Dawne gry i zabawy wielkanocne w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zorganizowało w Poniedziałek Wielkanocny imprezę plenerową „Gry i zabawy wielkanocne”. W tradycji ludowej ten dzień był czasem zabaw, wspólnego biesiadowania i spotkań z rodziną oraz sąsiadami.
Z obchodami tego święta związanych jest wiele obrzędów i zwyczajów. Wśród nich znajduje się mi.in. polewanie się wodą za pomocą sikawek dyngusowych, chodzenie po wykupie z kogutkiem oraz gaikiem, bicie jaj, gra w kręga, czy też bujanie się na huśtawce dyngusowej.
Do najważniejszego symbolu Wielkanocy zalicza się jajko, znak odradzającego się wiosną życia. W jednej z chałup tworzących skansenowską wieś zwiedzający mieli możliwość przyjrzenia się prezentacji ich dekorowania poprzez nanoszenie wzorów rozgrzanym woskiem i zanurzanie w barwnikach. Mogli także udział w zawodach w biciu się pisankami, zwyczaju do dziś w wielu domach stanowiącym jeden z najistotniejszych elementów świątecznego śniadania. Dla ludności wiejskiej na początku XX wieku nie mniej ważny był obyczaj huśtania się na tzw. wozawce. Ta kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna stanęła na podwórzu jednej z zagród. Bujano się na niej na stojąco, a każdy kto tego dokonał mógł liczyć, że głowa nie zaboli go przez cały rok. Co odważniejsi mogli się na niej unieść naprawdę wysoko.
W lany poniedziałek nie mogło zabraknąć polewania wodą. Służyły do tego sikawki dyngusowe, z których chętni mogli strzelać do ustawionych przy jednej z chałup tarcz. Słoneczna pogoda sprawiła jednak, że niektórzy korzystali z nich, by zmoczyć także znajomych i rodzinę. Zwyczaj dyngusa nakazuje, by się za tę psotę nie gniewać, a nawet odpłacić pięknym za nadobne, co też turyści skwapliwie czynili. W programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi uczyli się chodzić na szczudłach, toczyć obręcze i fajerki. Droga biegnąca miedzy obejściami stała się areną zmagań w grze w kręga. Zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny, mieli za zadanie przetoczyć za wyrysowaną linię na polu przeciwników nieduże drewniane koło, popychając je kijami. Od zwycięstwa ważniejsza była tu dobra zabawa. W jednej z chałup gospodyni wykonywała z bibułowych wielobarwnych kwiatów tzw. koronę na święty obraz. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję przyjrzeć się pracy wiatraka. Na tych, którzy wybrali spokojniejszy wypoczynek na świeżym powietrzu czekały przejażdżki bryczką zaprzężoną w parę koni.
Podczas imprezy wielkanocnej skansen odwiedziło ponad 1620 osób. Już niebawem Muzeum zaprosi swoich gości na kolejną podróż w czasie. Maj rozpocznie Wielka Majówka. W dniach 1 i 3 maja na zwiedzających czekać będą konkurs kulinarny, spotkanie z tradycją łowiecką, koncerty folklorystyczne, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła, a także pokazy prac wiejskich związanych z okresem wiosennym.
POWIĄZANE WPISY
2 stycznia 2025
Patryk Niewiadomski nowym dyrektorem sprzedaży i rozwoju w Anex Tour
Od stycznia do zespołu Anex Tour dołączył Patryk Niewiadomski. Dyrektor z długoletnim…
0 Komentarzy2 Minuty
2 stycznia 2025
Czterodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu Domes of Elounda, Autograph Collection na Krecie w Grecji będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Już za osiem dni odbędzie się IV Gala Waszej Turystyki, podczas której uczestnicy będą…
0 Komentarzy2 Minuty
31 grudnia 2024
Stolica polskiej piosenki nie tylko na weekend
Opole, jedno z najstarszych miast w Polsce, to miejsce o wyjątkowym charakterze i bogatej…
0 Komentarzy3 Minuty
31 grudnia 2024
Gniezno stawia na HerStory. Pierwsza żeńska figura na Trakcie Królewskim
Pierwsza żeńska figura została odsłonięta w wigilijny poranek na Trakcie Królewskim w…
0 Komentarzy1 Minuty
31 grudnia 2024
Koncert muzyki szkockiej i irlandzkiej z podróżniczymi opowieściami będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
30 grudnia 2024
Bolesław Chrobry stał się wirtualnym ambasadorem Gniezna
„Niech Nowy Rok będzie czasem jedności i dumy z naszego dziedzictwa!” – życzy osobiście…
0 Komentarzy1 Minuty
30 grudnia 2024
Skok z Powerem do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy2 Minuty
30 grudnia 2024
Rafał Czaja ponownie na czele Wielkopolskiej Izby Turystycznej
16 grudnia 2024 roku w Hotelu Novotel Poznań Centrum odbyło się Wyborcze Walne…
0 Komentarzy1 Minuta
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty