turystycznej. Najpierw następcą prezesa Rafała Szmytke został ceniony w branży Wojciech Fedyk. Nie przetrwał na stanowisku nawet roku. Z wyborem jego następcy nie było łatwo. Najpierw miał nim być Rafał Gucia (zrezygnował z powodów osobistych), potem prezesem POT został Marek Olszewski. Ten jednak nie może się “dorobić” zastępcy. Po odejściu Bartłomieja Walasa POT wciąż nie ma wiceprezesa a ostatni konkurs na to stanowisko został unieważniony.
Branża turystyczna w Polsce ma się dobrze, wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie rekordowy zarówno w turystyce wyjazdowej, jak i w przyjazdowej. Branża istnieje i rozwija się mimo przeszkód geopolitycznych, gospodarczych kryzysów. I pewnie przetrwa niezależnie od tego, kto zasiadać będzie na stołkach ministerialnych i prezesowskich. Jednak dla dobra turystyki dobrze byłoby, żeby i na tych stołkach sytuacja ustabilizowała się. W czerwcu do Sejmu trafi tekst nowej ustawy o usługach turystycznych, w tym jeszcze roku miał powstać projekt nowej ustawy o POT. To ważne ustawy dla branży turystycznej i każda zmiana na stanowiskach mających wpływ na legislację budzi obawy, czy kolejne mianowane osoby podołają wyzwaniom. Czy następcą Laska będzie fachowiec z turystyki czy człowiek wybrany po linii partyjnej? Zamiast pracy i skupienia się na konkretach będziemy w najbliższym czasie obserwowali wdrażanie się następcy w pracę resortu, wysłuchiwać będziemy o nowych pomysłach. Oczywiście każdemu trzeba dać szansę, tylko dajmy szansę na dokończenie roboty a nie tylko na jej rozpoczęcie.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty