Dni Twierdzy Poznań po raz dziewiąty
Forty, schrony, podziemia, tajemnice – to wszystko czeka podczas IX Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w weekend 28 i 29 sierpnia.
Gród Mieszka I, średniowieczne mury miejskie, XIX-wieczna pruska twierdza (a właściwie dwie), schrony z II wojny światowej, a także obiekty z okresu zimnej wojny – militarna historia Poznania jest bardzo różnorodna i sięga ponad 1000 lat w przeszłość.
Wszystkie te wątki pojawią się podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań. Największymi obiektami organizowanej od dziewięciu lat imprezy są pruskie forty z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowano ich osiemnaście. W tym roku będzie można zwiedzić aż siedem. Będą to Fort Ia, Fort 4a, Fort V (a właściwie jego relikty), Fort Va, Fort VI, Fort VIIa, a także Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Ten ostatni przechodzi remont, mimo to Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, gospodarz obiektu, zdecydowało się nieco uchylić forteczne wrota.
Nowości
Do Dni Twierdzy Poznań dołącza najstarsze muzeum historyczno-wojskowe w Polsce, czyli Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Swe stulecie obchodziło w 2019 roku. W tym samym roku otwarta została nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego). To tam można zobaczyć między innymi oryginalny czołg „Rudy” z serialu o czterech pancernych, a także inny „filmowy” czołg, który na swym pancerzu ma autograf Stevena Spielberga.
Skoro o filmach mowa, to Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowały też takie propozycje, które będzie można obejrzeć na YouTube.
Warto zwrócić uwagę na „Nuklearny generator chmur. Archeologia zimnej wojny”, czyli spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Kiarszysem, archeologiem i autorem książki „Atomowi żołnierze wolności”, którą będzie szansa wygrać. Ale przede wszystkim dowiedzieć się o tajemnicznych bazach atomowych w Polsce, a także planach wojny atomowej w Europie. Miejsce spotkania to Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) – w trakcie Dni Twierdzy Poznań udostępniony do zwiedzania.
Dni Twierdzy Poznań to także szansa, by zajrzeć do XIX-wiecznej kaponiery kolejowej, a tam między innymi wysłuchać prelekcji Mariusza Wojciechowskiego „Kaponiery w Poznaniu i nie tylko”.
W programie znalazły się różnorodne rekonstrukcje historyczne, dioramy i wystawy. Trzeba liczyć się ze spotkaniem oko w oko ze średniowiecznym wojem, pruskim żołnierzem, powstańcem wielkopolskim albo ułanem. W Forcie Va będzie można na raz spotkać aż stu rekonstruktorów prezentujących różne epoki. Między innymi tam, a także w Forctach VI i VIIa wojskowa grochówka będzie się lała strumieniami.
Fortyfikacje dla każdego
Czy forty mogą zaskoczyć? Wyjść poza militarne skojarzenia? Może warto zadać te pytania w Forcie I podczas spotkań z pszczelarzem, opiekującym się fortową pasieką albo z… Kołem Gospodyń Miejskich.
Rezerwat Archeologiczny Genius loci przybliży życie w średniowiecznym grodzie, a w schronach w Parku Wilsona i Parku Sołackim będą zainscenizowane polowe szpitale.
Najmłodsi i ich rodzice na pewno nie będą się nudzić. Animacja i zabawy edukacyjne przygotowały między innymi Forty Ia, V, Va i VI. Natomiast w „Starym Schronie” na Jeżycach będzie można spróbować swoich się w grach sztabowych i argumentacyjnych.
Wycieczki zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku spacerujemy ze Stowarzyszeniem Reduta po Cytadeli i z Poznańskim Centrum Dziedzictwa po śródmieściu Poznania, na którego kształt miała XIX-wieczna Twierdzy Poznań.
To tylko część atrakcji IX Dni Twierdzy Poznań. W ostatni weekend wakacji będzie można się przekonać, że fortyfikacje to nie tylko atrakcja dla pasjonatów wojskowości i historii, ale także miejsce spotkań, inspiracji i rekreacji. Do tych wątków nawiązuje plakat i identyfikacja graficzna przygotowana przez zaprzyjaźnioną z wydarzeniem graficzkę Idę M. Kozlowski. Rekordową edycję z 2019 roku odwiedziło około 16,5 tys. osób.
Bezpłatny wstęp do muzeów w Poznaniu dla gości hotelowych – ciąg dalszy
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
„Turystyka – Bez Barier” na Dolnym Śląsku wspiera dzieci i seniorów
W grudniu ubiegłego roku, Polska Izba Turystyki zrealizowała projekt pod nazwą „Turystyka…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
16 stycznia 2025
Co drugi Polak wyjedzie na ferie – ceny rosną, ale chętnych nie brakuje
Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także…
0 Komentarzy8 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Anastazja Szerkus nową prezeską Site Poland
Tradycyjne noworoczne spotkanie członków stowarzyszenia, które odbyło się w hotelu Grand…
0 Komentarzy3 Minuty