Dni Karpia w Dolinie Baryczy: 10 weekendów rybnej fiesty

fot. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”

Ponad 80 wydarzeń zaplanowano na tegoroczne, czternaste już Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Kwintesencją będzie wspólne smażenie ryb podczas Festiwalu Karpia na patelni o średnicy 1,8 metra. Ale pomysł na promocję regionu jest wyjątkowy – impreza trwa przez aż 10 weekendów, od września do listopada.

Pomysł na promocję Doliny Baryczy jest nietuzinkowy. Zwykle lokalne fiesty, zbudowane na promowaniu lokalnych atrakcji trwają weekend. Koordynator Dni Karpia – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” – wymyślił imprezę, a w zasadzie cykl wydarzeń, trwający aż 10 weekendów, obudowując w ten sposób zapoczątkowany 20 lat temu weekendowy Festiwal Karpia.

Inga Demianiuk – Ozga, prezes stowarzyszenia, powiedziała: „Najbardziej oblegane imprezy, czyli rybne kolacje w restauracjach rozsianych po Dolinie Baryczy, sprzedają się na długo przed rozpoczęciem kolejnego cyklu.”

Prezes Demianiuk – Ozga ma inne ciekawe fakty, które jej zdaniem obrazują sukces tego pomysłu: to ponad 60 tys. odwiedzających turystów, przede wszystkim z województw Dolnośląskiego i Wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, ponad 5 tys. sprzedanych biletów na płatne imprezy, ponad 100 wystawców producentów i gastronomii lokalnych oferujących przekąski i lokalne produkty na imprezach, ponad 50 organizatorów realizujących poszczególne imprezy. 60 proc. z nich angażuje się w Dni Karpia kolejny raz.

W zbudowanie ciekawego programu, przybliżającego tradycje rybackie sięgające 800 lat ale i wyjątkowe piękno Doliny Baryczy, będącej największym parkiem krajobrazowym w Polsce, zaangażowało się w tym roku 50 partnerów. To przedsiębiorcy, samorządy i organizacje, którzy zaplanowali ponad 80 wydarzeń plenerowych, aktywnych, wędkarskich, edukacyjnych i kulinarnych. ponad 80 proc. wydarzeń jest szczególnie przyjaznym rodzinom

Demianiuk – Ozga dodała: „Edycja 2019 jest wyjątkowa także ze względu na pojawienie się wielu nowości w programie, aż 23 wydarzenia to nowe propozycje w kalendarzu imprez.”

To m.in.: objazdowe wycieczki z przewodnikiem szlakiem wielkich rodów Doliny Baryczy, warsztaty kiszenia z Masterchef Junior Julką Cymbaluk (z kartą dużej rodziny obowiązuje zniżka na udział w wydarzeniu!), wypieki kolorowej rybki w Kawiarniach Familijnej, Drzwi otwarte w Gospodarstwie Ruda Żmigrodzka Ośrodku Edukacji w Krośnicach, impreza plenerowa Las. Knieja. Dziczyzna – gdzie można będzie pokosztować ryby ale i dziczyzny z naszych lasów. Nowością są również interaktywne zajęcia dla dzieci w wieku od 1. do 3. roku życia i ich rodziców.

Zwiedzenie Doliny Baryczy można zacząć od udziału w zawodach wędkarskich, spływie kajakiem czy rajdzie rowerowym, zakończyć kolacją rybną lub tańcem i śpiewem na imprezie plenerowej, a rano wziąć udział w przejażdżce bryczką lub udać się na spacer z ornitologiem.

Paweł Wybierała, prezes największego w Europie przedsiębiorstwa Stawy Milickie, prowadzącego gospodarkę na 6,5 tysiącach ha akwenów podkreślił: „Sprzedawanie” stawów i Doliny Baryczy jako atrakcji turystycznej jest równie ważne jak hodowla ryb. Podczas kolacji rybnych karp serwowany jest na setki sposobów, pojawiają się nowe pomysły kulinarne.Turystyka kulinarna to szansa dla zagłębia rybnego jakim są stawy w Dolinie Baryczy A plenerowe smażenie ryb podczas Festiwalu Karpia na ogromnej patelni o średnicy 1,8 metra to wyjątkowe wydarzenie, które w ubiegłym roku przyciągnęło na festiwal 20 tysięcy gości.”

W tym roku każdy, kto zakupi bilet na wydarzenie płatne lub odbierze bon na wydarzeniu bezpłatnym może wybrać w systemie internetowym nagrodę. Do puli nagród, oprócz koszulek, toreb, kubków, breloków, magnesów z wizerunkiem Dni Karpia, włączyły się firmy i gospodarstwa oznaczone znakiem „Dolina Baryczy Poleca”. Będą więc pachnące malinowe przetwory i soki „Z Chaty Łaniaków”, słoiczki z przetworami rybnymi pochodzące z ekologicznego Gospodarstwa Rybackiego „Ruda Żmigrodzka”, zdrowe i ekologiczne kiszonki z Gospodarstwa Rolnego Sznajder, wytłaczane na zimno oleje roślinne z Doliny – p. Dwornikowskiej, naturalne soki i słodkie jabłka z Gospodarstwa Sadowniczego Dziekan oraz Pochodyła. Można będzie również wybrać vouchery na rodzinny kulig w Folwarku Jeździeckim Jurand, romantyczną kolację lub bilety na noclegi w: Ceglanym Domu, Pensjonacie Lido, Restauracji Stary Młyn, Karczmie Ruda Żmigrodzka, Restauracji Parkowej, przeżyć fotosafari oraz powędkować na Stawach Milickich a nawet wyczyścić samochód z bezpłatnym bonem ArtZbytu.

Pełny program na www.dnikarpia.barycz.pl