Digital nomad – jak zostać cyfrowym nomadą?
Zostawić wszystko i wyjechać gdzieś daleko, ale jednocześnie nie rezygnując z pracy zawodowej? Podróżować, przemieszczać się z miejsca na miejsce i żyć bez żadnych ograniczeń. Brzmi kusząco. Tak właśnie funkcjonują cyfrowi nomadzi. Jak zostać digital nomad? Od czego zacząć?
Na czym polega cyfrowy nomadyzm?
Cyfrowy nomadyzm to nie tylko praca zdalna, choć oczywiście taka forma zatrudnienia stanowi główny element całej koncepcji. Ciągłe przemieszczanie się wymaga zmiany światopoglądu, otwartości oraz oczywiście ogromnej odwagi. Mimo że praca pod palmą z drinkiem w dłoni może wydawać się ciekawą perspektywą, z pewnością nie jest to styl dla każdego. Życie cyfrowego nomady przekłada się jednak na daleko idący brak stabilności i oznacza odległość od domu.
Korzyści wynikające z życia w podróży są oczywiste. Poznawanie obcych kultur i miejsc, nauka języków obcych, nawiązywanie nowych relacji biznesowych. To także nauka zaradności i organizacji. Podróże uczą wielu umiejętności, które będą cenne w CV również w przypadku rezygnacji z koczowniczego trybu życia. Bycie samozatrudnionym przekłada się na wzrost motywacji i kreatywności oraz zmusza do efektywnego zarządzania czasem i finansami.
Od czego zacząć?
Pierwszy krok to wybór charakteru zatrudnienia: freelancing, praca zdalna dla jednego pracodawcy, własna działalność czy dochód pasywny. Może okazać się, że dochód z wynajmu mieszkania w Polsce okaże się wystarczający, żeby przetrwać w tańszym kraju, jak Albania czy Bośnia i Hercegowina.
Przy wyborze kierunku decydujące są również kwestie wizowe, bezpieczeństwa, możliwości rekreacyjne (do najbardziej popularnych należą między innymi joga czy kitesurfing) i przystępność cenowa. Cyfrowi nomadzi pracować mogą wszędzie tam, gdzie jest dobre Wi-Fi. Przyda się też kilka technicznych przedmiotów, ciekawy technologiczny zestaw przetrwania opublikował ostatnio na swoim blogu ExpressVPN.
Do najpopularniejszych zawodów należą graficy, contentowcy, specjaliści SEO, copywriterzy, księgowi, wirtualni asystenci, programiści, web developerzy, analitycy. Może to być tak naprawdę dowolne stanowisko, które można wykonywać na odległość. Ofert poszukiwać można na licznych portalach dla freelancerów – jak Fiverr czy Useme.
Jak zorganizować wyjazd?
Najlepiej przejść na tryb pracy zdalnej jeszcze przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Telepraca wydaje się bardzo wygodna, ale trzeba koniecznie wypracować work – life balance, czyli rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego. Zwłaszcza w przypadku pracy z domu czasem ciężko oddzielić obie przestrzenie.
Dlatego też cyfrowi nomadzi w większych miastach często tworzą własne społeczności – coworkingowe i colivingowe. Są to specjalne przestrzenie, gdzie krótkoterminowo wynająć można pokój lub biurko. Dedykowane kawiarnie dla freelancerów to doskonałe rozwiązanie pośrednie, łączące komfortową atmosferę i przystępną cenę kawiarni z szybkim i niezawodnym Wi-Fi przestrzeni coworkingowej.
W wielu zawodach niezbędne będzie posiadanie portfolio. Dzięki licznym dedykowanym do tych celów platformom nie trzeba specjalnych umiejętności, żeby stworzyć prostą witrynę internetową. Kluczowa będzie optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki i czytelna strona „o mnie”, która przekona potencjalnych klientów, dlaczego powinni wybrać daną osobę.
Wybór zatrudnienia, przyjęcie pierwszych zleceń, zapewnienie awaryjnego źródła dochodu to podstawa. Następnie pozostaje tylko dokonać wyboru pierwszego kierunku. Aby zawęzić listę miejsc docelowych, warto obliczyć koszt utrzymania w poszczególnych miejscach. Organizacja to jedno, jednak najważniejsze w tym wszystkim jest podjęcie decyzji i dążenie do celu.
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Targi turystyczne ITTF Warsaw 2024 – trzy dni spotkań i inspiracji
Już za dwa dni odbędzie się druga edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
6 najczęstszych wyzwań w turystyce e-commerce – i jak Resabee E-commerce pomaga je wyeliminować?
Branża turystyczna, szczególnie w obszarze e-commerce, stoi przed wieloma wyzwaniami,…
0 Komentarzy5 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Bot telefoniczny numer – jak automatyzować obsługę klienta
Czy kiedyś zastanawialiście się, jak wyglądałaby przyszłość, gdyby ktoś za Was odbierał…
0 Komentarzy8 Minuty
6 listopada 2024
PLL LOT były Srebrnym Partnerem XV Forum Promocji Turystycznej
Za nami jubileuszowa XV edycja Forum Promocji Turystycznej. Srebrnym Partnerem…
0 Komentarzy6 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty
26 października 2024
Jak odzyskać zdjęcia z usługi iCloud
Zdjęcia pomagają nam uchwycić i zachować wspomnienia do udostępnienia w przyszłości.…
0 Komentarzy7 Minuty